English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در خانه فرهنگ ایران در لاهور مطرح شد؛

راهپیمایی اربعین حسینی(ع)، نماد اتحاد و همدلی مسلمانان است

محمدرضا ناظری، سرکنسول کشورمان در کنفرانس بین‌المللی اربعین که به همت خانه فرهنگ ایران در لاهور برگزار شد، گفت: راهپیمایی اربعین حسینی(ع)، نماد اتحاد و همدلی مسلمانان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی(ع)، کنفرانس بین‌المللی اربعین با حضور شخصیت‌های دینی و مذهبی اعم از اهل تسنن و تشیع ایالت پنجاب در سالن اجتماعات نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور برگزار شد.

سخنرانان این برنامه، ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور، علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ ایران در لاهور، علامه محمد حسین اکبر، رییس اداره منهاج‌الحسین لاهور، علامه علی رضا نقوی، عضو کمیته نظارت سازمان امامیه، امجد حسین چشتی، دبیرکل حزب جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی، علامه محمد حسین گولروی، رییس شورای اهل سنت لاهور، لعل مهدی خان، رییس اسبق سازمان امامیه لاهور، خانم تسنیم فاطمه نماینده گروه خواهران سفیران رسالت، طاهر ناصر علی، شاعر برجسته اهل بیت(ع)، آغا علی مزمل، استاد زبان و ادبیات فارسی و شاعر اهل بیت(ع)، علی زین معاون، سازمان دانشجویان امامیه بوده و تعدادی از محبان اهل بیت(ع) نیز در آن شرکت کردند.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز و با نمایش کلیپ و قرائت اشعار توسط علی مزمل، استاد زبان و ادبیات فارسی و شاعر اهل بیت(ع) و طاهر ناصر، ادامه یافت.

امجد چشتی، دبیرکل جمعیت علمای اسلام (شاخه نیازی) با تأکید بر اهمیت مفهوم حسینیت و اتحاد گروه‌های مختلف مسلمانان گفت: رویداد کربلا رویدادی است که تا پایان تاریخ بشریت باقی خواهد ماند. همه ما باید تعالیم خداوند متعال، حضرت رسول اکرم(ص) و فلسفه شهادت امام حسین(ع) و هفتاد و دو تن از یاران با وفایش را به یاد داشته و از فرقه گرایی اجتناب بورزیم.

وی افزود: اینجانب بنابر دستور رییس جمعیت علمای اسلام شاخه نیازی به سازمان خود دستور داده‌ام  که همه باید فردا روز اربعین با پرچم‌های خود در راهپیمایی اربعین شرکت کنند و این پاسخی عالی برای قدرت‌ها جهانی است که می‌خواهند مسلمانان را با توطئه فرقه گرایی تقسیم کنند.

در ادامه کلیپی از تصاویر برتر جشنواره جهانی اربعین سال 1398 که توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران برگزار شد، پخش شد.

رضایی‌فرد در سخنانی در این همایش، مطرح کرد: راهپیمایی اربعین ابعاد مختلفی دارد. بُعد اول راهپیمایی اربعین، بُعد انفرادی است که مردم با شرکت در این راهپیمایی‌ها عبادت و زیارت فردی خود را انجام می‌دهند. بُعد دیگر آن، بعد اجتماعی آن است که مردم به صورت گروه‌هایی که هیچ محدودیتی از نظر سن، فرقه، مذهب، رنگ، نژاد وجود ندارد، به آنجا می‌روند. بُعد سوم آن، خانوادگی است که مردم به صورت خانوادگی اعم از زن و شوهر و فرزندان در این مراسم شرکت می‌کنند و همچنین، میزبانان به صورت خانوادگی از زائرین امام حسین(ع) استقبال می‌کنند.

رییس خانه فرهنگ ایران در لاهور افزود: بُعد بعدی دربرگیرنده اتحاد و همدلی دینی است که مربوط به اتحاد بین ادیان و اتحاد بین المذاهب است. زیرا در این راهپیمایی افراد از ادیان مختلف چون مسلمان، هندو ، سیک و مسیحی و از هر مذهبی اعم از شیعه و سنی در این راهپیمایی شرکت می‌کنند. بُعد دیگر وجهه اقتصادی آن است. با شرکت این جمع کثیر و سفر ملیون‌ها تن به شهرهای زیارتی عراق یک چرخه عظیم اقتصادی در جامعه مسلمانان شکل می‌گیرد. البته ابعاد راهپیمایی اربعین بیشتر از اینهاست که در مجال این برنامه نمی‌گنجد.

خانم تسنیم زهرا در سخنان کوتاهی، گفت: انگیزه، شور و شوق اربعین به دلیل عقیدت، احترام و وابستگی به حضرت رسول(ص) و خاندان پاکشان است.

علامه سید رضا نقوی سخنران بعدی این همایش با تأکید بر اهمیت مراسم اربعین و بیان بُعد تاریخی این مناسبت، گفت: قرآن ما را با واژه اربعین آشنا کرده است. مراسم چهلم به شهدای کربلا و اصحابشان اختصاص داده شده است. باید یادآور شد که بزرگداشت‌ها و مراسم عرس شخصیت‌های بزرگ دینی و مذهبی در شبه قاره معمولا مرتبط به ایامی هستند که برای اهل تشیع مهم هستند. شخصیت‌های بزرگی چون سید علی بن عثمان هجویری معروف به داتا گنج بخش، که عرس وی نیز در تاریخ 18 - 19  و 20 صفر است، نشان دهنده این حقیقت است که آنها در این ایام مراسم اربعین را برگزار می‌کردند. همچنین عرس لعل شهباز قلندر نیز در نیمه شعبان همزمان با ولایت امام مهدی(عج) است.

وی افزود: باشد که خداوند ما را از فرقه گرایی نجات دهد و موقعیتی برای تبدیل شدن به پیروان حسین ابن علی(ع) فراهم کند. متاسفانه امسال به دلیل ویروس کرونا، مردم نتواستند که در راهپیمایی‌های اربعین شرکت کنند ولی در هر جایی که خواهند بود، با برگزاری راهپیمایی ها غم و اندوه و حمایت خود را اظهار خواهند کرد.

محمد حسین گولروی، رییس شورای اهل سنت لاهور گفت: کشور پاکستان اولین کشوری است که به نام اسلام ساخته شده است و به همین دلیل دلیل قدرت‌های جهانی و دشمنان اسلام در پی ایجاد تفرقه و خلل در کشور عزیز ما هستند.

تأکید بر وحدت و یکپارچگی مسلمانان جهان

علی زین معاون، رییس سازمان دانشجویان امامیه گفت: وضعیت فعلی جهان آنگونه است که قدرت‌های جهانی، اقتصادی و استعماری، برای تضعیف جامعه مسلمانان، در تلاش هستند، مسلمانان شیعه و سنی ثابت کردند که با اتحاد و وحدت علیه دشمنانی چون آمریکا، اسرائیل و دیگر دست اندرکارانشان ایستاده اند. ما حسینی هستیم و هرگز روبروی یزید زمان، سرهای خود را خم نخواهیم کرد. بنابراین، ما هرگز اسرائیل را به عنوان یک مملکت قبول نخواهیم کرد.

محمد حسین اکبر، رییس اداره منهاج الحسین لاهور گفت: زیارت اربعین یکی از نشانه‌های مؤمن است. امسال راهپیمایی اربعین به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور عراق برگزار نمی‌شود ولی در نتیجه آن این راهپیمایی‌ها در سراسر جهان گسترش یافته و در هر شهر برگزار می‌شود. واقعه کربلا تا روز قیامت زنده خواهد ماند. راهپیمایی اربعین برای زنده نگه داشتن واقعه کربلا است.اکنون انتخاب با ماست که راه حسینی را انتخاب کنیم یا راه یزیدی را.

حفظ و انتقال فرهنگ ايثار و مقاومت به نسل آينده

محمدرضا ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور سخنران پایانی برنامه ضمن تسلیت ایام اربعین، ضمن بیان معنویت و سیاست خارجی راهپیمایی اربعین، گفت: مراسم راهپیمایی بین‌المللی اربعین امسال به دلیل مقابله با شیوع بیماری کرونا استثنائاً با سال‌های گذشته متفاوت خواهد بود. با وجود این، شمار زیادی از مسلمانان به امید مراسم با شکوهتر در سال‌های آینده، امسال تلاش خواهند کرد از راه دور و به شیوه‌های منطبق بر پروتکل‌های بهداشتی، از جمله به صورت نمادین، از طریق شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جمعی این رویداد عظیم مردمی مبتنی بر فرهنگ شیعه را گرامی بدارند.

وی ادامه داد: اربعین لغت عربی به معنی چهل یا چهلم است. در فرهنگ مسلمانان به روز بیستم ماه صفر چهلمین روز پس از شهادت امام حسین(ع) و یارانش در روز عاشورا سال 61 هجری در کربلا گفته می‌شود که در ادامه عزاداری‌های ماه محرم، یکی از مهم ترین مناسک شیعیان جهان است.

ناظری تأکید کرد: شیعیان برای بزرگداشت فرهنگ آزادی خواهی و عدالت جویی این امام، هر سال در دهه اول ماه محرم و در ادامه آن در چهلمین روز شهادت ایشان مراسم عزاداری برپا می‌کنند. این مراسم در حفظ و اعتلای فرهنگ مقاومت برای آزادی و عدالت نقش بسیار مهمی دارد.

وی در بخش پایانی سخنانش، گفت: ملت‌های منطقه غرب آسیا در پرتو تاریخ طولانی همزیستی با یکدیگر، اشترکات دینی و فرهنگی فراوانی دارند که قابلیت تقویت همگرایی آنها و کشورهای منطقه را دارد. راهپیمایی اربعین امام حسین(ع) یکی از بزرگترین و در عین حال مهم ترین فرصت‌هایی است که در پرتو معنویت آن، ملت‌های منطقه مناسبات عمیقی را با یکدیگر شکل داده و سیاست خارجی کشورها سطح جدیدی از مناسبات را تجربه می‌کنند.

انتهای پیام/ص

 


٠٩:٠٣ - شنبه ١٩ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ٧٥٨٠٨٤    /    تعداد نمایش : ١١٦٥خروج
خبرهاي مهم
نمایندگان فرهنگی ايران به دنبال استحکام پیوندهای دوستی با ملت‌های منطقه هستند
وبینار «نقش زنان در فرآیند رشد و شکوفایی عرصه‌های مختلف اجتماعی جامعه»
ششمین شماره نشریه الکترونیکی"المشهد الثقافی" منتشر شد
سمینار " بررسی ادبیات کودک و نوجوان در کتاب های زبان فارسی"
دیدار وابسته فرهنگی ایران در استانبول با مدیر بین الملل دانشگاه بیرونی ترکیه
کتاب «ادبیات ایران ؛ از دوره اسلامی تا غزنویان» به زبان ترکی استانبولی منتشر شد
آغاز تور سیاحتی-فرهنگی موتورسواران پاکستانی به ایران با شعار دوستی
تاکید برای برپایی کارگاههای آموزشی مطالعات اجتماعی معاصر ایران و آموزش زبان فارسی
برگزاری مسابقه کلام اقبال در دانشکده شرق شناسی لاهور
برگزاری وبینار فرایند جابجایی فعالیت های فرهنگی و هنری از بناهای فیزیکی به فضای مجازی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه در مرکز فرهنگی ج.ا.ایران در بغداد
آثار شما نقش بزرگی در پیام صلح و هم‌زیستی مشترک بین ادیان ایفا می‌کند
تبادلات فرهنگی با کشورهای مسلمان از اصول اولیه رایزنی فرهنگی است
پیام تبریک حدادعادل به رئیس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
تاسیس مرکز پژوهشی و تحقیقاتی عرفان و تصوف در لاهور
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.