English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در اسلام‌آباد؛

سیمنار «نقش امام خميني(ره) در معماري انقلاب اسلامي در جهان معاصر» برگزار شد

سمینار «نقش امام خميني(ره) در معماري انقلاب اسلامي در جهان معاصر» به همت رایزنی فرهنگی ایران در پاکستان و بخش تاریخ دانشگاه قائد اعظم در اسلام‌آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این سمینار با حضور شخصیت‌های علمی، فرهنگی، دانشگاهی و اساتید و دانشجویان این دانشگاه و سید محمد علی حسینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، محمدرضا کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی كشورمان در اسلام‌آباد، محمد علی، ريیس دانشگاه قائد اعظم اسلام‌آباد، تنویر انجم، ريیس دانشکده تاریخ، قندیل عباس، استاد روابط بين‌الملل دانشگاه قائد اعظم، سید وقار علی شاه در محل سالن همایش دانشکده اقتصاد برگزار شد.

در این مراسم پخش مستندهایی به زبان اردو و انگلیسی در خصوص تاریخ انقلاب اسلامی، دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب در حوزه های مختلف از جمله پیشرفت‌های علمی، دانشگاهی، اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی در منطقه و سطح بین الملل با استقبال گرم از سوی شرکت‌کنندگان همراه بود.

سخنرانان در این سیمنار با تمجید از مقاومت مردم ایران در برابر نظام ظالمانه شاه ایران که خود را پلیس آمریکا در منطقه می دانست،گفتند، مردم ایران درس واقعی پیروی از فرمان خداوند در قرآن را برای دیگر ملت ها آموختند.آنان با اشاره به توانمندی های ایران در حوزه های مختلف از جمله علمی، فن آوری و دانشگاهی بر ضرورت تعمیق این همکاری ها با پاکستان تاکید کردند.

درادامه مراسم سید محمد علی حسینی سفیر جمهوری اسلامي ایران در اسلام آباد درسخنانی اظهارداشت: پیشرفت و توسعه روز افزون ملت ایران پس از انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف بر همگان عیان است و ما امروز سابقه درخشانی در تمامی زمینه های علمی، آموزشی، دانشگاهی و فن آوری داریم.

آماده توسعه همکاری های علمی و دانشگاهی با دولت پاکستان هستیم

وی با اشاره به جایگاه برتر اسلامی جمهوری ایران در منطقه و جهان درخصوص توسعه فناوری نانو، علوم هسته ای، تولید بومی دارو، فن آوری ربات، گفت:سفارت ایران در پاکستان آماده کمک به تقویت مناسبات میان ایران و پاکستان در حوزه های علوم، آموزش و توسعه مناسبات دانشگاهی است.

وی افزود، ایران آماده میزبانی از دانشجویان پاکستانی مقطع دکترا که پایان نامه آنان مرتبط با ایران می باشدرا دارد.. سفیر جمهوری اسلامي ایران در اسلام آباددرادامه خاطرنشان ساخت: متاسفانه امروز کشورهای اسلامی نسبت به سایر کشورهای جهان در زمینه علوم و فناوری عقب مانده اند و انتظار می رود دانشمندان، اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه های کشورهای اسلامی گام های مشترکی برای جبران نقاط ضعف و تقویت جایگاه علمی ملت های مسلمان بردارند .وی تاکید کرد: ما در صورت عدم پیشرفت علمی به طور مستمر در معرض تهدید دشمنان تمدنی، فرهنگی و سیاسی خواهیم بود و تنها هنگامی می توانیم از سد این تهدیدها عبور کنیم که جایگاه توسعه علمی خود را تقویت بخشیم.

دست برتر ایران درمنطقه با توسعه حوزه های پزشکی، نانو، صنایع پایه دانش، هوافضا

سید حسینی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه کاهش آسیب پذیری یک کشور محدود به حوزه های نظامی و سیاسی نیست، گفت، نتیجه ۴۱ سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران موقعیت قوی امروز ما در سطح منطقه و جهان به ویژه مربوط به حوزه های پزشکی، نانو، صنایع پایه دانش، هوافضا و سایر بخش ها است.

درادامه محمد علی رئیس دانشگاه قائداعظم پاکستان درسخنانی اظهارداشت: چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت و دولت ایران تبریک می گوییم از قدردان حمایت بی دریغ و همیشگی آنان از مردم پاکستان هستیم.

وی تاکید تاکید کرد،:ایران همواره در شرایط سخت چه پیش از انقلاب و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از مردم پاکستان حمایت کرده و ما نیز امروز این پیام را مخابره می کنیم که پاکستانی ها نیز همواره و در هر شرایطی اطمینان خواهند داد که درکنار برادر مسلمان ایرانی خود هستند.

آمادگی برای تبادل استاد و دانشجو درحوزه های مختلف همکاری

وی درادامه توسعه همکاری های ایران و پاکستان به ویژه در حوزه علمی، دانشگاهی، تبادل اساتید و دانشجویان را مهم برشمرد و گفت: باید از مشترکات فرهنگی، دینی، مذهبی و اجتماعی میان دو کشور جهت تعمیق مناسبات بهره برداری شود.وی در پایان سخنان خود از تلاشهای خانم تنویر انجم رئیس گروه تاریخ این دانشگاه و همکاران وی نیز تشکر و قدردانی نمود.

محمد علی از آمادگی این دانشگاه برای همکاری نزدیک با سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد جهت تقویت پیوند میان مراکز دانشگاهی، تبادل هیات های علمی و میزبانی از دانشجویان به ویژه مقاطع دکترا خبر داد.

وی با تمجید از پیشرفت چشمگیر جمهوری اسلامی ایران و توانمندی های بالای این کشور در حوزه علمی، فناوری نانو، علوم انسانی و ژنتیک، افزود،ایرانیان دارای تاریخ پرافتخاری هستند و لازم است که ما از آنان بیاموزیم.

سید وقار علی شاه از اساتید برجسته این دانشگاه با تمجید از شعار نه شرقی و نه غربی از جانب حضرت امام خمینی (ره)  و مردم ایران و پیشرفت چشم گیر این کشور بدون وابستگی به دیگر کشورها، افزودند، برخی از بازیگران منطقه ای و بین الملل به دنبال خلل در روابط و همکاری های دوجانبه ایران و پاکستان هستند و باید این موانع را با مشارکت و همکاری های نزدیک از بین برد.

وی در پایان سخنان خود از همکاری صمیمانه محمد رضا کاکا سرپرست ، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد و همکاران وی همچنین حضور سفیر محترم ایران در این دانشگاه تقدیر و قدر دانی بعمل آورد.

قندیل عباس استاد روابط بین الملل و علوم سیاسی این دانشگاه طی مقاله و سخنان خود را درخصوص تاریخ انقلاب اسلامی ایران ارائه داده عرصه های مختلف، قبل انقلاب و بعد از انقلاب اسلامی ایران ،سعی ،تلاش و زحمات رهبر کبیر حضرت امام خمینی (ره) برای انقلاب اسلامی . همچنین سفر به کشورهای خارجی از جمله فرانسه بدلیل تبعید از سوی رژیم پهلوی آن زمان و مقاومت آن مرد مجاهد علیه رژیم شاه و جنگ ایران وعراق را طی تحقیقات علمی خود ارائه داد.

عظمت ایران و جهان اسلام مدیون حضرت آیت الله خامنه ای است

قندیل عباس به روابط ایران و پاکستان و همکاری های دو جانبه را اشاره کرد.وی در پایان سخنان خود به بیانات مقام معظم رهبری حضرت آیت ا... خامنه ای در خصوص مسئله کشمیر اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور اسلامی و همسایه پاکستان مطرح است و حمایت بی دریغ رهبر معظم لایق قدر دانی است، وکلیپی نیز ازسخنان رهبری در موردکشمیر پخش کردند.وی درپایان سخنان خود گفت:عظمت ایران و جهان اسلام مدیون حضرت آیت الله خامنه ای است.

محمد رضا کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد درسخنانی گفت: تشكر و سپاس قلبي خود از حضور شخصيت هاي علمي ،استادان، دانشجويان، بویژه محمد علی ریاست دانشگاه ، حسینی سفیر ج.ا.ایران  و خانم تنویر انجم رئیس دپارتمان تاریخ در گراميداشت چهل و یکمین سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران ابراز نمود ودر سخنانی خاطرنشان ساخت: این فرصت را مغتنم می شمارم که به روح پرفتوح و ملكوتي معمار كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(ره) و شهداي عظيم الشان انقلاب اسلامي و شهیدان مقاومت خصوصا سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی كه با نثار خون خود درخت طيبه اسلام، آزادي و استقلال كشور ما را حياتي دوباره بخشيده اند درود بفرستم.

جمهوری اسلامی ایران،بر شالوده گفتمان انقلاب اسلامی استوار است

وی  درادامه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام سیاسی ایدئولوژیک و انقلابی بر شالوده گفتمان انقلاب اسلامی یا همان منظومه فکری امام خمینی (ره) استقرار یافته است. این گفتمان در سال 1357 پدیدار شد و توانست با گردآوردن مفاهیم مختلفی مانند استقلال، آزادی، عدالت، استکبارستیزی، مستضعفین، جهاد، شهادت و... در یک زنجیره حول‌محور (اسلام ناب محمدی)، منظومه معنایی مستقلی را تشکیل دهد و پس از فائق آمدن بر گفتمان‌های رقیب مانند لیبرالیسم غرب‌گرا و کمونیسم شرق‌گرا، به جایگاه محوری در جامعه ایرانی ارتقا یابد و رهبری فکری و ایدئولوژیک توده‌های مردم را در دست بگیرد.

پیوند عمیقی میان توده‌های جامعه و ولایت فقیه به عنوان نقطه کانونی انقلاب اسلامی وجود دارد

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت : بررسی رفتار و نگرش عمومی ایرانیان آشکارا نشان می‌دهد، مفاهیم گفتمانی انقلاب اسلامی در ذهن اکثریت مردم رسوب کرده است به طوری که آنان همچنان بر سر معانی تولید شده توسط این گفتمان و تفسیر آن از جهان، متفق هستند. پیوند عمیقی میان توده‌های جامعه و ولایت فقیه به عنوان نقطه کانونی انقلاب اسلامی وجود دارد. گفتمان انقلاب اسلامی ،استکبار ستیزی و ایستادگی در برابر آمریکابه عنوان شیطان بزرگ و محور نظام سلطه یک اصل است.گفتمان انقلاب اسلامی،گفتمان حمایت از محرومین و مستضعفین عالم و به ویژه ملت مظلوم فلسطین و کشمیر است.

وی افزود: اميدوارم گفتمان انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای آن اين فرصت را براي علاقمندان و پژوهشگران به ج.ا.ایران در كشور پاكستان فراهم نمايد تا گامهای موثری در توسعه روابط علمی و دانشگاهی بین دو کشور برداشته شود.

 کاکادر پايان سخنان خود از همكاري ریاست دانشگاه قائد اعظم اسلام آباد و خانم تنویر انجم ،کمیته علمی و همکاران ایشان در دپارتمان تاریخ دانشگاه مذکور بخاطر فراهم آوري برگزاري این برنامه صميمانه تشكر و قدرداني کرد.

در پايان رئيس دانشگاه قائداعظم لوح ياد بود اين سمينار به سفير محترم جمهوري اسلامي ايران و سرپرست رايزني فرهنگي كشورمان، به همراه دستهاي گل به ميهمانان تقديم كرد.

در این سمینار توسط دپارتمان تاريخ دانشگاه قائداعظم و رايزني فرهنگي كشورمان مسابقه مقاله نويسي در موضوع انقلاب اسلامي ايران و نقش حضرت امام خميني(ره) در انقلاب شكوهمند اسلامي فراخوان مقاله داده شد. دانشجويان رشته هاي مختلف اين دانشگاه بيش از 40 مقاله در اين مسابقه ارائه دادند كه 30 مقاله برتر توسط كميته علمي استادان اين دانشگاه مورد بررسي قرار گرفت و به مقالات  برتر طي مراسمي باحضور سفير كشورمان در پاكستان و رئيس دانشگاه قائداعظم به شش نفر از دانشجويان برتر اين مسابقه جوايز نقدي توسط رايزني فرهنگي اهداء شد و همچنين به همه شركت كنندگان در اين مسابقه گواهينامه نيز تقديم شد.

انتهای پیام/م


٠٧:٥٨ - 1398/11/29    /    شماره : ٧٤٥٧٣٧    /    تعداد نمایش : ٩٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ارادت شاعران و ادیبان کشورهای فارسی زبان به محضر امام رضا(ع)
نشریه «شمیم انتخاب» ویژه ایرانیان خارج از کشور منتشر شد
تأکید بر ارتقاء دانش گفتاری استادان و دانشجویان زبان فارسی
استقبال ارمنی زبان‌ها از گروه ایرانشناسی در فیسبوک
عکس‌های حرم مطهر رضوی در دهلی‌نو به نمایش درآمد
نماهنگ و کلیپ کریمه اهل بیت(س) در فضای مجازی منتشر شد
بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
تجلیل از برگزیدگان مسابقه دانش‌آموزی قرائت و حفظ قرآن در اوگاندا
زمینه‌های فرهنگی و تاریخی غنی در روابط ایران و اسپانیا وجود دارد
ایرانیان مقیم تانزانیا در سرور دهه کرامت گردهم آمدند
راه‌های توسعه همکاری فرهنگی ایران و هند بررسی شد
فرهنگ لغت جدید فارسی ـ ارمنی رونمایی شد
تدوین کتاب «دکترین تمدنی جمهوری اسلامی ایران» در الجزایر
مراسم جشن فارغ‌التحصیلان دانشگاه المصطفی و دهه کرامت در گرجستان برگزار شد
اردوی یک روزه دانش‌آموزان مسلمان نایروبی به مناسبت دهه کرامت
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.