English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رایزنی فرهنگی ایران؛

برگزاری وبینار اهمیت فرهنگ و گفتگو در اندیشه امام خمینی(ره) در فیلیپین

همزمان با سی‌ویکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)، وبینار اهمیت فرهنگ و گفتگو در اندیشه امام خمینی(ره) با شرکت جمعی از مسئولان، مقامات دینی و اساتید دانشگاه‌ها در فیلیپین برگزار و از طریق شبکه مجازی «زوم» پخش شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ویدئو کنفرانس بررسی اهمیت فرهنگ و گفتگو در اندیشه امام خمینی(ره) روز جمعه (16 خردادماه) با شرکت رییس مرکز فرهنگی فیلیپین، مدیرکل اجرایی کمیسیون ملی (وزارت) فرهنگ و هنر و جمعی از مقامات دینی و اساتید دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه‌های «یو - پی» مانیل، سانتاتوماس و تعداد قابل توجهی از چهره‌های شناخته شده این کشور و تشکل‌های غیردولتی به ابتکار رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری سفارت کشورمان برگزار شد.

این برنامه که از طریق شبکه مجازی «زوم» پخش شد، توسط بای بادو، استاد الهیات دانشگاه یو اس تی و مجری برنامه آغاز و ابتدا مراسم دعا توسط نمایندگان ادیان اسلام و مسیحیت انجام و سپس کلیپ رایزنی فرهنگی ایران در مانیل در خصوص زندگینامه حضرت امام خمینی(ره) پخش شد.

در ادامه مجری برنامه ضمن معرفی اجمالی شرکت کنندگان، از مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در فیلیپین درخواست کرد پیرامون موضوع نشست توضیحات لازم را ارائه کند.

صبوری در سخنانی، در بیان اهمیت موضوع نشست «جایگاه فرهنگ در اندیشه امام خمینی(ره)» گفت: حضرت امام خمینی(ره) از جنبه‌های مختلف پیرامون اهمیت فرهنگ در رشد و تعالی جامعه سخن گفته‌اند.

وی افزود: از جمله حوزه‌هایی که از نظر امام خمینی(ره)، فرهنگ جایگاه برجسته‌ای دارد، حوزه آموزش از کودکستان تا دانشگاه است که امام به اهمیت آن تاکید داشته‌اند.

رایزن فرهنگی کشورمان ادامه داد: از دیگر حوزه‌های مهم از دیدگاه امام(ره) در باب فرهنگ، حوزه خانواده و نقش زن است که امام راحل، سعادت خانواده و جامعه را در گرو حضور مثبت و توام با کرامت زن در بین اعضای خانواده و ایفای نقش سازنده در تربیت کودکان و نیز حضور زنان در صحنه‌های مختلف سیاسی،اجتماعی در جامعه می‌دانند.

صبوری به جایگاه هنر در اندیشه امام خمینی (ره) اشاره و اظهار امیدواری کرد سخنرانان زوایای مختلف اندیشه امام خمینی(ره) در باب فرهنگ را تشریح و تبیین کنند.

علیرضا توتونچیان، سفیر ایران در فیلیپین در سخنان خود، مطرح کرد: نقش فرهنگ در نظام مدیریتی و دینی جمهوری اسلامی ایران یک نقش کلیدی است. وی فرهنگ را عامل اول در جامعه ایران عنوان کرد که حتی سایه آن بر سیاست نیز قابل مشاهده است.

توتونچیان گفت: در نظر امام جایگاه فرهنگ بسیار مهم است بگونه ای که انحراف فرهنگی را عامل همه بدبختی ها و انحرافات در جامعه و در بین ملتها می دانند.

سفیر کشورمان اضافه کرد: از نظر امام خمینی (ره) فرهنگ نقش اصلی را در آزادی و استقلال و خودباوری ملتها دارد ، نکته ای که بر عکس آن ، قدرتهای استعمارگر دنبال تشویق ملتها به کنار گذاشتن فرهنگ خویش و  پیروی از فرهنگ استکباری دارند.

وی فرهنگ را به عنوان یک پدیده اجتماعی دانست که رشد آن در گرو تبادل با سایر ملت‌ها در قالب گفتگوی فرهنگی است زیرا تفاوت‌های فرهنگی ظرفیتی برای توسعه همکاری‌ها است، بنابراین نامبرده تاکید کرد که رابطه طولانی و ارزشمند فرهنگی ایران و فیلیپین میتواند از طریق گفتگوهای فرهنگی بین دو طرف بیش از پیش گسترش و تعمیق یابد.

خانم ماریا مارگاریتا فلورنته، رییس مرکز فرهنگی فیلیپین دیگر  سخنران اصلی بود. وی اظهار کرد: رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران قبل از آغاز قرنطینه عمومی در مانیل نسبت به برگزاری فستیوال فیلم‌های زنان ایرانی اقدام کرد که همزمان با جشن گرامیداشت زن در فیلیپین بود و این اقدام برای مرکز فرهنگی فیلیپین بسیار ارزشمند بود و مرکز فرهنگی فیلیپین ادامه اینگونه همکاری‌ها را خواستار است.

سخنران در بخش دیگری از بیانات خود، پیوند دین و سیاست در ایران را که توسط امام خمینی(ره) انجام شد را به عنوان یکی از شاخصه‌های مهم هویت ایران نامید و افزود: اشتراکات زیادی میان ایران و فیلیپین وجود دارد که می توانند عامل همکاری بیشتری شوند و مرکز فرهنگی فیلیپین آماده گسترش همکاری در این حوزه‌های مشترک با رایزنی فرهنگی ایران است.

راین آلی هاندرو، مدیر کل اجرایی کمیسیون ملی فرهنگ و هنر فیلیپین گفت: امروز ما هم به مردم ایران برای یاد آوری یاد و خاطره امام خمینی(ره) می‌پیوندیم، رهبری که فرهنگ را به عنوان عاملی برای توسعه و تغییر در جامعه می دانست لذا ما نیز به فرهنگ به عنوان عاملی در توسعه روابط دو کشور و درک متقابل می نگریم.

وی تأکید کرد: از زمان تاسیس بخش فرهنگی ایران در مانیل ، همکاری های فرهنگی گسترده ای بین دو کشور صورت گرفته است ، ولی هنوز ظرفیت توسعه همکاریها بسیار است. نظر به این که کمیسیون ملی فرهنگ و هنر فیلیپین به عنوان دروازه ای برای ارائه فرهنگ و هنر فیلیپین فعالیت می کند، لذا آماده گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری با ایران است.

آلان باساس، مسئول امور دفتری انستیتو دینی و استاد دانشکده الهیات تحصیلات تکمیلی دانشگاه یو - اس - تی به عنوان یکی دیگر از سخنرانان، مطالب خود را با عنوان «اهمیت فرهنگ و دیالوگ در الهیات میان فرهنگ‌ها» بیان کرد.

وی اضافه کرد: مفاهیم نقش بالایی را در شکل گیری شناخت الهیات دارند و لذا باید آماده آموختن از دیگران باشیم و مابین فرهنگ و الهیات رابطه تنگاتنگ وجود دارد و توجه به این رابطه برای رشد و تعمیق هردو، مفید و ضروری است.

سخنران بعدی جولکیپ لی وادی، استاد مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه یو - پی بود که مطالب خود را ایراد کرد. وی گفت: جایگاه امام خمینی(ره) بسیار بالا است، زیرا او توانست انقلابی را رهبری کند که نه تنها بر ایران بلکه بر سایر نقاط جهان اثر گذاشت.

وی مطرح کرد: امام خمینی(ره) قدرت مردم را در اصلاح جامعه و فرهنگ زنده کرد و به آنها خودباوری و عزت داد. امام راحل نقش بسیار بالائی را در دوران پسا پهلوی ایفا کرد. پیوند سیاست و دین یک تجربه بسیار گرانسنگی بود که در ایران انجام شد، در حالی که بسیاری کشورها در این زمینه شکست خوردند زیرا به درستی رهبری نشدند.

شیخ ابو مهدی انواری، رییس مدرسه اسلامی و رییس مرکز اهل بیت (ع) در شهر زامبوانگا گفت: نقش امام خمینی(ره) در بیداری ملت ها از اهمیت بالایی بر خوردار است.

وی نقش آن حضرت را در ترویج فرهنگ بیداری ملت‌ها ستود و تاکید کرد: امام خمینی(ره) به تاسی از امام حسین (ع) حق را بر باطل پیروز گردانید و بار دیگر جایگاه واقعی دین اسلام را در جامعه ایران احیاء کرد.

شیخ طالب تنجیل از مدرسین مدرسه اسلامی زامبوانگا نیز طی بیاناتی اظهار کرد: امروزه بسیاری از کشورها تحت سلطه ابر قدرت ها هستند که این قدرتها به طرق مختلف سعی در تطمیع و تهدید دیگران دارند. وی همچنین، طرح اختلافات میان شیعه و سنی را از توطئه‌های استکبار جهانی قلمداد کرد.

خانم زینب هاویر، دبیر انجمن زنان فرهیخته ایران و فیلیپین بیان کرد: امام خمینی(ره) شخصیتی عارف،  مجتهد، آگاه، عالم، انقلابی و ضد امپریالیست و ایجاد کننده روشنگری اجتماعی و سیاسی و فردی بود که خدا محوری را به میان آورد.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) نسخه ای را در این زمان  که دوران علوم و فنآوری است ارائه نمود که بر اساس توجه واقعی به قران کریم، رسالت پیامبر (ص) و  راه امام حسین (ع) است .

سخنران بعدی روبرت سامسون، دبیر اجرایی شعبه کمیسیون اسقف های کاتولیک فیلیپین در جنبش فوکولاره بود. وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ و دیالوگ، گفت: اسلام و مسیحیت با ترویج گفتگوی دینی بین خود می‌توانند در توسعه گفتگوهای فرهنگی هم تاثیر بسزایی داشته باشند.

محمد نجیب رسول، مجری برنامه رادیویی صوت الاسلام شهر سیبو ضمن ارائه سلام و عرض ارادت به پیشگام پیامبر اسلام (ص) و روح بزرگ امام خمینی (ره) اظهار امیدواری کرد اندیشمندان و بزرگان جوامع اسلامی و جوامع آزاد در سراسر دنیا اهمیت امام خمینی را بشناسند و به او احترام بگذارند و آموزه های انقلاب او را که در پیروی خالصانه از دستورات الهی و پیامبران الهی بود، برای سعادت جامعه خود مورد توجه قرار دهند.

شیخ عبدالجلیل ریحان، رییس انجمن اهل البیت شهر کتوباتو واقع در میندانائو  نیز مطالب ارزشمندی در زمینه  فرهنگ امام خمینی(ره) در  حمایت از مستضعفین و نیازمندان بیان کرد.

بعد از سخنرانی‌ها، برای دقائقی بحث و گفتگو بین شرکت کنندگان و سخنرانان در خصوص شخصیت فکری امام خمینی(ره) صورت پذیرفت و بعد از دو ساعت و نیم با تأکید شرکت کنندگان مبنی بر اهمیت تبیین و ترویج اندیشه‌های امام(ره) برای اقشار مختلف جامعه خاصه نسل جوان، به کار خود پایان داد.

گرامیداشت سالگرد ارتحال امام(ره) در شهر زامبوانگا

به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و بر اساس هماهنگی و همکاری رایزنی فرهنگی ایران و مرکز اهل بیت(ع) شهر زامبوانگا در فیلیپین، برنامه گرامیداشت سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) در مسجد امام زمان(عج) شهر زامبوانگا با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ ابومهدی انواری، رییس مرکز اهل بیت (ع) و طلاب و علاقمندان به حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد.

سخنرانان در این مراسم در خصوص شخصیت امام خمینی(ره) و آموزه های ایشان در انقلاب اسلامی ایران و تاثیرات سیاسی، فرهنگی آن بر سائر ملل جهان مطالب ارزشمندی را بیان کردند.

شیخ ابومهدی انواری پیرامون ویژگی‌های رهبری امام خمینی (ره) و تفاوت ایشان با سایر رهبران بزرگ جهان سخنان ارزشمندی را بیان کرد.

شیخ امیر مصطفی پیرامون شخصیت و زندگینامه امام خمینی (ره) و علی نقی دیماسانگاسا، استاد حوزه علمیه مرکز اهل بیت (ع) پیرامون تاثیرات فرهنگی و دینی حضرت امام خمینی (ره) بر مردم ایران و جهان خاصه مسلمانان صحبت کردند.

شیخ طالب تنجیل مدیر حوزه علمیه خواهران مرکز اهل بیت (ع) از دیگر سخنرانان بود که پیرامون دیدگاه امام خمینی (ره) در خصوص وحدت مسلمین سخنان قابل توجهی را ایراد کرد.

انتهای پیام/ص

 


١٤:٢٣ - 1399/03/17    /    شماره : ٧٥٢١٩٧    /    تعداد نمایش : ١٤١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ارادت شاعران و ادیبان کشورهای فارسی زبان به محضر امام رضا(ع)
نشریه «شمیم انتخاب» ویژه ایرانیان خارج از کشور منتشر شد
تأکید بر ارتقاء دانش گفتاری استادان و دانشجویان زبان فارسی
استقبال ارمنی زبان‌ها از گروه ایرانشناسی در فیسبوک
عکس‌های حرم مطهر رضوی در دهلی‌نو به نمایش درآمد
نماهنگ و کلیپ کریمه اهل بیت(س) در فضای مجازی منتشر شد
بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
تجلیل از برگزیدگان مسابقه دانش‌آموزی قرائت و حفظ قرآن در اوگاندا
زمینه‌های فرهنگی و تاریخی غنی در روابط ایران و اسپانیا وجود دارد
ایرانیان مقیم تانزانیا در سرور دهه کرامت گردهم آمدند
راه‌های توسعه همکاری فرهنگی ایران و هند بررسی شد
فرهنگ لغت جدید فارسی ـ ارمنی رونمایی شد
تدوین کتاب «دکترین تمدنی جمهوری اسلامی ایران» در الجزایر
مراسم جشن فارغ‌التحصیلان دانشگاه المصطفی و دهه کرامت در گرجستان برگزار شد
اردوی یک روزه دانش‌آموزان مسلمان نایروبی به مناسبت دهه کرامت
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.