English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٠١ آذر ١٣٩٨
اسلام را از طریق فرهنگ و هنر ایران در دنیا تبلیغ می‌کنیم
اسلام را از طریق فرهنگ و هنر ایران در دنیا تبلیغ می‌کنیم تاریخ ثبت : 1397/11/08
طبقه بندي : ,,
عنوان : اسلام را از طریق فرهنگ و هنر ایران در دنیا تبلیغ می‌کنیم
مصاحبه شونده : احسان خزاعی
مصاحبه كننده : خبرگزاری شبستان
محل مصاحبه : <#f:3886/>
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

احسان خزاعی می‌گوید: از راه برگزاری هفته‌های فرهنگی و هنری و نمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها به صورت غیرمستقیم به تبلیغات دینی در دنیا می‌پردازیم، چون معتقدیم این هنرها می‌تواند بیانگر فرهنگ دینی باشد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یکی از مهم ترین نهادها و دستگاه های فرهنگی کشور است که البته در حوزه تولید محتوای فرهنگی فعالیت نمی‌کند و رسالت اصلی اش همانطور که از نامش پیداست، مديريت و راهبری روابط فرهنگي بین‌المللی و سياستگزاري، هماهنگی، هدایت، حمایت و نظارت بر فعاليت‌‎هاي فرهنگي تبلیغی جمهوری اسلامی ایران درخارج از کشور به منظور تحقق اهداف نظام در این روابط است. بنابراین این سازمان در شرایط فعلی نقش بسیار حیاتی و کارآمدی در کشور دارد. در این زمینه و در ادامه انتشار گفت‌وگوی تفصیلی شبستان با احسان خزاعی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، چهارمین بخش این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید. او در این بخش از گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان از فعالیت‌های فرهنگی، اولویت‌ها و اهداف رایزنان فرهنگی  این سازمان گفت.

آیا سازمان فرهنگ و ارتباطات در انتخاب امام جماعات در کشورهای مختلف به صورت مستقیم یا غیرمستقیم نقشی دارد؟

خیر نقشی نداریم. انتخاب ائمه جمعه در هر کشور با سازوکار قانونی آن کشوراست، برای مثال ترکیه سازمان دیانت دارد و هر کدام از دیگر کشورهای اسلامی هم سازو کارمشخصی برای این کار دارند. فارغ التحصیلانی از قم و جامعه المصطفی که زبان فارسی می دانند و با فقه امروز آشنا هستند، به کشورهای خود باز می گردند و از طریق کشور خودشان به عنوان امام جمعه منصوب می شوند.

آیا مساجدی در خارج از کشور تحت حمایت یا نظارت سازمان فرهنگ و ارتباطات هستند؟

چند موردی داریم که استنثنا هستند، در ارمنستان«مسجد کبود ایروان»را داریم که در حقیقت رسما از طرف دولت ارمنستان به دولت ایران واگذار شده است. تولیت و هدایت آن با رایزنی فرهنگی ما است. اما در کشورهای دیگر موردی نداریم که عهده دار مساجد باشیم. در خارج از کشور مراکز اسلامی کشورها مثل مراکز اسلامی هامبورگ یا لندن که تحت نظر دفتر مقام معظم رهبری هستند مسئولیت نظارت دارند و شاید رایزنان فرهنگی کمکی به آنها بکنند اما این به معنی نیست که این وظیفه بر عهده ما است.

در شرایطی که عربستان برای تبلیغ وهابیت تلاش می‌کند و ایران برای شناساندن فرهنگ شیعه، آیا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این زمینه وظایفی به رایزنان فرهنگی خود ابلاغ کرده است؟

برنامه‌هایی که در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داریم به این شکل نیست که به صورت مستقیم به تبلیغ شیعه بپردازیم. ما به عنوان کشوری که شیعه هستیم عملکردمان به طور غیرمستقیم تبلیغی برای شیعه خواهد بود. ما به نوعی از راه غیرمستقیم در این زمینه کار می کنیم. اکر عملکرد ما درست باشد دیدها نسبت به شیعه تغییر می‌کنند. گاهی حتی تجار ایرانی در کشورهای دیگر می‌توانند باعث تغییر دیدگاه دنیا نسبت به شیعیان شوند.

فکر می‌کنید این موضوع به تنهایی در مقابل این حجم از تبلیغات توسط دشمنان کافی است ؟

عربستان با آن حجم از هزینه‌هایی که می‌کند توقع دارد اثربخشی بیشتری داشته باشد اما اینطور نیست. عربستان در شرایط ضعیفی به سر می برد و با وجود همه هزینه ها نمی تواند به اندازه ما حضور موثر داشته باشد.

بگذارید کلی تر بپرسم، در زمینه تبلیغات دینی و مذهبی چه کرده‌اید؟

عموم فعالیت‌‎هایی که در خارج از کشور داریم فعالیت‌های فرهنگی است، فعالیت‌هایی مثل برگزاری هفته‌های فیلم و فرهنگی است، هنرهای مختلف را در این هفته ها نشان می دهیم. در قالب بسیاری از این هنرها فرهنگ دینی هم وجود دارد و از این راه منتقل می شود. این هنرها می تواند بیانگر فرهنگ دینی به صورت غیرمستقیم باشد. در خیلی از آثار هنری آیات قرآن وجود دارد یا اینکه برای مثال عرفان دینی که در اشعار برخی شاعران وجود دارد هم اینگونه است و به تبلیغ باورهای دینی ما می پردازد. برنامه های آموزشی در حوزه فعالیت های ما نیست و ما به عنوان تولید کننده فرهنگ نیستیم وتنها انتقال دهنده فرهنگ هستیم.

کدام بخش از فرهنگ و هنر ما در خارج از کشور بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد؟

آن چیزی که در کشور ما به عنوان فرهنگ تعریف می‌شود با آنچه که در کشورهای دیگر مطرح است متفاوت است. آنچه که ما معمولا برجسته تر روی آن کار می‌کنیم بحث اعزام گروه‌های سینمایی، موسیقی یا خطاطی است یا گروه‌های هنرهای دستی که کارگاه برگزار می‌کنند. بسته به شرایط کشورهای مختلف فعالیت می‌کنیم، برای مثال در هند علاقه به حوزه سینما بیشتر است. در این کشور بیشتر باید در این فضا کار کرد. در اتریش موسیقی بیشتر طرفدار دارد و بنابراین در کل نمی‌شود برنامه‌ریزی ثابتی در همه کشورها داشت.

اولویتی در این زمینه ندارید؟

خیر. ولی ملاحظاتی را رعایت می‌کنیم. برای مثال در کشورهای آفریقایی که سطح پایینی از زندگی دارند باید حتما روی بحث کتاب کار کرد و نمی‌شود برای مثال ای بوک را تبلیغ کرد.

با مؤسسه تنظیم آثار امام(ره) تعامل دارید؟

بله، طبق آنچه که بر عهده ما است و بر اساس آن توافق کرده ایم با خیلی از مؤسسات و سازمان‌های فرهنگی داخل کشور تعامل داریم و این تعامل به این شکل است که خیلی از این سازمان ها برای رایزنان فرهنگی ما حکم صادر می کنند. می گویند شما نماینده ما هستید، بنیاد سعدی یا کتابخانه ملی احکامی برای ما صادر می کنند و خواهان این هستند که پیگیرکارهایشان باشیم. موسسه امام خمینی (ره) هم شکل تعاملش به این شکل نیست اما قراردادهای فراوانی با موسسه تنظیم اثار امام(ره) در زمینه معرفی افکار و آثار و اندیشه‌های امام خمینی (ره) داریم. از طریق نشست ها و همایش ها و انتشار کتاب و توزیع آن این موضوع را پیگیری می کنیم. خیلی کارها مثل انتشار کتاب در گذشته در ایران پیگیری می‌‎شد و هزینه‌های فراوانی برای چاپ و توزیع تحمیل می کرد اما امروز در کشور مورد نظر پیگیری می کنیم تا به سبک و سیاق همان کشور منتشر و توزیع شود.

انتهای پیام/ص

تعداد نمایش : 1079 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین برگزار شد
  آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین و افتتاحیه ششمین دور (9 مهرماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهور، سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آيت‌الله تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.

 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.