English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٨
دبیر همایش بررسی اندیشه‌های فراشری: فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است
دبیر همایش بررسی اندیشه‌های فراشری: فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است تاریخ ثبت : 1396/12/13
طبقه بندي : ,,
عنوان : دبیر همایش بررسی اندیشه‌های فراشری: فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است
مصاحبه شونده : ناصر نیکوبخت، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس و دبیر همایش بررسی اندیشه‌های فراشری
مصاحبه كننده : <#f:3885/>
محل مصاحبه : <#f:3886/>
منبع : خبرگزاري فارس
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همکاری دانشگاه تربیت مدرس به پاس قدردانی از خدمات فرهنگی محمدنعیم فراشری، شاعر فارسی‌سرای آلبانی و ادیب بزرگ آلبانیایی و ترویج و گسترش گفت‌وگوی فرهنگی ایران و کشورهای حوزه بالکان، همایشی در روز دوشنبه (14 اسفندماه) با حضور جمعی از استادان و پژوهشگران ایرانی و خارجی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌کند.

به این بهانه با ناصر نیکوبخت، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس و دبیر این همایش هم‌صحبت شدیم و از وی پرسش‌هایی درباره اهمیت برگزاری این همایش پرسیدیم.

مهمترین اهداف همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و کشورهای حوزه بالکان را نام ببرید.

به هرحال در این روزها که برتری‌جویی کشورهای استعمارگر با همه امکانات رسانه‌ای به منظور تسلط  و شبیخون فرهنگی، باعث شده که کشورها و ملت‌های تمدن‌ساز بشری در حاشیه قرار گرفته و یا طرد و حذف شوند و بویژه با توطئه‌های ایران‌هراسی که در دنیای امروز بسیار تبلیغ و ترویج می‌شود، ایده گفت‌وگوی فرهنگی ایران با کشورهای حوزه تمدنی جهان اعم از کشورهای آسیایی، اروپایی، آفریقایی و ... می‌تواند تا حدی زمینه همدلی و تفاهم و هم‌افزایی فرهنگی با این کشورها را فراهم کند.

این همایش در راستای همین ایده سامان گرفته و امید است بتوانیم با بزرگداشت و تجلیل محمدنعیم فراشری به عنوان یکی از سرمایه‌های میراث فرهنگی مشترک ایران و آلبانی، نظر نخبگان علمی و سیاسی کشورهای حوزه بالکان را در خصوص تأکید و تقویت مشترکات فرهنگی دو حوزه تمدنی جلب کنیم.

همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و کشورهای حوزه بالکان با محور بررسی اندیشه‌های فراشری در مقام یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی، زمینه مناسبی برای دریافت زبان همدلی و ظرفیت‌های بالقوه ادبی در تفاهم و تبادل فرهنگی است.

عمده‌ترین موضوعات و محورهای همایش کدامند؟

عمده‌ترین محورهای همایش، مسائل مرتبط با گفت‌وگوهای فرهنگی دو حوزه تمدنی ایران و بالکان است. نظر به اینکه خاندان فراشری بویژه نعیم به زبان و ادبیات فارسی و تاریخ و تمدن ایرانی آشنایی و تعلق خاطر فراوانی داشته و آثاری در این زمینه به زبان فارسی و ترکی و آلبانیایی خلق کرده، بررسی اندیشه‌های این خاندان فرهنگ‌دوست به عنوان نماینده و برایند تفکر دو حوزه تمدنی، از محورهای اصلی همایش است.

همچنین، نظر به اینکه نعیم متعلق و مبلغ طریقت عرفانی بکتاشیه است و عناصر و مولفه‌های عرفان اسلامی در اتحاد و اتفاق و برادری و برابری انسان‌ها فارغ از تعلقات قومی و نژادی و زبانی و دینی با موضوع همایش مناسبت تام دارد، یکی از محورهای دیگر همایش نیز به موضوع طریقت بکتاشیه تخصیص یافته است. البته موضوعات تطبیقی از جمله بررسی مقایسه‌ای اندیشه‌ها و شیوه شاعری نعیم با دیگر شاعران فارسی‌سرا نیز از محورهای دیگر همایش است که مشروح و سرفصل محورهای همایش از طریق پوستر و فضای مجازی در اختیار مخاطبان قرار داده شده است.

مهمانان این همایش بیشتر از چه کشورهایی خواهند بود؟

با توجه به اینکه فراشری از شخصیت‌های ملی و فرهنگی و محبوب آلبانیایی‌هاست، غالب مهمانان همایش از کشور آلبانی و بعضی کشورهای حوزه بالکان است.

علاوه بر ارائه مقالات در همایش، چه برنامه‌های جنبی دیگری در نظر گرفته شده است؟

برنامه اصلی همایش، ارائه فشرده مقالات و دستاوردهای علمی حول محورهای همایش است که در قالب نشست‌های چندگانه انجام خواهد شد. البته در افتتاحیه همایش پاره‌ای از شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی داخلی و خارجی نیز به ایراد سخن خواهند پرداخت.

همچنین، در کنار سالن اصلی همایش، نمایشگاه کتاب از آثار فراشری نمایش داده خواهد شد و پاره‌ای از کتاب‌های منتشر شده به مناسبت بزرگداشت فراشری، رونمایی می‌شوند. پیش‌بینی شده که چند میان برنامه صوتی ـ تصویری کوتاه مدت در باره زندگی و آثار نعیم به نمایش درآید.

نتیجه نهایی این همایش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

متاسفانه آنچنان که باید، بسیاری از شخصیت‌های جهانی مؤثر در ترویج زبان و ادب فارسی در جامعه ایرانی معرفی نشده‌اند و این به کم کاری نهادهای فرهنگی ما برمی‌گردد. نعیم فراشری شاهد صادقی بر این مدعاست. نام وی در هیچ یک از منابع درسی  آموزشی کشور ثبت نشده است. با اینکه در شمال اروپا اولین مؤلفان کتاب دستور فارسی است و کتاب دستور فارسی او به زبان ترکی موجود است، در هیچیک از آثار محققان و دستور نویسان ما نامی از وی ذکر نشده است.

شاعری که بدون قدم گذاشتن به مهد زبان فارسی، مثنوی‌های دلنشینی به زبان فارسی در موضوعات انسانی سروده، کتاب تخیلاتش در هیچیک از آثار تحقیقات ادبی ما نیامده، بنابراین اگر این همایش بتواند یکی از ذخایر ارزشمند میراثی ادب فارسی را به جامعه فرهنگی ایران معرفی کند، به نتایج خود دست یافته است.

بازنشر کتاب تخیلات و کتاب دستور زبان فارسی فراشری همراه با چاپ و نشر چکیده مقاله‌ها و چاپ و نشر مجموعه مقالات و سخنرانی‌‌ها و پیگیری راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت گفت‌وگوهای فرهنگی کشورهای ایران و بالکان و معرفی نقش فراشری‌ها در توسعه و ترویج زبان و فرهنگ ایرانی در فرامرزها، و اثبات قدرشناسی ایرانیان از مقام علمی خادمان زبان و فرهنگ ایرانی در هر جای عالم، از دیگر دستاوردهای این همایش خواهد بود.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ترسیم نقشه جامع معرفی اندیشمندان و نخبگان فرهنگی و ادبی جوامع مختلف، چه نقشی دارد؟

با توجه به حضور رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشتر کشورهای جهان و رسالت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به نظر می‌رسد اگر این سازمان با کمک نخبگان علمی ایران و جهان بتواند زمینه‌های مناسب گفت‌وگوهای فرهنگی را در میان نخبگان دانشگاهی و حوزه‌های تمدنی ایران و سایر کشورها نهادینه کند، کمک فراوانی به تفاهم و تبادل فرهنگی و به تبع آن مناسبات سیاسی و اقتصادی کشورها خواهد کرد. رویکرد سال‌های اخیر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این زمینه بسیار ستودنی است و امید به استمرار آن داریم.

انتهاي پيام/

تعداد نمایش : 2763 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.

 • آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین برگزار شد
  آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین و افتتاحیه ششمین دور (9 مهرماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهور، سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آيت‌الله تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.

 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.