منو اصلی
اخبار > نشست مشترک شورای روابط فرهنگی هند با رایزنان فرهنگی کشورها


  چاپ        ارسال به دوست

نشست مشترک شورای روابط فرهنگی هند با رایزنان فرهنگی کشورها

شورای روابط فرهنگی هند (ICCR) با دعوت از رایزنان فرهنگی و مسئولین خانه‌های فرهنگ و مراکز فرهنگی سایر کشورها در دهلی‌نو، نشست مشترکی را با موضوع بررسی همکاری‌های مشترک فرهنگی برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شورای روابط فرهنگی هند (ICCR) متولی ارتباطات فرهنگی با کشورها و نهاد مسئول در ارتباط و همکاری با بخش‌های فرهنگی سایر کشورها در هند، با دعوت از رایزنان فرهنگی و مسئولین خانه‌های فرهنگ و مراکز فرهنگی سایر کشورها در دهلی‌نو، نشست مشترکی را با موضوع بررسی همکاری‌های مشترک فرهنگی برگزار کرد.

در این نشست، وینا پرابهاکار، رییس شورای روابط فرهنگی، داینش پتناک، مدیر کل این شورا و برخی دیگر از مدیران این شورا، 16 تن از رایزنان فرهنگی و مسولین خانه‌های فرهنگ و مراکز فرهنگی کشورهای اسپانیا، فرانسه، روسیه، انگلیس، کره، تایوان، جمهوری اسلامی ایران، هلند و برخی دیگر از کشورها حضور داشتند.

داینش پاتنک، مدیرکل شورای روابط فرهنگی هند در سخنانی، همکاری‌های سالانه و تلاش برای رفع مشکلات و موانع پیش روی همکاری‌های فرهنگی هند با سایر کشورها را هدف عمده از برپایی این نشست برشمرد و خاطرنشان کرد: هند به عنوان کشوری با امتیازات و ویژگی‌های بارز فرهنگی توجه خاصی به همکاری‌ها و تعاملات فرهنگی با سایر کشورها دارد از این رو شورای روابط فرهنگی هند بخش عمده از ظرفیت‌های کاری سالانه خود را معطوف به اجرای برنامه‌های مشترک با سایر کشورها بویژه خانه‌های فرهنگ کشورهای خارجی در هند می‌دارد.

وی افزود: یکی از وظایف شورای روابط فرهنگی هند تسهیل گری و رفع موانع بر سر راه فعالیت و همکاری‌های فرهنگی سایر کشورها در هند است.

وینای پراب هاکار، رییس شورای روابط فرهنگی هند و نماینده پارلمان این کشور نیز در سخنانی، فرهنگ و ارزش‌های فرهنگی را یکی از ظرفیت‌های اصلی در مناسبات بین‌المللی و انسانی برشمرد که همواره بستر های تأثیرگذار در تعاملات میان ملت‌ها را شکل داده است.

وی با اشاره به سیاست‌ها و رویکردهای دولت هند در توسعه روابط فرهنگی هند با سایر کشورها، مبادلات علمی دانشجویی، جوانان و زنان و دیپلماسی روابط مردم با مردم را جزو اولویت‌های شورای روابط فرهنگی خواند.

در ادامه این برنامه هر یک از رایزنان فرهنگی و مسئولین خانه های فرهنگ ضمن معرفی خود به تشریح فعالیت ها، موانع پیش روی و ظرفیت های مربوط به همکاری مشترک پرداختند.

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست به اشاره به موافقتنامه فرهنگی و تفاهم نامه منعقده بین سازمان فرهنگ و شورای روابط فرهنگی هند، زبان فارسی، میراث مشترک بویژه نسخ خطی، همکاری‌های علمی دانشگاهی، گفت‌وگوهای فرهنگی و دینی و سینما را حوزه‌های اصلی مراودات و همکاری‌های فرهنگی ایران و هند برشمرد.

وی با اشاره به طرح جامع همکاری‌های مشترک سه ساله ابراز امیدواری کرد این نشست بتواند مسیر همکاری‌های مشترک این شورا و رایزنی فرهنگی کشورمان را بیش از پیش هموارتر کند.

انتهای پیام/ص

 


٠٩:٥١ - 1400/01/21    /    شماره : ٧٦٧٩٩٢    /    تعداد نمایش : ٣٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج