منو اصلی
اخبار > شرح زندگینامه علمی و فرهنگی کهدویی در بیستمین شماره نشر بنگال


  چاپ        ارسال به دوست

شرح زندگینامه علمی و فرهنگی کهدویی در بیستمین شماره نشر بنگال

کتاب «همای ادب فارسی» ارج نامه محمد کاظم کهدويي است که به همت رایزنی فرهنگی ایران در داکا در بیستمین شماره از ماهنامه «نشر بنگال» معرفی شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با هدف رصد و پایش جامعه و فرهنگ بنگلادش در حوزه نشر کتاب طراحی شده است؛ کتاب‌های جدیدی که در بنگلادش و به زبان‌های بنگالی و یا انگلیسی به چاپ رسیده‌اند، در ماهنامه «نشر بنگال» به همت رایزنی فرهنگی ایران در داکا معرفی می‌شوند.

کتاب «همای ادب فارسی» توسط محمد ابوالکلام سرکار گردآوری و تدوین و از سوی انتشارات ایتی بریتو در قالب 330 صفحه منتشر شده که محتوای آن در بیستمین شماره از این ماهنامه شرح داده شده است.

همای ادب فارسی، ارزیابی کلی زندگی و فعالیت‌های فرهنگی کهدويي از استادان فرهیخته اعزامی وزارت علوم در ایران، افغانستان، چین به ویژه بنگلادش و تجلیل از خدمات علمی و فرهنگی ایشان است. کهدوئی در زمینه گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی اهتمام ورزید و عمر گران بهایش را صرف این امر خطیر کرد.

این کتاب حاوی برخی پیام‌ها، نوشته‌ها و احساسات استادان، فرهیختگان و نمایندگان فرهنگی و سیاسی کشورهای یاد شده است که محبت خود را نسبت به استاد کهدوئی ابراز داشته‌اند.

گردآورنده این مجموعه، ابوالکلام سرکار، رییس سابق گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا است که زمانی دانشجوی این گروه بوده است. وی کتاب خود را به همه استادان اعزامی ایران تقدیم کرده است.

شرح چگونگی بروز فکر تدوین ارجنامه و عملی ساختن آن در مقدمه این کتاب ذکر شده و در پایان، اسامی اساتید اعزامی از ایران به گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا مطرح شده است.

محتوای کتاب بشرح ذیل است:

1)       شرح زندگی استاد کاظم کهدوئی و فعالیت فرهنگی و ادبی.

2)       فعالیت گسترده استاد کهدوئی در ماموریت‌ها بعنوان استاد اعزامی به کشورهای افغانستان، بنگلادش و چین در زمینه‌های مختلف فرهنگی مذهبی و تدریسی.

3)       ارزیابی استاد کهدوئی از زبان شخصیت‌ها و استادان و پژوهشگران معاصر ایران.

4)       شرح خاطرات استادان و شاگردان زبان و ادبیات فارسی بنگلادش

5)       ارزیابی خدمات استاد کهدوئی توسط استادان و فرهنگیان افغانستان، چین و هند.

انتهای پیام/ص


١١:٥٩ - 1400/02/20    /    شماره : ٧٦٨٩٩٨    /    تعداد نمایش : ٩٢٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج