English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٣ مرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

رییس بخش روابط بین‌الملل و تشریفات کلیسای اچمیادزین:

رحلت امام خمینی(ره) ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر برای جهان است

اسقف ناتان هوانسیان، رییس بخش روابط بین‌الملل و تشریفات کلیسای اچمیادزین در مراسم گرامیداشت سی‌ودومین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) گفت: رحلت امام خمینی(ره) ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر نه تنها برای ملت ایران که برای همه ملت‌های حق پرست جهان از جمله ارامنه است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با سی‌ودومین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، سالن اجتماعات اصلی آکادمی ملی علوم ارمنستان میزبان جمعی از شخصیت‌های علمی و فرهنگی ارمنستان بود که برای شرکت در نشستی علمی در گرامیداشت یاد و نام امام خمینی(ره) حضور یافته بودند.

این نشست با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، انستیتو شرقشناسی آکادمی ملی علوم ارمنستان و کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان سازماندهی و برگزار شد.

آکادمیسین پروفسور یوری سوواریان، معاون آکادمی علوم ارمنستان در آغاز این نشست، بزرگداشت امام خمینی(ره) را بزرگداشت رهبری که منادی بازگشت به خویش و سنت‌های اصیل ملی در زمانه اوج جهانی سازی بود دانست و جایگاه آن رهبر فرزانه را در نزد نه تنها ملت ایران که همه ملت‌های اصیل و با فرهنگ جهان برجسته و فراموش ناشدنی خواند.

وی با ارج نهادن به کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان در سال‌های سخت آغاز استقلال و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، دوستی دو ملت را برخوردار از تاریخی سه هزار ساله دانست که حوادث زمانه هیچگاه نتوانسته است خللی به آن وارد کند.

سوواریان با ابراز مسرت از حضور اندیشمندان ارمنی در این نشست، آن را نشانه‌ای از احترام عمیق جامعه علمی این کشور به شخصیت امام خمینی(ره) و آراء و اندیشه‌های وی دانست.

عباس ظهوری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان در سخنانی، به تبیین مبانی اندیشه امام خمینی(ره) و آموزه‌های اصلی او پرداخت.

سفیر کشورمان در ارمنستان بازگشت به معنویت، استکبار ستیزی، دفاع از مظلومان، ترویج اندیشه خودباوری، باور به نقش مردم در تعیین سرنوشت خود، احیاء اسلام ناب و حفظ سنت‌های اصیل را از جمله آموزه‌های اصلی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران دانست.

وی با اشاره به مجاهدات آن حضرت و فداکاری های ملت قهرمان ایران که به پیروزی انقلاب اسلامی و تأسیس نظام جمهوری اسلامی ایران انجامید، استقلال، خودباوری، رشد علمی و فناوری و حضور مردم در همه عرصه‌های تعیین سرنوشت خود را از دستاوردهای نظام بر آمده از آراء و اندیشه‌های بلند حضرت امام خمینی(ره) دانست.

ظهوری با ارج نهادن به حضور شخصیت‌های علمی برجسته ارمنی در بزرگداشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، اظهار امیدواری کرد با همت محققان و پژوهشگران حوزه‌های مختلف ایرانشناسی در ارمنستان، ابعاد ناشناخته شخصیت رهبر کبیر انقلاب اسلامی، مورد بررسی و تبیین قرار گیرد.

اسقف ناتان هوانسیان، رییس بخش روابط بین‌الملل و تشریفات کلیسای اچمیادزین سخنران بعدی این نشست بود. وی با گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، احیاء معنویت در عصر غلبه مادیت، احترام به ادیان و پیروان مذاهب مختلف و ترویج روحیه استقلال و خودکفائی را از مهم ترین آموزه‌های امام خمینی(ره) دانست و زیست سرشار از همدلی، مسالمت و برادرانه ارامنه ایران در کنار دیگر هموطنان خود را از نتایج نگاه وسیع و فراگیر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران دانست.

اسقف هوانسیان، رحلت امام خمینی(ره) را نه تنها ضایعه‌ای برای ملت ایران که برای همه ملت‌های حق پرست جهان از جمله ارامنه دانست و با اشاره به تشییع میلیونی رهبر کبیر انقلاب اسلامی، به بیان خاطراتی از حزن و اندوه جامعه ارمنی در آن روز پرداخت.

روبرت غازاریان، رییس انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم ارمنستان با ذکر نکاتی در اهمیت شخصیت امام خمینی(ره) به عنوان رهبر یکی از مهمترین و تاریخی‌ترین انقلاب‌های عصر حاضر، پیام واهان بایبورتیان، ایرانشناسی برجسته و پیشکسوت و اولین سفیر جمهوری ارمنستان در ایران را قرائت کرد.

بایبورتیان در پیام خود رهبری امام خمینی(ره) را نمونه‌ای بی نظیر از هدایت داهیانه یک ملت در یکی از بزرگترین انقلاب‌های تاریخ دانست و با بیان خاطراتی از حضور خود در ایران، موفقیت ملت بزرگ ایران در آزمون‌هایی چون جنگ هشت ساله را نتیجه رهبری حضرت امام خمینی(ره) دانست.

سیدحسین طباطبایی، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان در ادامه این نشست سخنرانی خود را با عنوان «عزت و خودباوری در اندیشه و آموزه‌های امام خمینی(ره)» ایراد کرد. وی عزتمندی و خودباوری را یکی از عناصر مهم در اندیشه بنیانگذار انقلاب اسلامی دانست که هم در مشی شخصی و زندگی فردی ایشان و هم در حیات سیاسی و اجتماعی رهبر کبیر انقلاب اسلامی متجلی شده است.

وی با بیان نمونه‌هایی از این رویکرد امام(ره) در دوره‌های مختلف آغاز انقلاب اسلامی، سال‌های تبعید و مبارزه و سالیان پس از پیروزی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران، به اختصار مصادیق این نگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در سیاست داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران را برشمرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان در سیاست داخلی جمهوری اسلامی ایران، مردم سالاری دینی که بُن مایه و اساس نظریه ولایت فقیه است و بر نگاه معطوف به عزت و خودباوری تک تک افراد جامعه که در رای گیری‌ها و انتخابات‌های مختلف متجلی می شود مبتنی است را از مصادیق این امر دانست.

وی افزود: از نگاه امام خمینی(ره) رأی مردم که نشان دهنده خواست و اراده آنهاست، مصداق کامل عزتمندی و خودباوری آنها در یک نظام سیاسی ـ دینی است.

طباطبایی شعار نه شرقی نه غربی به عنوان دکترین اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و استقلال طلبی، استکبار ستیزی و حمایت از ستم دیدگان و مظلومان سراسر جهان را از مصادیق رویکرد و نگاه عزتمندی و خودباوری بنیانگذار جمهوری اسلامی دانست که به بهترین شکل در مقاومت قهرمانانه مردم ایران در هشت سال دفاع مقدس و نیز، ایستادگی آنها در برابر تحریم‌های ظالمانه قدرت‌های استکباری به منصه ظهور رسیده و به رشد و توسعه همه جانبه ایران مستقل و آزاد منجر شده است.

در ادامه این نشست، آرمانوش کوزمویان، محقق ارشد انستیتو شرقشناسی آکادمی علوم ارمنستان، گوهر اسکندریان، رییس بخش ایران این انستیتو، آرتم تونویان، محقق کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان، آهارون وارطانیان، پژوهشگر ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان و گاریک میساکیان، استاد کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان به ارائه مقالات خود پرداختند.

گفتنی است؛ برگزاری نشست بزرگداشت سی و دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در یکی از معتبرترین مراکز علمی ارمنستان مورد توجه رسانه‌های این کشور قرار گرفت و انعکاس گسترده‌ای در شبکه‌های تلوزیونی و سایت‌های خبری یافت.

انتهای پیام/ص

 

 

 

 

 

 


١٠:٣١ - 1400/03/17    /    شماره : ٧٧٠٠٠٨    /    تعداد نمایش : ٣٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.