English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی صلح در اندیشه امام خمینی(ره) در اوگاندا

رایزنی فرهنگی کشورمان در اوگاندا،در سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) نشست علمی صلح در اندیشه امام خمینی(ره) به صورت وبینار در کامپالا برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،همزمان با سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) با سخنرانی ، موسی سووِدی مونگانزا از دانشگاه ماکِرِره ، ناصر کاسوزی از مجله خبری آفریقا و سردبیر نشریه هُملَند ، عمر موبیرو تولید کننده و مجری رادیو صدای آفریقا ، کِننِث مولینده مدیر اجرائی جنبش هنرمندان جوانان اوگاندا ، آدم سبیالا استاد دانشگاه المصطفی(ص) و تحلیلگر مسلمان اوگاندا و چیبِرو سراج از تلویزیون کی تی وی اوگاندا نشست علمی صلح در اندیشه امام خمینی(ره) به صورت وبینار در کامپالا برگزار شد.

در این نشست بیش از سیصد نفر مخاطب هم زمان و آن لاین از اوگاندا و یکصد نفر خارج از اوگاندا جمعا چهارصد نفر بیننده و شنونده داشت.

گزارش خبری نشست صلح در اندیشه امام خمینی(ره) از تلویزیون کی تی وی اوگاندا و رادیو صدای آفریقا و ... پخش و در رسانه های مجازی ، صفحات اجتماعی و سایت های خبری اوگاندا بازتاب های وسیعی داشته است.

رها کردن مصاحبه به خاطر نماز اول وقت

 رایزن فرهنگی قزلسفلی در ابتدای سخنان خود از آنجائی که زمان سخنرانی وی با ظهر شرعی همزمان شده بود ضمن تعریف خاطره های از اهتمام امام خمینی(ره) به نماز اول وقت ، رها کردن مصاحبه زنده در نوفل لوشاتو  که بطور زنده پخش می شد و نمازهای شب امام از جمله در داخل هواپیما و ... که برای شرکت کنندگان در نشست و مخاطبین بسیار جالب بود از آن ها خواست برای برای اقامه نماز ظهر اول وقت که از میراث امام خمینی(ره) است نشست را به مدت چند دقیقه متوقف نمایند .

امام خمینی توجه زیادی به اقامه نماز اول وقت داشتند

وی به درخواست جمع حاضر در نشست از حقیقت ماجرا گفت " روزی که شاه ایران فرار کرد ، تمام نمایندگان رسانه های گروهی دنیا در نوفل لوشاتو با امام خمینی(ره) برنامه مصاحبه زنده داشتند . بیش از یکصد و پنجاه شبکه تلویزیونی از سراسر دنیا به طور مستقیم این برنامه را پخش می کردند . زیرا یکی از بزرگترین رویدادهای تاریخ انقلاب اسلامی به وقوع پیوست. همه می خواستند نظر امام را  راجع به فرار شاه بدانند . ایشان چند دقیقه برای خبرنگاران صحبت کردند ، بعد در حین مصاحبه ناگهان از یکی همراهان سؤال کردند آیا ظهر شده است؟ گفت همین الآن ظهر شده است  . امام خمینی(ره) مصاحبه زنده را قطع و گفتند و السلام علیکم و رحمه الله . در آن لحظه امام ، مصاحبه ی به آن اهمیتی را به خاطر اقامه نماز در اول وقت رها کردند . در شرایطی که رسانه های کشورهای مختلف برای میلیون ها بیننده خود در حال ارسال خبر و مصاحبه ی امام خمینی(ره) بودند، امام اقامه نماز در اول وقت را بر ادامه مصاحبه ترجیح دادند . رایزن فرهنگی خاطر نشان کرد که آیا چنین شخصیتی که استحقاق رهبری داشته باشد به غیر از انبیاء (ع) و ائمه اطهار(ع) در دنیا یافت می شود؟

قزلسفلی در خصوص موضوع نشست با بیان اینکه از نظر امام خمینی(ره) لازمه صلح جهانی زندگی مسالمت آمیز با همه کشورها می باشد گفت جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان زندگی مسالمت آمیز با سایر کشورها بوده است.

رایزن فرهنگی با بیان اینکه استقرار عدالت و صلح جهانی از اهداف ادیان الهی برای رسیدن به توسعه همه جانبه صلح و آرامش می باشد گفت با نگرش مادی، صلح متناسب با عدالت برقرار نمی شود.  

 وی در ادامه گفت :در اندیشه امام خمینی(ره) ، صلح وقتی ارزش دارد که حقوق انسان ها رعایت شود و عدالت برقرار گردد و در نتیجه آسایش و تربیت انسان ها، محقق می‌گردد. لذا صلح بدون عدالت، ذلت است. لذا از نگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران عدالت مقدمه صلح می باشد. 

 قزلسفلی در بخشی از سخنان خود گفت :در نگاه امام خمینی(ره) برقراری صلح جهانی پایدار مستلزم استقرار عدالت جهانی است و برقراری عدالت جهانی پیش شرطی برای برقراری صلح جهانی می باشد. لذا کشورهای استعمار گر با استقرار عدالت حقیقی که آن را مانعی برای تحقق اهداف شوم خود می بینند موافقت نخواهند نمود .

وی با بیان اینکه از دیدگاه امام خمینی(ره) نظام های مارکسیسم، سکولاریسم، لیبرالیسم و ناسیونالیسم که مبانی فکری کشورهای سلطه گر را تشکیل می دهند به عدالت به معنای حقیقی کلمه اعتقاد ندارند. آن ها به عنوان حامیان دروغین حقوق بشر از مفاهیم و ارزش‌های انسانی از جمله صلح جهانی بر اساس منافع استعماری خود استفاده ابزاری نموده و با شیوه هائی بسیار مکارانه از دستیابی ملت‌های مستضعف به حقیقت اصول کرامت انسانی ممانعت به عمل می آورند.

 رایزن فرهنگی گفت: بر اساس اندیشه های امام خمینی(ره) صلح طلبی و عدالت گرایی در ادیان الهی علی رغم مکتب های مادی شعار نبوده بلکه یک حقیقت انکارناپذیر می باشند.

وی در ادامه متذکر شد که از دیدگاه امام خمینی(ره) برای استقرار صلح در جهان وحدت بین مسلمین  ،نیز ضروری می باشد. رایزن فرهنگی در ادامه سخنان خود گفت :امام خمینی(ره) برای اصلاح بشر و صلح جهانی ایجاد همبستگی بین همه مستضعفین و مسلمانان ، گسترش عدالت اجتماعی ، خودباوری ، جلوگیری از دخالت ابرقدرت ها در مقدرات کشورهای ضعیف و مسلمانان و چپاول ذخایر آن ها و گسترش روابط مبتنی بر احترام متقابل ، ...  و وحدت را ضروری می دانستند و بر ایجاد وحدت به عنوان رمز و عامل پیروزی تاکید فراوانی می نمودند.

  وی در ادامه در یک جمع بندی گفت وحدت ، عدالت ، صداقت ، شجاعت ، اخلاص ، بصیرت ، دشمن شناسی ، تولورنس و ... از جمله عوامل و ریشه های استقرار صلح جهانی می باشند.

 کِننِث مولینده مدیر اجرائی جنبش هنرمندان جوانان اوگاندا  ، در ابتدای سخنان خود گفت: از رایزنی فرهنگی تشکر می کنم که فرصتی را برای من فراهم کرد تا به عنوان یک پان آفریکنیسم به یاد رهبر بزرگمان امام خمینی (ره) بوده و از دیدگاه های ایشان برای استقرار صلح بهره ببریم .

  وی دربخشی از سخنان خود گفت: من به عنوان یک مسیحی اوگاندائی با مطالعاتی که داشته ام امام خمینی(ره) را یک رهبر نمونه ، مقاومت و پشتکار که الهام بخش بسیاری از نهضت ها و جنبش های آزادی بخش جهان برای مبارزه و استقرار صلح به عنوان حق اساسی همه انسان ها بود ، یافته ام .

 وی گفت امام خمینی(ره) و جانشین ایشان امام خامنه ای (مدظله العالی) شخصیتی بوده اند که به همه انسان ها ، ملت ها و کشورها صرف نظر از اینکه پیرو کدام دین و مذهب هستند احترام قائل هستند .

 کِننِث مولینده مدیر اجرائی جنبش هنرمندان جوانان اوگاندا در ادامه سخنان خود گفت " :من به عنوان یک هنرمند اوگاندائی با الگو گیری از دیدگاه های امام خمینی(ره) برای استقرار صلح از همه جوانان خلاق می خواهم که مهارت ها و استعدادهای هنری خود را در خلق هنرهایی بکار ببرند که به صلح و وحدت منجر شود .

  وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه از نگاه امام خمینی(ره) عدالت و آزادی و اعتقاد به همزیستی مسالمت آمیز از پیش شرط های استقرار صلح می باشند گفت: ما در جهانی زندگی می کنیم که ابر قدرت ها ظالمانه سیستم هایی را ایجاد کرده اند که مغایر آزادی های اساسی انسان ها می باشند .

 وی گفت: با این همه ما نباید ناامیده شده و از تلاش های خود دست برداشته و باید مانند امام خمینی(ره) و امام خامنه ای (مدظله العالی) برای استقرار صلح حقیقی و پایدار ، مقاومت نموده و زمینه های رسیدن به آن را فراهم نماییم. 

احمد کاتِرِگا موسازی از وزارت ارتباطات ، فناوری اطلاعات و ارشاد ملی اوگاندا و رئیس سابق انجام روزنامه نگاران اوگاندا در بخشی از سخنان خود گفت امام خمینی(ره) به جهان خدمات ارزنده و تحول زائی ارائه نموده و میراث سازنده فراوانی از جمله وحدت مسلمین ، اعتماد به نفس ، خودباوری ، اقتصاد مقاومتی، کرامت انسانی به زنان ، مقاومت در برابر استعمارگران ، بصیرت برای دوست و دشمن شناسی ، حمایت از مستضعفین ، حمایت از فلسطین و آزادی قدس ، حمایت از جنبش های آزادیبخش جهان و ... از خود به جا گذاشته است.

  وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران بزرگ ترین میراث امام خمینی(ره) نه تنها برای ایرانی ها بلکه برای کل جهان محسوب می شود ضمن مقایسه ماهوی نظام جمهوری اسلامی ایران با دیگر نظام ها گفت دو و سه کشور دیگر خود را جمهوری اسلامی می خوانند لیکن در عمل هیچ اثری از جمهوریت و اسلامیت در آن ها دیده نمی شود.

در ادامه گفت امام خمینی(ره) برای اولین بار در تاریخ ، نظام  جمهوری اسلامی که آمیزه ای از ارزش های دینی و اصول مردم سالاری می باشد را تاسیس نمودند.

    وی گفت: امام خمینی (ره) نمونه اعلای یک رهبر موفق می باشند که تحولات مثبت و سازنده ای در جهان ایجاد نموده است .

     آقای کاتریگاه در ادامه سخنان خود گفت یکی از بزرگ ترین خدمات امام خمینی(ره) به جهان اسلام بویژه کشورهای آفریقائی این بود که مسلمانان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از اینکه مسلمان هستند احساس غرور و افتخار کردند.

   وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه امام خمینی(ره) به تئوری های نظری اسلام را جامه عمل پوشاند گفت پیروزی انقلاب اسلامی ایران از آنچنان اهمیتی برخوردار است که در پایان دادن به جنگ سرد بین دو ابرقدرت وقت نقش مهمی داشت .

کاتریگا در ادامه سخنان خود دستیابی دانشمندان ایرانی به انرژی هسته ای را موفقیتی بزرگ برای صلح جهانی و کشورهای تحت ستم  و از دستاوردهای رهبری امام خمینی(ره) و جانشین ایشان امام خامنه ای ( مدظله العالی ) ارزیابی نمود.

  آقای ناصر کاسوزی رئیس مجله خبری آفریقا و آژانس خبری هُملَند اوگاندا با بیان اینکه امام خمینی (ره) مبارزه با ظلم ، ستم ، تبعیض و بی عدالتی را برای نیل به صلح جهانی نهادینه کرده است در بخشی از سخنان خود مقاومت ، عزم جدی ، مخالفت با بی عدالتی ، ظلم و ستم را از جمله خصوصیات بارز  امام خمینی (ره) ذکر کرد .

  وی در ادامه سخنان خود گفت: ملت ها در سراسر جهان  از جمله در آمریکای لاتین ، آفریقا و آسیا از پیام های امام خمینی (ره) که برای صلح ،  آزادی و ایستادگی در برابر استبداد بود ، استقبال کردند. امام خمینی (ره) توانست این عقیده را ثابت کند که در برابر قدرت های امپریالیستی و استعماری می توان ایستادگی کرد و به پیروزی رسید.

کاسوزی در ادامه با بیان اینکه انقلاب اسلامی با رهبری خردمندانه  امام خمینی(ره) و جانشین ایشان امام خامنه ای (مد ظله العالی) تعادل قدرت را به نفع ملل مظلوم تغییر داد و با قدرت های استکباری و استعماری مقابله کردند گفت مهم ترین دستاورد امام خمینی (ره) این بود که او دوباره اسلام را زنده کرد و به همه ثابت کرد که اسلام یک نظام عملی بوده و می تواند عدالت اجتماعی و ارزش های انسانی را در جامعه محقق نماید.

کاسوزی در ادامه سخنان خود گفت صاحبنظران و محققان بر این باورند که امام خمینی(ره) انقلاب حضرت محمد (ص) را ادامه داد و اسلام را که نابودکننده  رژیم های استبدادی و برقرارکننده عدالت اجتماعی و صلح است ، احیا کرد.

  این تحلیلگر مسلمان فعال اوگاندائی  گفت امام خمینی(ره) به عنوان یک رهبر سیاسی و معنوی جهان اسلام در حالی که نقش دین در جامعه کم رنگ می شد ، توانست دوباره اسلام را به جهان برگرداند.

   وی در ادامه سخنان خود متذکر شد که انقلاب اسلامی به رهبری خردمندانه امام خمینی (ره) آگاهی و بیداری را در بین ملل در نقاط مختلف جهان افزایش داده است .

  آقای کاسوزی در ادامه سخنان خود گفت تحلیلگران آزاد اندیش معتقدند که جهان به امام خمینی (ره) بسیار مدیون است . زیرا او ملت های جهان را نیز با حق و حقوق همه جانبه  خود آشنا می کرد.

  وی در بخشی از سخنان خود گفت امام خمینی (ره) به خاطر برخورداری از شخصیت کاریزمایی بی نظیر قلب توده های مردمی را در همه جا جلب می کرد.

   آقای کاسوزی در ادامه سخنان خود گفت یکی از مهم ترین ویژگی های امام خمینی(ره) مقاومت در برابر ظالمان و تسلیم نشدن در هنگام مواجهه با موانع و مشکلات بود . مضافا اینکه هر چقدر دشمنان سخت تلاش می کرد ، نمی توانستند با محاسبات نادرست خود امام خمینی(ره) و جانشین ایشان امام خامنه ای(مدظله العالی ) را فریب دهند.

   او گفت مبارزان فراوانی در طول تاریخ بوده اند که بعد از مدتی در اثر مشکلاتی ، نامید شده اند اما امام خمینی (ره) همیشه امیدوار بود و محکم در برابر ستمگران داخلی و خارجی ایستاد.

  موسی سووِدی مونگانزا از دانشگاه ماکِرِره ضمن تشکر از رایزنی  فرهنگی جهت برگزاری سی و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) گفت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و  جانشین ایشان امام خامنه ای (مدظله العالی ) بر اساس تعالیم عالیه قرآن و اسلام همواره مردم را به وحدت دعوت می کرده اند.

  وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی تنها متعلق به ملت ایران نیست گفت دو رهبر جمهوری اسلامی ایران از اول انقلاب تاکنون پیروان ادیان و مذاهب ، طوایف و اقوام ایرانی ، اقلیت های دینی و ... را متحد کرده اند.

     آقای مونگانزا بخشی از سخنان خود را به همت نظام جمهوری اسلامی ایران در ایجاد تقریب بین پیروان مذاهب ، تشکیل سازمان های وحدت آفرین ، برگزاری کنفرانس های بین المللی وحدت و ... اختصاص داد .

 دکتر آدم سبیالا استاد دانشگاه با بیان اینکه همه آنچه را که امروز جمهوری اسلامی ایران دارد چشم انداز امام خمینی (ره) بوده است.

  وی در بخشی از سخنان خود گفت امام خمینی(ره)  و امام خامنه ای ( مد ظله العالی ) ضمن دفاع از پیروان همه مذاهب و ادیان الهی  با تکفیریسم و افراطی ها نیز مخالفت نموده و آن ها را ساخته و پرداخته دشمنان برای ایجاد تفرقه می دانند.

 موسی موبیرو شخصیت رسانه ای و مجری رادیو صدای آفریقا با بیان اینکه رهبری حکیمانه امام خمینی(ره) ظرف ده سال بعد از استقرار جمهوری اسلامی ایران علی رغم توفان های تند سیاسی در منطقه و جهان جمهوری اسلامی  را به سلامت به ساحل نجات رهنمون کرد .

وی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نظامی است که به ارزش های دینی ، اخلاقی و اصول مردم سالاری اعتقاد راسخ دارد گفت آنچه که امام خمینی (ره) را در نیل به اهداف خود موفق نمود ، تاسیس نظامی مبتنی بر تعالیم عالیه قرآن مجید و سنت پیامبر اکرم (ص) می باشد.

انتهای پیام/م


٠٧:٣١ - 1399/03/18    /    شماره : ٧٥٢٢٢٩    /    تعداد نمایش : ١٧٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ارادت شاعران و ادیبان کشورهای فارسی زبان به محضر امام رضا(ع)
نشریه «شمیم انتخاب» ویژه ایرانیان خارج از کشور منتشر شد
تأکید بر ارتقاء دانش گفتاری استادان و دانشجویان زبان فارسی
استقبال ارمنی زبان‌ها از گروه ایرانشناسی در فیسبوک
عکس‌های حرم مطهر رضوی در دهلی‌نو به نمایش درآمد
نماهنگ و کلیپ کریمه اهل بیت(س) در فضای مجازی منتشر شد
بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
تجلیل از برگزیدگان مسابقه دانش‌آموزی قرائت و حفظ قرآن در اوگاندا
زمینه‌های فرهنگی و تاریخی غنی در روابط ایران و اسپانیا وجود دارد
ایرانیان مقیم تانزانیا در سرور دهه کرامت گردهم آمدند
راه‌های توسعه همکاری فرهنگی ایران و هند بررسی شد
فرهنگ لغت جدید فارسی ـ ارمنی رونمایی شد
تدوین کتاب «دکترین تمدنی جمهوری اسلامی ایران» در الجزایر
مراسم جشن فارغ‌التحصیلان دانشگاه المصطفی و دهه کرامت در گرجستان برگزار شد
اردوی یک روزه دانش‌آموزان مسلمان نایروبی به مناسبت دهه کرامت
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.