English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب در جبهة العمل الاسلامی؛

امام خمینی(ره)، ارزش و جایگاه مسلمانان را در جهان اعتلا بخشید

شیخ عمر الایوبی، عضو تجمع علمای مسلمین گفت: امام خمینی(ره) توانست ارزش و جایگاه مسلمانان را در جهان اعتلا بخشد و اسلام را در بالاترین سطح سیاسی در جهان مطرح کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جبهة العمل الاسلامی لبنان وبیناری را با سخنرانی عباس خامه‌يار، رایزن فرهنگی ایران و حضور جمعی از شخصیت‌های مذهبی و سیاسی، با عنوان «انقلاب اسلامی ایران چهل و دو سال در مسیر وحدت و آزادی فلسطین» برگزار کرد.

خامه یار با تبریک ایام دهه فجر و تشکر از جبهة العمل الاسلامی و به ویژه هماهنگ کننده آن شیخ زهیر جعید جهت تنظیم و برگزاری این مراسم، گفت: انتخاب عنوان این وبینار نشان دهنده هوش بسیاربالای برگزار کنندگان آن است، چرا که وحدت اسلامی باعث آزادی فلسطین بوده و فلسطین خود محور وحدت امت اسلامی است و نمی‌توان این دو را از یکدیگر تفکیک کرد.

وی افزود: راهبرد امام خمینی از همان آغاز نهضت ۱۵ خرداد، وحدت و مسئله آزادی فلسطین بود. ایشان از همان زمان که سخنرانی خود را بر ضد استبداد و دیکتاتوری استعمار ایراد کردند، ۱۸ بار نام رژیم صهیونیستی را بر زبان جاری کردند و استبداد و وابستگی به غرب را با این رژیم  گره زدند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه گفت: امام خمینی(ره) از آغاز نهضت تا پایان عمر شریف خود، هیچ گاه سخنی خارج از محور وحدت بر زبان جاری نکردند. ایشان وحدت را تنها در چارچوب نخبگان مطرح نکرده بلکه وحدت امت اسلام و تمام مسلمانان را مد نظر داشتند. انتخاب هوشمندانه هفته وحدت، مانع بسیاری از توطئه‌های تفرقه انگیز دشمنان از همان آغاز انقلاب شد. همچنین امام خمینی با برپایی نماز جمعه در تمام شهرهای کشورمان یکی دیگر از مصادیق وحدت را عملی ساختند و نکته بعد این که حقوق اهل سنت در زمان تدوین قانون اساسی از همان آغاز پیروزی مورد توجه قرار گرفت و در تمام شوراها و مجالس مختلف اعم از شورای اسلامی، خبرگان رهبری و ...حضور اعضایی از اهل سنت به صورت قانون درآمد و این در حالی است که دوران پیش از انقلاب هیچ توجهی به این گروه از جامعه به رغم تبلیغاتی که می شد، وجود نداشت.

وی همچنین گفت: فتاوای امام خمینی و دیگر مراجع عظام در خصوص وحدت و نیز حرمت اهانت به بزرگان اهل سنت و نیز ضرورت اقتدا به ائمه جماعات در حرمین شریفین در موسم حج از فتاوای بسیار مهم در این راستا به شمار می‌روند که از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی شاهد آن بوده ایم.

خامه یار سپس به جمله معروف نویسنده مصری"فهمی هویدی" اشاره کرده و گفت: این اندیشمند مصری در کتاب مشهور خود، "ایران من الداخل"(ایران از درون) این امر را انقلابی در روابط میان شیعه و اهل تسنن معرفی می کند. باید گفت تمام این اقدام‌ها به رغم هزینه هایی بود که رژیم صدام به نویسندگان مزدور عرب می پرداخت تا چهره امام و جمهوری اسلامی ایران را در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی مخدوش جلوه دهد.

وی سپس بیان داشت: رهبر معظم انقلاب نیز از همان دورانی که امام جمعه تهران بودند در خطبه های عربی خود و در دوران ریاست جمهوری بر مسئله وحدت تأکید داشتند و از تمام جریان‌ها می خواستند تا در مسیر تقریب و وحدت گام بردارند.

رایزن فرهنگی کشورمان سپس به روند  مقاومت از همان آغاز تأسیس اشاره کرد و به مسئله تعیین روز قدس به عنوان نقطه تبلور این وحدت پرداخت و گفت: مسئله فلسطین از همان آغاز انقلاب جزو مهمترین مسئله انقلاب ما به شمار می رفته و امام خمینی نخستین مرجعی بود که مجوز هزینه کردن وجوهات شرعیه را به فلسطینی‌ها را داده است. همچنین در خصوص موضع روشن و صریح جمهوری اسلامی ایران در دفاع و حمایت از مقاومت فلسطین باید گفت چه در عمل که با تحویل سفارت رژیم صهیونیستی در تهران به فلسطین و یاسر عرفات تجلی پیدا کرد و چه در مجامع و نهادهای بین المللی با اتخاذ موضع صریح، این امر نمود پیدا کرد و چه در داخل با قانونی کردن آن در هشت بند در قانون اساسی، گام های مهمی در حمایت از فلسطین برداشت.

وی سپس به سخنان صریح دبیرکل اتحادیه علمای مقاومت "شیخ ماهر حمود" اشاره کرد که گفت: آن میزانی که ایران تاکنون برای مسئله فلسطین هزینه کرده بیش از مجموع کل میزانی است که برای مؤسسات شیعی هزینه شده است. و این امر را نشانه گام‌های عملی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از فلسطین و قدرت اسلام معرفی کرد.

سپس جمعی از علمای شیعه و سنی در رابطه با مطالب رایزن فرهنگی نکاتی را مطرح کردند. حجت الاسلام و المسلمین حسین غبریس، مسئول روابط عمومی تجمع علمای مسلمین، با تشکر از رایزن فرهنگی کشورمان که با سخنان خود بسیاری از اشکالات وارده را تبیین کرد، به موفقیت های کشورمان اشاره کرد و گفت: ما شاهد موفقیت ها و پیشرفت‌های پیاپی جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف هستیم که موجب تقویت این انقلاب شده است.

وی در پایان گفت: ما این وحدت بدست آمده را هر لحظه در تجمع علمای مسلمین و در زندگی شخصی خود و چه در جامعه احساس می کنیم و در عمل، این وحدت، ما را به یک خانواده بزرگ تبدیل کرده است.

شیخ ماهر مزهر، مسئول روابط خارجی تجمع علمای مسلمین- نیز در بیانات خود گفت: انقلابی که توانست رژیم صهیونیستی را از ایران خارج کند، انقلابی فرا ایرانی است، لذا به تمام ملت های اسلامی، عربی و آزادگان جهان این سالگرد را تبریک می گوییم و باید بگویم تمام همگرایی هایی که در جهان اسلام تاکنون به دست آمده از برکات این انقلاب است.

وی در پایان اظهار داشت: اشغالگری رژیم صهیونیستی به دلیل وجود تفرقه میان گروههای مختلف بوده و انقلاب اسلامی توانست با ایجاد وحدت میان طرف های مختلف و تأسیس مقاومت، این رژیم را از کشورمان لبنان خارج کند.

سپس شیخ غازی حنینه- از علمای بنام اهل سنت وعضو شورای مرکزی جبهة العمل الاسلامی- وحدت اسلامی که از سوی امام خمینی مطرح شد را نمونه عملی وحدت در جهان اسلام معرفی کرد و گفت: امام خمینی از جایگاه مرجعیت علمی و فقهی و با اشراف کامل بر فقه اسلامی شیعی و سنی میان دو دیدگاه را جمع کرد و با آینده نگری و دید عمیق خود با وجود تمام اختلافات موجود میان هر دو مذهب، مانعی برای ایجاد وحدت نمی دید. جمهوری اسلامی به عنوان محور اصلی مقاومت در جهان اسلام به شمار می رود و توانسته تمام معادلات منطقه را بر هم بزند.

شیخ بلال سعید شعبان، دبیر کل جنبش "التوحید" و فرزند عالم بزرگ اهل سنت طرابلس، مرحوم شیخ سعید شعبان، با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که الهام‌بخش تمام ملت های مظلوم بود، گفت: جنگ های بسیاری اعم از نظامی و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته، اما در نهایت باعث شد تا ایران با تکیه بر توان داخلی خود تبدیل به یک کشور صنعتی شود.

وی در ادامه افزود: هم اکنون نیز با ایجاد تفرقه و شعله‌ور کردن فتنه های مذهبی مبنی بر این که انقلاب اسلامی، انقلابی عقیدتی و مذهبی بوده، قصد دارند تا چهره ایران را در اذهان ملت های مسلمان مخدوش جلوه دهند. لذا پیشنهاد می کنم با برقراری روابط مستحکم با کشورهایی که در محور آمریکا قرار ندارند، در این جنگ نیز پیروز میدان باشید.

شیخ بلال شعبان در پایان گفت: ما هم اکنون نیازمند وحدت اقتصادی میان کشورهای محور مقاومت هستیم تا بتوانیم خود و کشورهای دیگر را از زیر چتر نیاز به آمریکا خارج کنیم.

شیخ عمر الایوبی، عضو تجمع علمای مسلمین، نیز در سخنان خود ضمن تشکر از رایزن فرهنگی کشورمان، گفت: امام خمینی آرزوی بسیاری از علمای مجاهدی مانند سید جمال الدین اسدآبادی، شیخ محمد عبده، حسن البنا، شهید سید قطب، ابو الاعلی المودودی، شهید نواب صفوی و دیگر علمایی که خواهان وحدت بودند را با پیروزی انقلاب اسلامی محقق ساخت.

وی افزود: شعارهایی که امام خمینی سر داد، ریشه قرآنی داشته و بر اساس نظر شخصی نبوده است. ایشان انقلاب اسلامی ایران را انقلاب تمام مسلمانان جهان معرفی کرد. امام خمینی توانست ارزش و جایگاه مسلمانان را در جهان اعتلا بخشد و اسلام را در بالاترین سطح سیاسی در جهان مطرح کرد.

شیخ عمر الایوبی در پایان گفت: آنهایی که با ایران دشمنی می کنند اگر با انصاف به شعارهای آن می نگریستند، حقیقت این انقلاب را در می یافتند و در کنار این انقلاب می ایستادند و خون خود را در راه آن نثار می کردند. چرا که ایران عزت و کرامت مسلمانان وبه ویژه ملت فلسطین را بازگرداند.

محمد هشام- نایب رئیس اتحادیه علمای بلاد شام از اردن- به مسئله وحدت و نیاز امروز جهان اسلام به وحدت اشاره کرد و گفت: مشکل ما این است که چگونه امت عرب به وحدت برسند تا در نتیجه به وحدت اسلامی برسیم. آمریکا مانع بزرگ ایجاد وحدت میان کشورهای عربی است و ما در برابر استبداد جهانی آمریکا و اسرائیل در منطقه قرار داریم و راهر جز وحدت اسلامی برای مقابله با آنها نداریم.

خضر نبها- استاد فلسفه دانشگاه لبنان - نیز با مطرح نمودن پرسشی، خواستار رویکرد جدید با توجه به سازش برخی حکام عرب با رژیم صهیونیستی شد.

شیخ زهیر جعید- هماهنگ کننده جبهة العمل الاسلامی- هم با اشاره به سابقه آشنایی خود با خامه یار و تشکر از حضور او گفت: ایشان را از گذشته می‌شناسم. او مجاهدی فی سبیل الله و یکی از شاگردان شایسته مکتب امام خمینی و امام خامنه‌ای است.

وی خطاب به او و در ادامه گفت:  ما هم اکنون شاهد آن هستیم، کسانی برای مخدوش جلوه دادن چهره حمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کنند. برخی شیطنت می کنند تا نشان دهند انقلاب اسلامی ایران، انقلابی مذهبی بوده تا از این طریق بهره برداری سیاسی کنند و باید بگویم ایران از همان آغاز دست همکاری خود را به سوی تمام مسلمانان دراز کرد و امام خمینی، انقلاب را، انقلاب تمام مستضعفان اعلام کرد و شعار نه سنی، نه شیعی، جمهوری اسلامی را سر داد. اما برخی که زیر چتر آمریکا فعالیت می کنند، دست به دشمنی با ایران زدند و جنگ هشت ساله را بر این کشور تحمیل کردند.

هماهنگ کننده جبهة العمل الاسلامی خاطر نشان کرد: یکی از ثمرات امام خمینی(ره)، تجمع علمای مسلمین در لبنان است که افتخار عضویت در آن را دارم و ما نه تنها هم اکنون سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی میداریم بلکه در ایام سالگرد گرامی داشت فرماندهان شهید مقاومت (سید عباس موسوی، شیخ راغب حرب و عماد مغنیه) قرار داریم و نیز سالگرد آزاد سازی صیدا و روستاهای جنوبی آن توسط نیروهای"الفجر" که شاخه نظامی جبهة العمل الاسلامی است، در چنین روزهایی صورت گرفت و درود می فرستیم به ارواح تمام شهدای مقاومت و برای جانبازان آرزوی سلامتی داریم.

جمهوري اسلامي ايران منادي وحدت در دنياي اسلام

شیخ زهیر جعید سپس به معرفی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک پروژه عمومی که همه طرفها را مورد توجه قرار داد، پرداخت و گفت: ایران وحدت همه مسلمانان را شامل می شود و ما از سال ۱۹۸۲م در لبنان شاهد تأسیس نیروهای مقاومت، الفجر، حزب الله، حرکة التوحید و تجمع علمای مسلمین هستیم و من خود را خدمتگزار تجمع علما، مقاومت اسلامی و حرکة التوحید می دانم که توسط علمای بزرگی مانند علامه سید محمد حسین فضل الله، شیخ ماهر حمود، شیخ احمد الزین، شیخ راغب حرب و شیخ محرّم العارفی تأسیس شده اند و یادی کنم از شیخ عبدالناصر جبری که در تأسیس تجمع علما و جبهة العمل الاسلامی شریک ما بود.

وی در ادامه به طرح صهیوآمریکایی با اشغال عراق و با هدف ایجاد فتنه مذهبی اشاره کرد و گفت: آنها قصد داشتند تا با ایجاد فتنه میان شیعه و سنی وحدت مسلمانان منطقه را از بین ببرند و این منطقه را به جنگ خانمان سوز بکشانند اما با تلاش و جهاد علمای ما به شکست کشانده شد.

هماهنگ کننده جبهة العمل الاسلامی لبنان گفت: با تأسیس جبهة العمل الاسلامی توسط دکتر فتحی یکن و همکاران ایشان مانع ایجاد فتنه مذهبی شدند و نماز وحدت میان شیعه و سنی یکی از همین موارد بود که توسط فتحی یکن و با اخذ مجوز توسط سید حسن نصرالله مبنی بر جایز بودن نماز به امامت فتحی یکن برگزار شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره در جهت وحدت امت تلاش کرده و در این مسیر گام برداشته است. اما کسانی که زیر چتر آمریکا قرار دارند در حال متهم کردن جمهوری اسلامی ایران هستند.

شیخ زهیر جعید در خصوص مسئله فلسطین گفت: تأیید اسماعیل هنیه و دکتر زیاد نخاله در خصوص حمایت جمهوری اسلامی ایران از مسئله فلسطین این را به ما می فهماند که ایران در حمایت از ملت فلسطین و گروههای مقاومت فلسطینی از هرگونه کمکی دریغ نکرده است.

وی در پایان گفت: باید ببینیم ایران در حمایت از کشورهای همسایه چگونه رفتار می کند آن هم در زمانی که کشورهای مدعی هیچ کمکی به هم نوع خود نمی کنند و بر عکس رفتارهایی طایفه ای از خود نشان می دهند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران همواره وحدت‌گرا بوده و شهدایی را در راه دفاع از امت اسلام تقدیم کرده که مهمترین آنها حاج قاسم سلیمانی است. او تمام تلاش خود را در راه آزادسازی فلسطین انجام داد و باید بگویم ما تا آخر در راه مقاومت و وحدت باقی خواهیم ماند و با خون خود از آن دفاع خواهیم کرد چرا که یک امت واحده هستیم و در یک مسیر حرکت می کنیم و این نیز به برکت جمهوری اسلامی ایران و خون شهدای تمام گروههای مقاومت به دست آمده است. پیروزی در راه است و در بیت المقدس آزاده شده، ان شاء الله نماز خواهیم خواند.

این نشست در فضای مجازی از چندین کانال به‌طور مستقیم و زنده پخش شد.

انتهاي پيام/ص


١٠:٥٨ - 1399/12/02    /    شماره : ٧٦٥١٤٠    /    تعداد نمایش : ٩٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 بزرگداشت سی و دومین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در افغانستان (خبر)
 نشست جایگاه بصیرت در نگاه امام(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی) در خنثی كردن توطئه‌های دشمنان (خبر)
 امام خمينی(ره) گفتمان جديدی در جهان اسلام مطرح كرد (خبر)
 امام خمینی(ره) از متجددان بزرگ تاریخ معاصر جهان اسلام است (خبر)
 بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در ایتالیا (خبر)
 بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در بصره (خبر)
 انتشار ویژه‌نامه «بزرگداشت امام خمینی(ره)» به زبان آلمانی (خبر)
 اجرای برنامه‌های علوم قرآنی در هرات افغانستان (خبر)
 امام خميني(ره) رهبري تكليف‌مدار بود (خبر)
 حضرت امام خمینی(ره) در قرن معاصر اسلام را احیا کرد (خبر)
 برگزاری همایش امام خمینی(ره) و جوانان در مزار شریف (خبر)
 مسابقات فرهنگی و هنری «بزرگمرد» در تایلند برگزار شد (خبر)
 نشست «امام خمینی(ره)؛ مردی که تاریخ را رقم زد» در فرانسه (خبر)
 مسجد والده خان استانبول میزبان عزاداران امام خمینی(ره) شد (خبر)
 قدس و مقاومت محور اندیشه‌های امام خمینی(ره) است (خبر)
 امام خمینی(ره) پایه گذار بیداری اسلامی در جهان (خبر)
 نشست «بررسی ابعاد عرفانی و ادبی شخصیت امام خمینی(ره)» در استانبول (خبر)
 توزیع «دیوان شعر امام خمینی(ره)» و «خون دلی که لعل شد» در بنگلادش (خبر)
 امام خمینی(ره) احیاگر اسلام ناب محمدی(ص) بود (خبر)
 باز نشر کتاب «سیره نبوی از دیدگاه امام خمینی(ره)» در بمبئی (خبر)
 ساده زیستی بارزترین ویژگی شخصیتی امام خمینی(ره) است (خبر)
 احیای دین بر مبنای اندیشه‌های نوآورانه امام خمینی(ره) (خبر)
 نقش امام خمينی(ره) در اتحاد میان مسلمانان جهان ستودنی است (خبر)
 نمایشگاه مجازی «امام خمینی(ره) در تصویر» در دهلی‌نو برپا شد (خبر)
 فراخوان ادبی ویژه سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در الجزایر (خبر)
 بررسی اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) در بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت سالروز ارتحال امام خمینی(ره) در لاهور (خبر)
 رحلت امام خمینی(ره) ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر برای جهان است (خبر)
 مقاله «اندیشه‌های امام خمینی(ره) و فلسطین» منتشر شد (خبر)
 استقبال بی نظیر اوگاندایی‌ها از نمایشگاه کتاب و آثار امام خمینی(ره) (خبر)
 وبینار «امام خمینی(ره) و عرفان اسلامی» در سریلانکا برگزار شد (خبر)
 نامگذاری روز قدس یادگار امام خمینی(ره) است (خبر)
 بزرگداشت سی‌ودومین سالگرد ارتحال امام(ره) در کویته (خبر)
 برگزاری وبینار «زن در آیینه تفکرات حضرت امام خمینی(ره)» در کنیا (خبر)
 اندیشه امام خمینی(ره) همه جهان را تغییر داد (خبر)
 بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در بلگراد (خبر)
 آموزه‌های نامه امام علی(ع) به مالک در رفتار امام خمینی(ره) دیده می‌شوند (خبر)
 بررسی ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) در نخجوان (خبر)
 امام خمینی(ره) در قلوب ملت‌ها جا دارد (خبر)
 رونمایی از جلد دوم کتاب «امام خمینی(ره) باقلام العراقیه» در عراق (خبر)
 کتاب «خوانشی از ابعاد سیاسی، فکری و اجتماعی امام خمینی(ره)» منتشر شد (خبر)
 امام خمینی(ره) افکار مسلمانان جهان را بیدار کرد (خبر)
 «امام خمینی(ره) بزرگ مرد تاریخ ساز» در قاب تصویر (خبر)
 همایش «بررسی و تبیین ابعاد شخصیتی حضرت امام خمینی(ره)» (خبر)
 نقش امام خمینی(ره) در راستای ایجاد وحدت بین مذاهب اسلامی بر کسی پوشیده نیست (خبر)
 سفیر ایران: اندیشه‌های وحدت آفرین امام خمینی(ره) نیاز امروز مسلمین است (خبر)
 تأکید امام خمینی(ره) بر وحدت از اهمیت زیادی برخوردار است (خبر)
 امام خمینی(ره) اقیانوسی از بینش جدید در اسلام بود (خبر)
 شرح و تفسیر دیوان شعر امام خمینی(ره) در بنگلادش (خبر)
 امام خمینی(ره) اسلام را زنده کرد (خبر)
 پادکست «زندگینامه حضرت امام خمینی(ره)» منتشر شد (خبر)
 بررسی نقش مردم در نگرش سیاسی امام خمینی(ره) در ایتالیا (خبر)
 وبینار تخصصی «امام خمینی(ره) مجَدِد دین و مذهب در عصر کنونی» (خبر)
 بررسی ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) در المنار (خبر)
 مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در بیروت برگزار می‌شود (خبر)
 پادکست نامه و پیام تاریخی حضرت امام خمینی(ره) به گورباچف منتشر شد (خبر)
 وبینار اندیشه متعالی امام خمینی(ره) در تایلند برگزار می‌شود (خبر)
 وبینار منطقه‌ای بررسی ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود (خبر)
 اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در کینا ویژه سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) (خبر)
 رهبری امام خمینی(ره) سبب بیداری اسلامی شد (خبر)
 وبینار «انسان در نگاه عرفانی امام خمینی(ره)» (خبر)
 نمایشگاه مجازی «پنجره‌ای به سوی ایران» در اندونزی برپا شد (خبر)
 نشست «امام خمینی(ره) و تمدن نوین اسلامی» برگزار می‌شود (خبر)
 نمایشگاه مجازی سیره امام خمینی(ره) برپا می‌شود (خبر)
 نمایشگاه مجازی سه بُعدی عکس «ارتحال امام خمینی(ره)» برپا می‌شود (خبر)
 کانال امام خمینی(ره) در یوتیوب راه‌اندازی شد (خبر)
 روایت یوسف بن علوی از دیدار با امام خمینی(ره) و تأیید انقلاب اسلامی (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و ال سی بانوان لاهور (خبر)
 ایده جالب یک لبنانی برای آشنا کردن فرزندش با امام خمینی(ره)/ خبرگزاری حوزه (خبر)
 امام خمینی(ره) زندگی خود را صرف خدمت به مردم کرد (خبر)
 امام خمینی(ره)، ارزش و جایگاه مسلمانان را در جهان اعتلا بخشید (خبر)
 امام خمینی(ره) شعار ما می‌توانیم را در ایران عملی کرد/ شهدای ایران و مقاومت از مکتب امام(ره) فارغ‌التحصیل شدند (خبر)
 رونمایی از دو کتاب «امام خمینی(ره) بالقلام العراقیه» و «العهد العالمی الجدید» در عراق/ خبرگزاری تقریب (خبر)
 رونمایی از ترجمه منظوم «دیوان امام خمینی(ره)» در پیشاور پاکستان+ فیلم/خبرگزاری تسنیم (خبر)
 مجموعه یادداشت نخبگان عراقی درباره امام خمینی(ره) رونمایی شد/ خبرگزاری ایکنا (خبر)
 رونمایی از «امام خمینی(ره) باقلام العراقیه» و «العهد العالمی الجدید» در عراق/ خبرگزاری شبستان (خبر)
 رونمایی از «امام خمینی(ره) بالقلام العراقیه» و «العهد العالمی الجدید» در عراق (خبر)
 کتاب‌های دیوان امام خمینی(ره) و اعتقاد ما به زبان پشتو در پیشاور رونمایی شد (خبر)
 بررسی سبک شعر و شاعری امام خمینی(ره) در دهلی‌نو (خبر)
 امام خمینی(ره) احیاگر فرهنگ، تمدن و تفکر دینی است (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با سلسله مراكز فرهنگی امام خمینی(ره) لبنان (خبر)
 شعر شاعر هندوستانی تقدیم به امام خمینی(ره) (خبر)
 امام خميني(ره) يك شخصيت و الگوي اسلامي براي تمام مسلمانان است (خبر)
 تاثیر دین در روابط بین الملل/ دلایل امام خمینی(ره) در زمینه مفهوم سیاست اسلامی و دینی (خبر)
 توزیع دیوان اشعار امام خمینی(ره) در مراکز علمی و فرهنگی بنگلادش (خبر)
 امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مظهر خدا جویی و اخلاص هستند/ خبرگزاری تقریب (خبر)
 امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مظهر خدا جویی و اخلاص هستند (خبر)
 تأثیر دین در روابط بین‌الملل/ دلایل امام خمینی(ره) در زمینه مفهوم سیاست اسلامی و دینی/ خبرگزاری تقریب (خبر)
 تفسیر قرآن در اندیشه امام خمینی(ره) بررسی شد/ خبرگزاری ایسنا (خبر)
 حجت‌الاسلام العلاق: آیت الله تسخیری ثمره مکتب امام خمینی(ره) و شهید صدر است (خبر)
 بهره‌مندي كتابخانه رايزني فرهنگي ايران در اتیوپی از ظرفيت‌ فضاي مجازي (خبر)
 جهانی شدن امام خمینی(ره) بواسطه پیام وحدت‌بخش ایشان (خبر)
 امام خمینی(ره) هدیه‌ای الهی برای مسلمانان و دنیا (خبر)
 مقاله «امام خمینی(ره) و انقلابی که جهان را تکان داد» منتشر شد (خبر)
 درس بزرگ امام خمینی(ره) ایستادگی در برابر استکبار جهانی و بی عدالتی بود (خبر)
 آنچه ایران و آفریقای جنوبی را پیوند داده، اهداف مشترک انقلاب برای آزادی است (خبر)
 نشست علمی صلح در اندیشه امام خمینی(ره) در اوگاندا (خبر)
 مقاله «شخصیت امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی ایران» منتشر شد (خبر)
 مقاله «امام خمینی(ره)، جاودانه تاریخ» در قزاقستان (خبر)
 نشست «شخصیت و جایگاه امام خمینی(ره)» در ژاپن برگزار شد (خبر)
 نشست مجازی تبیین اندیشه‌های امام خمینی(ره) در بیروت (خبر)
 وبینار بین‌المللی «اشغال فلسطین از دیدگاه امام خمینی(ره) و حقوق بشر» (خبر)
 ابعاد بین‌المللی اندیشه امام خمینی(ره) بررسی شد (خبر)
 برگزاری وبینار بررسی افکار و اندیشه های امام خمینی(ره) (خبر)
 مقاله «فرهنگ از منظر امام خمینی(ره)» در باکو به چاپ رسید (خبر)
 انتشار مقاله «مروری بر ابعاد شخصیتی و مدیریتی امام خمینی(ره)» در قزاقستان (خبر)
 نگاهی به ابعاد سازنده شخصیت امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی) (خبر)
 کلیپ زندگانی امام خمینی(ره) در فضای مجازی منتشر شد (خبر)
 شخصیت و اندیشه‌های امام خمینی(ره) در ارمنستان معرفی شد (خبر)
 مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در پکن برگزار شد (خبر)
 نقش اندیشه‌های امام خمینی(ره) در بیداری اسلامی بررسی شد (خبر)
 میزگرد مجازی «ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره)» در سوریه برگزار شد (خبر)
 تبیین اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) از دیدگاه اصحاب رسانه هند (خبر)
 اندیشه‌های امام خمینی(ره) الهام ‏بخش و الگوساز است (خبر)
 مقاله «در غم فراق امام خمینی(ره)» در اندونزی منتشر شد (خبر)
 بررسی افکار و اندیشه‌های تحول آفرین امام خمینی(ره) در بنگلادش (خبر)
 مقاله «به یاد بازگشت امام خمینی(ره) از تبعید در فرانسه» منتشر شد (خبر)
 نخستین نمایشگاه مجازی عکس امام خمینی(ره) در پیشاور برپا شد (خبر)
 بررسی استکبارستیزی در ساحت اندیشه امام خمینی(ره) در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 توکل به خدا مهمترین ویژگی شخصیتی امام خمینی(ره) بود (خبر)
 بررسی تأثیر دیدگاه‌های امام خمینی(ره) بر جهان اسلام در بیشکک (خبر)
 وبینار بین‌المللی «اخلاق و سیاست در اندیشه امام خمینی(ره)» برگزار شد (خبر)
 تبیین اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) از دیدگاه اندیشمندان و متفکران ایران و هند (خبر)
 تمسک به قرآن کریم از ابعاد مهم شخصیت امام خمینی(ره) بود (خبر)
 مسلمانان درس ایثار و مقاومت در برابر استکبار جهانی را از امام خمینی(ره) آموختند (خبر)
 اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه ویژه سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) (خبر)
 برگزاری وبینار اهمیت فرهنگ و گفتگو در اندیشه امام خمینی(ره) در فیلیپین (خبر)
 تبیین اخلاق و اندیشه‌های سیاسی امام خمینی(ره) در کراچی (خبر)
 بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در حیدرآباد (خبر)
 انتشار مقاله «امام خمینی(ره) مردی برای همه قرن‌ها» در روزنامه آدیس آدماس (خبر)
 نمایشگاه عکس امام خمینی(ره) در قاب تصویر در یونان (خبر)
 برگزاری میزگرد «تأثیر دیدگاه‌های امام خمینی(ره) بر جهان اسلام» در بیشکک (خبر)
 امام خمینی(ره) پیرو راستین پیامبر بزرگوار اسلام بود (خبر)
 منظومه فکری امام خمینی(ره) نقشه راهی برای شناخت مسیر انقلاب اسلامی (خبر)
 وبينار «خانواده در انديشه امام خمينی(ره)» در لبنان برگزار می‌شود (خبر)
 وبینار «شخصیت و جایگاه امام خمینی(ره)» در ژاپن برگزار می‌شود (خبر)
 تفکر انقلابی امام خمینی(ره) در بیداری اسلامی (خبر)
 معرفی شخصیت جهانی امام خمینی(ره) در بیش از 20 شبکه تلویزیونی عراق (خبر)
 نمایش مستند «امام خمینی(ره)، مردی که نمی‌میرد» در اتیوپی (خبر)
 وبینار «نقش امام خمینی(ره) و نلسون ماندلا در تعیین مسیر آینده جهان» در پرتوریا (خبر)
 وبینار «اخلاق و سیاست در اندیشه امام خمینی(ره)» برگزار می‌شود (خبر)
 کتاب‌هاي «الرسائل العائلیة» و «الاخلاق الاسریة» در عراق منتشر شد (خبر)
 روز قدس، ابتکار ارزشمند امام خمینی(ره) در جهت بیداری اسلامی است (خبر)
 وبینار «بررسی ابعاد بین‌المللی اندیشه امام خمینی(ره)» برگزار می‌شود (خبر)
 سیمنار «نقش امام خميني(ره) در معماري انقلاب اسلامي در جهان معاصر» برگزار شد (خبر)
 مسلمانان هند بر آرمان‌های امام خمینی(ره) و شهید سلیمانی پايبند هستند (خبر)
 چاپ مقاله ابعاد اخلاقی امام خمینی(ره)» در نیجریه (خبر)
 الجزایری‌ها به اندیشه‌های امام خمینی(ره) و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علاقه‌مندند (خبر)
 امام خمینی(ره) پایه‌گذار وحدت بین مسلمین جهان است (خبر)
 انتشار شماره 101 کتاب «قرآن کریم در اندیشه امام خمینی(ره)» در بغداد (خبر)
 بررسی اندیشه‌های امام خمینی(ره) در اندونزی (خبر)
خبرهاي مهم
ارادت شاعران و ادیبان کشورهای فارسی زبان به محضر امام رضا(ع)
نشریه «شمیم انتخاب» ویژه ایرانیان خارج از کشور منتشر شد
تأکید بر ارتقاء دانش گفتاری استادان و دانشجویان زبان فارسی
استقبال ارمنی زبان‌ها از گروه ایرانشناسی در فیسبوک
عکس‌های حرم مطهر رضوی در دهلی‌نو به نمایش درآمد
نماهنگ و کلیپ کریمه اهل بیت(س) در فضای مجازی منتشر شد
بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
تجلیل از برگزیدگان مسابقه دانش‌آموزی قرائت و حفظ قرآن در اوگاندا
زمینه‌های فرهنگی و تاریخی غنی در روابط ایران و اسپانیا وجود دارد
ایرانیان مقیم تانزانیا در سرور دهه کرامت گردهم آمدند
راه‌های توسعه همکاری فرهنگی ایران و هند بررسی شد
فرهنگ لغت جدید فارسی ـ ارمنی رونمایی شد
تدوین کتاب «دکترین تمدنی جمهوری اسلامی ایران» در الجزایر
مراسم جشن فارغ‌التحصیلان دانشگاه المصطفی و دهه کرامت در گرجستان برگزار شد
اردوی یک روزه دانش‌آموزان مسلمان نایروبی به مناسبت دهه کرامت
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.