English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٦ فروردين ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

رمضان در تونس؛ ماه سفره‌های مهر و قرآن‌خوانی دانشجویان «الزیتونه»

ماه رمضان در تونس متمایز از سایر ماه‌های سال بوده و از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است. در این ماه «سفره‌های مهر» گسترانیده می‌شود که نشان از همبستگی و همدلی اجتماعی دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ آداب و رسوم مردم تونس در رمضان همچون سایر کشورهای اهل سنت تفاوت‌هایی با سنت‌ها و آداب مذهبی شیعیان دارد، اما مشترکات بسیاری نیز در این بین وجود دارد.

مردم تونس به شوق رمضان با تمیزکردن خانه‌هایشان و خرید لوازم و ظروف جدید به استقبال رمضان می‌روند و ویترین قهوه‌خانه‌ها و کافه‌ها را زینت می‌بخشند و مناره‌های مساجد جامع در همه شهرهای تونس آذین‌بندی می‌شوند. جنب و جوش در بازارها، فروشگاه‌ها و در معابر و خیابان‌های شهر در اواخر ماه رمضان و نزدیک به عید فطر به اوج خود می‌رسد؛ به گونه‌ای که فروشگاه‌ها در نیمه دوم رمضان تا دو بامداد فعالیت می‌کنند.

رمضان جایگاه ویژه‌ای در میان مردم تونس دارد و مهمانی‌های خانوادگی و جشن‌های بسیاری در این ماه برپا می‌شود و تونسی‌ها شب‌های رمضان را با برپایی محفل شعر و آوازهای دینی جشن می‌گیرند. ماه رمضان در تونس مناسبتی برای همدلی اجتماعی و احیای میراث اسلامی جامعه این کشور است. در این ماه شاهد برپایی «سفره‌های مهر» یا همان سفره‌های افطار هستیم که نشان از همبستگی و همدلی اجتماعی دارد و کمک‌ به خانواده‌های مستمند و تشکیل هیئت‌های خیریه که هدایا و مبالغ نقدی را به نیازمندان ارائه می‌کنند، از مظاهر آن است. به طور مثال وزارت امور اجتماعی تونس امسال به حدود دوازده هزار خانواده نیازمند در «بنزرت»، شهری ساحلی در ۶۵ کیلومتری پایتخت تونس کمک‌ مالی کرد تا بتوانند هزینه‌های مورد انتظار ماه رمضان را در سال ۲۰۱۹ میلادی پشت سر بگذارند، همچنین کمیته‌های خیریه منطقه‌ای دیگر با هماهنگی بخش توسعه اجتماعی وزارت امور اجتماعی اقدام به ارائه کمک به ۱۵۰۰ خانواده کم‌درآمد کردند.

افزون بر این «اتحادیه همبستگی اجتماعی» تونس امسال با حلول ماه رمضان اقدام به توزیع کمک در میان بیش از ۵۵ هزار نفر به ارزش کلی حدود ۴,۴ میلیون دینار تونس کرده است. در شهر «قیروان» نیز شاهد برپایی سفره‌های افطار و سحری رایگان با میانگین روزانه ۳۰۰ افطار و ۳۰۰ سحری بوده‌ایم.

بنا به اعلام رایزنی فرهنگی ایران در تونس؛ فعالیت مساجد به ویژه مساجد جامع در شهرهای تونس در ماه رمضان دو چندان می‌شود و از مناره‌ها نیز صدای بلند تلاوت قرآن به گوش می‌رسد که بیشتر توسط دانش‌آموختگان دانشگاه علوم اسلامی الزیتونه تلاوت می‌شود. گروهی از مردم تونس پس از افطار برای مشارکت در نماز تراویح و شرکت در محافل ایراد خطبه و جلسات ارشاد اسلامی و برگزاری سخنرانی‌ها و محافل دینی و نیز تلاوت آیاتی از قرآن کریم در مساجد حضور می‌یابند.

جلسات قرائت و ختم قرآن کریم و حدیث نبوی شریف متعددی نیز برگزار می‌شود. انجمن‌های قرآن تونس در شهر قیروان و پایتخت و شهرهای ساحلی و شهرهای جنوب تونس نیز اقدام به برگزاری مسابقات حفظ قرآن می‌کنند و خانواده‌های مرفه نیز به میمنت این ماه جلسات شبانه «السلامیة» را برگزار می‌کنند. السلامیة گروهی از خوانندگان هستند که همراه با دف‌نوازی ابیاتی را در مدح و منقبت پیامبر اسلام(ص) نیز برخی اشعار صوفی را می‌خوانند. مشارکت در این محافل تنها منحصر به مردان است.

ماه رمضان نزد مردم تونس ماه تعمیق پیوندهای خانوادگی و تحکیم روابط خانوادگی و تازه کردن دیدارها و ملاقات‌ها و رفتن به قهوه‌خانه و رستوان‌هاست و آن‌ها جشن‌ها و مراسم شادمانی را نیز در این ماه برگزار می‌کنند.

لیلة القرش

یکی از رسوم پسندیده‌ای که از همان نخستین شب ماه رمضان، همراه این ماه مبارک است، رسمی است که تونسی‌ها آن را «لیلة القرش» می‌نامند به معنای شب پیش از روز اول ماه رمضان یا همان آخرین روز ماه شعبان است که تونسی‌ها در آن شب شیرینی تهیه می‌کنند. در تونس معمولاٌ «رفیسة» پخت می‌شود که از برنج پخته با خرما و کشمش تهیه می‌شود یا «مدموجه» که لایه‌های خمیر سرخ شده است که تکه تکه شده و با خرما وشکر، شکم‌پر می‌شود. در شمال غرب تونس «العصیدة» با آرد و روغن و عسل تهیه می‌شود و در بخش ساحلی از کشمش در آن استفاده می‌کنند. اهالی جنوب تونس «برکوکش» درست می‌کنند که آردی است که دانه‌های درشتی دارد و با انواع سبزی پخت می‌شود.

غذاها

از جمله عادات مشهور تونسی‌ها، تهیه آذوقه یک ماه، قبل از آغاز ماه رمضان است که به «آذوقه رمضان» شهرت دارد. زن‌های تونس ده‌ها سال است که به این سنت سالانه عادت کرده‌اند. آن‌ها پیش از حلول رمضان به منظور تأمین نیازهای آشپزخانه بدون اتکا به اجناس کارخانه‌ای فروشگاه‌ها، ادویه و غذاهای سنتی خود را از جمله «هریسه»، «بلغور عربی» و«سوپ جوی سنتی» را آماده می‌کنند.

تونسی‌ها نیت روزه خود را با ذکر «اللهم إنی نویت صیام شهر رمضان الکریم: خدایا من نیت کرده‌ام ماه مبارک رمضان روزه بگیرم» آغاز می‌کنند و با تکرار عبارت «صحة شریبتکم: سلامت باشید» به یکدیگر که به معنی سلامتی و تندرستی است، افطار می‌کنند. معمولاٌ عادت آن است که مردم تونس با شیر و خرما روزه‌شان را باز کرده و این دعا را می‌خوانند «اللهم لک صمتُ وعلی رزقک أفطرتُ، ذهب الضمأ وابتلت العروق وثبت الأجر إن شاء الله: خدایا تنها برای تو روزه گرفتم و تنها با رزق تو روزه‌ام را باز کردم، تشنگی رفت و رگ‌ها تر شد و انشاالله پاداش آن تثبیت شد» سپس نماز مغرب به جا می‌آورند تا پس از آن به سفره‌های افطار بازمی‌گردند که در رمضان رنگ و بوی خاص خود را دارد. زنان تونسی خوشمزه‌ترین غذاها را تهیه می‌کنند که مطابق با آداب و رسوم تونسی‌هاست.

هم‌زمان با نخستین روز ماه رمضان، سفره‌های افطار به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزایش با «بریک» و «طاجین» (نوعی سمبوسه و کوکو) رنگ و روی خاصی به خود می‌گیرد و این دو از بیشترین خوراکی‌های است که روزانه در صدر سفره‌های افطار در خانه‌ها و حتی رستوران‌های تونسی قرار دارد. بریک با لایه‌هایی از خمیری به نام «جلاش» ساخته می‌شود و شبیه سمبوسه  است (غالباً با تخم مرغ و سبزیجات) که برحسب عادات مردم در مناطق مختلف تونس، با گوشت قرمز و یا مرغ و جعفری و پنیر و پیاز نیز شکم‌پر می‌شود.

پس از خوردن «بریک» نوبت سوپ می‌شود، به خصوص سوپ «فریک» که همان سوپ جو با گوشت قرمز یا مرغ است، یا سوپ «لسان العصفور»(زبان گنجشکی) که با نوعی ماکارانی شبیه زبان گنجشک پخته می‌شود و یا «حلالم»، سوپی تهیه شده از سبزیجات و عدس و گاهی گوشت که در شهر بنزرت و سواحل تونس رایج است. سپس نوبت وعده غذای اصلی شامل سبزی‌ها و گوشت‌های مختلف پخته شده می‌رسد که معمولا در تونس با روغن زیتون پخت می‌شوند. اما سالاد در سفره تونسی‌ها از تنوع بسیاری برخوردار است که در دو دسته سالادهای کبابی (یا سرخ شده) و سالادهای خام تقسیم بندی می‌شوند. سفره سحرها نیز با غذاهایی چون «البوزة الدرع» (نوعی دسر بر پایه شیر)، «المسفوف» (بلغور عربی به همراه خرما و انواع مغز)، «البسیسه» (نوعی حلوا)، «العصیدة العربی» (دسری شبیه فرنی) خرما و شیر متمایز است.

با حلول ماه رمضان بازارها در تونس آکنده از شهروندانی می‌شود که برای خرید انواع سبزی و میوه و رفع نیازهایشان طی این ماه به بازار می‌آیند و تقاضاها در آن رو به فزونی می‌گذارد. با وجود بالا رفتن قیمت‌ها و کاهش توان خرید شهروندان تونسی طی سال‌های اخیر در نتیجه اوضاع نابسامان اقتصادی و با وجود این که مردم تونس از افزایش قیمت‌ها رنج می‌برند، اما نسبت مصرف خانواده‌های تونسی در طی این ماه به شکل چشم‌گیری بالا می‌رود. براساس شاخص‌های مؤسسه ملی مصرف نسبت افزایش قیمت در سال ۲۰۱۹ به سال گذشته، ۳۴ درصد بالا رفته است. صاحب‌نظران معتقدند بخشی از این تورم ناشی از گسترش فرهنگ برپایی ولیمه‌ها و میهمانی‌هاست. علاوه بر این برخی نشانه‌های احتکار هم در بالارفتن قیمت‌ها به خصوص احتکار روغن یارانه‌ای، شیر، آرد و آرد سمولینا و شکر دیده می‌شود. به طوری که امسال خرید شیر به نسبت ۶۷ و مرکبات ۱۶ درصد افزایش قیمت داشته است(روزنامه «الصباح» ۱۸/۲/۱۳۹۸). برخی آمارها نشان می‌دهد که یک سوم غذاها در سطل‌های زباله ریخته می‌شود و حرص و ولع مردم تونس باعث شده نتوانند دست از رفتار مصرف‌گرایانه افراطی خود بردارند.

افطار بر غیر سنت پیامبر(ص)

در روزنامه‌های تونس می‌خوانیم که در تونس جدید افطار روزه‌دارها با نوشیدنی قهوه و کشیدن سیگار پیش از خوردن افطار رواج دارد که افطار بر غیر سنت پیامبر نامیده می‌شود به این معنا که پیامبر(ص) از روزه‌داران خواسته‌اند که با خرما یا شیر افطار کنند و این حدیث ایشان است که اگر خرما نیافتید آب طیب و طاهر است.

محلات قدیمی و اصیل تونس پایتخت همچنان به فروش انواع شیرینی‌های سنتی ممتاز ماه رمضان مشهورند. تونسی‌ها این شیرینی‌ها را «الزلابیا» و «المخارق» می‌نامند. این شیرینی‌ها از آرد گندم و عسل و کنجد به شکل تکه‌های گرد یا مشبک یا مستطیل مشابه با زولبیا و بامیه ما تهیه می‌شوند و اصالتاً متعلق به منطقه شمال غربی تونس است و به گفته خودشان هنوز راز ساخت آن نزد اهالی این منطقه محفوظ است. همچنین شیرینی‌هایی که تونسی‌ها طریقه ساخت آن را از شامات و ترکیه یاد گرفته‌اند و از مشهورترین آنها «المقروض القیروانی» (نوعی کلوچه خرمایی مخصوص قیروان) و«البوظة» و «المهلبیة» (انواع دسر با پایه شیر و نشاسته) و «الصمصة» (شیرینی که با خمیر سمبوسه تهیه می‌شود) است.

برنامه‌‌های فرهنگی

با نظارت وزارت امور فرهنگی و برخی انجمن‌های ملی برنامه‌های فرهنگی و مراسم‌هایی در شب‌های ماه رمضان با عنوان «جشنواره‌‌های شهرها» برگزار می‌شود، شهرهای «بنزرت»، «المهدیه»، «صفاقس» از جمله شهرهای برگزارکننده این مراسم هستند و جشنواره «شب‌های باردو» در تونسِ پایتخت در کنار دیگر برنامه‌ها مانند شب‌شعرها و برنامه‌های هنری اصیل، موسیقی معنوی و سماع و آوازهای صوفی برگزار می‌شود. شبکه‌های تلویزیون دولتی و خصوصی نیز از طریق پخش سریال‌ها و برنامه‌های دینی که مربوط به آداب روزه‌گرفتن و ماه رمضان در قرآن است، برنامه‌های فرهنگی متنوعی پخش می‌کنند.

در تونس نیز مانند سایر کشورهای عربی ماه رمضان ماه رونق پخش سریال‌های تلویزیونی است که بیشتر به سریال‌های بی محتوای ترکی اختصاص می‌یابد. اما جالب است که بدانید از جمله مجموعه‌های پرطرفدار تلویزیونی که بی وقفه در چند سال اخیر در شبکه‌های تلویزیونی خصوصی تونس پخش شده و می‌شوند، سریال‌های ایرانی یوسف پیامبر(ع)، مریم مقدس(ع)، مردان آنجلس و بشارت منجی بوده که کماکان از پربیننده‌ترین سریال‌ها هستند.

«لیلة النُص» در نیمه رمضان

شب نیمه ماه رمضان که در تونس «لیلة النُص» نامیده می‌شود، جایگاه برجسته‌ای را به خود اختصاص داده است. مردم تونس با آمدن آن شادمان شده و غذاهای مخصوصی از جمله «بلغور عربی» با گوشت گوساله برای آن شب تهیه می‌کنند و به همدیگر تبریک می‌گویند، میهمانی‌ها و رفت‌وآمدهای خانوادگی و خویشاوندی و دیدار دوستان و آشنایان در این شب به «اللمة» معروف است.

همچنین برخی مساجد با چراغ آذین بسته می‌شوند و خطبه‌های دینی و جلسات موعظه پس از نماز زیاد می‌شود و در مراسمی سنتی افرادی که گلاب‌پاش‌های نقره‌ای رنگ سنتی حاوی گلاب و عطرها به دست دارند، به مبارکی این شب گلاب به روی نمازگزاران می‌پاشند. این سنت در شب ۲۷ ماه رمضان که در تونس مانند دیگر کشورهای اهل تسنن شب قدر نام دارد، تکرار می‌شود. این شب نیز برای تونسی‌ها شب شادی و دعا و برگزاری مناسبات مبارک سنتی‌شان از جمله جلسات خواستگاری است.

از رسوم مردم تونس در شب ۲۷ رمضان برگزاری جشن‌های خانوادگی از جمله مراسم خواستگاری دختران و دادن هدیه به نامزدان است. این هدایا «الموسم» نام دارد و با توجه به شرایط و امکانات مالی خانواده‌ها متفاوتند. برجسته‌ترین این هدایا، طلا و شیرینی و در برخی موارد لوازم جهیزیه عروس است. در شب ۲۷ رمضان مراسم شب‌زنده‌داری‌های دینی برپا است و گروه‌های تواشیح اسلامی تا نزدیکی‌های سحر رونق بخش این مراسم هستند.

همچنین در دهه آخر ماه رمضان که به «لیالی قدر» مشهور است، گروهی به مساجد روی می‌آورند و به عبادت و استغفار و قرائت ادعیه می‌پردازند. در روزهای آخر رمضان ختم قرآن صورت می‌گیرد و از جمله آداب و رسوم تونسی‌ها در این روزها این است که چشمانشان را به خاطر عشق به عبادت و طلب رحمت و مغفرت رو به آسمان بالا می‌گیرند. علاوه بر این مردم تونس شب قدر را با رفتن به قبرستان و قرائت فاتحه برای اموات و تلاوت قرآن پس از اقامه نماز صبح گرامی می‌دارند. طی روزهای آخر ماه رمضان و به طور خاص شب بیست و هفت رمضان مردم تونس خود را برای استقبال از عید فطر آماده می‌کنند و شیرینی‌های سنتی تونسی مخصوص عید را تهیه می‌کنند.

عید فطر در عقیده عامه مردم تونس در مقابل عید قربان که آن را «عید اکبر» می‌نامند، معروف به عید اصغر است و شاید به همین دلیل یکی از رسوم تونسی‌ها خرید لباس نو برای کودکان در ماه رمضان است در حالی که برای خودشان در عید قربان خرید می‌کنند.

انتهای پیام/م

 

 

 


١٠:٣٦ - 1398/03/12    /    شماره : ٧٣١١١٥    /    تعداد نمایش : ٧٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگی ایران و روسیه برگزار می‌شود (خبر)
 اجرای همخوانی قرآن در مسجد «بستان‌الریحان» لاذقیه (خبر)
 بررسی «اندیشه‌های اخلاقی و عرفانی امام(ره)» در بنگلادش (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با رسانه‌های نیجریه (خبر)
 آیین بزرگداشت روز قدس در مادرید برگزار می‌شود (خبر)
 احیای نخستین شب قدر در ژاپن (خبر)
 چاپ مقاله «روز جهانی قدس» در روزنامه پیپلز دیلی نیجریه (خبر)
 رمضان در پنجاب؛ ماه نمایش تلویزیونی زمان اذان شیعه و سنی (خبر)
 اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان در اندونزی (خبر)
 اجرای برنامه‌های قرآنی ویژه ماه رمضان در پاکستان (خبر)
 نشست «پیام اتحاد میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف» در فیلیپین (خبر)
 رمضان در عراق؛ ماه زیارت و افطار با شربت انگور سیاه (خبر)
 رمضان در ترکیه؛ ماه چاوشی‌خوانی و اجرای موسیقی عرفانی (خبر)
 رمضان در سریلانکا؛ ماه ختم انفرادی قرآن و اعتکاف در مساجد (خبر)
 اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان در اوگاندا (خبر)
 تلاوت قرآن کریم در انجمن اسلامی چین (خبر)
 ششمین نشست دوستداران زبان فارسی مرکز فرهنگی لاذقیه (خبر)
 اعلام برنامه‌های ماه مبارک رمضان در مالزی (خبر)
 بیست‌وسومین نشست دینی ویژه ایرانیان مقیم در دهلی‌نو (خبر)
 تشکیل شورای برنامه‌ریزی ستاد فرهنگی اربعین (خبر)
 اعلام برگزیدگان مسابقه مقاله‌نویسی ماه مبارک رمضان در اوگاندا (خبر)
 اجرای برنامه‌های قرآنی گروه تواشيح «ثقلين» در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 تشریح فضایل ماه مبارک رمضان در افغانستان (خبر)
 محافل انس با قرآن کریم در مالزی برگزار می‌شود (خبر)
 مقابله با بیماری کرونا در فیلیپین/ اختصاص ماهانه 150 یورو به خانواده‌ها (خبر)
 نخستین شماره ماهنامه الکترونیکی روس‌زبان در بیشکک منتشر شد (خبر)
 مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان کالج صدرا در اندونزی (خبر)
 انتشار کتاب انسان و سرنوشت به زبان امهریک (خبر)
 مسابقه مقاله‌نویسی «ایران پس از انقلاب اسلامی» در اتیوپی برگزار شد (خبر)
 چهل‌وچهارمین ماهنامه الکترونیکی «ایندوس» در کراچی منتشر شد (خبر)
 معرفی نهج‌البلاغه و ابعاد شخصیت حضرت علی(ع) ويژه دانشجویان (خبر)
 ماهنامه «نشر بنگال» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نشست «تجارب فرهنگ و تمدن کهن ایرانی» در قزاقستان (خبر)
 نشست نشریه ماهنامه «هدی تایمز» در بمبئی برگزار شد (خبر)
 دشمن با ماهيت انقلاب اسلامی مشكل دارد (خبر)
 تصویر حقیقی از زن و خانواده بر اساس مبانی اصیل دینی و انسانی در ایران است (خبر)
 دیدار دانشجویان ایرانی مقیم ارمنستان با سفیر کشورمان (خبر)
 شماره 72 ماهنامه «البصیره» در عراق منتشر شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت چهل‌ویکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران برگزار شد (خبر)
 توطئه‌های آمریکا با تدابیر رهبر معظم انقلاب و استقامت مردم ایران خنثی می‌شود (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری ایران در دانشگاه همدرد برپا شد (خبر)
 آشنایی دانشجويان دانشگاه وقار النساء با فعالیت‌های خانه فرهنگ ايران در راولپندي (خبر)
 فیلم‌هاي ایراني در هند اکران می‌شود (خبر)
 نشست کوثرشناسی ويژه دانشجویان و فرهیختگان مسلمان و مسیحی کامپالا (خبر)
 نشست هماهنگی برگزاری جشنواره فیلم ایرانی برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 برگزیدگان جشنواره «قصه‌گویان قاصدک آریانا مهر» معرفی شدند (خبر)
 کارگاه‌های آموزشی در کالج هنر هند برگزار می‌شود (خبر)
 چاپ اشعار سهراب سپهری در ماهنامه «ادبیات جهان» (خبر)
 بهره‌مندی از ظرفیت‌های فضای مجازی در معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی ضروری است (خبر)
 زبان فارسی ماهیت فرهنگی ـ عرفانی و سرمایه بزرگي برای ملت‌هاست (خبر)
 نشست اعضای انجمن اسلامی دانشجویان شهر پونا هند با وابسته فرهنگی ایران (خبر)
 شماره‌ 41 ماهنامه الکترونیکی «ایندوس» در کراچی منتشر شد (خبر)
 نشست «پیامبر مهربانی؛ الگوی وحدت و صلح» در اوگاندا (خبر)
 پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم مهرگان در كابل افتتاح شد (خبر)
 آموزش خوشنویسی زبان فارسی در گرجستان (خبر)
 ماه فرهنگی در دهلی‌نو برگزار می‌شود (خبر)
 شانزدهمین دوره ایرانشناسی و زبان فارسی در اتیوپی برگزار می‌شود (خبر)
 گردهمایی اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دمشق (خبر)
 ایران کشوری مهم و تأثیرگذار در خاورمیانه است (خبر)
 کارگاه آموزش زبان و ادبیات فارسی در حیدرآباد هند برگزار شد (خبر)
 دیدار دانشجویان ایرانی مقیم ارمنستان با رایزن فرهنگی کشورمان (خبر)
 آشنا سازی دانشجویان با مهدویت و اصل انتظار در کامپالا (خبر)
 علاقه‌مندی دانشجویان نیجریه‌ای به تحصیل در دانشگاه‌های ایران (خبر)
 دومین نشست هماهنگی سومین جشنواره فیلم آسیایی در نیجریه (خبر)
 شماره‌ 40 ماهنامه الکترونیکی «ایندوس» در کراچی منتشر شد (خبر)
 بررسی آراء ادبی و عرفانی عبدالرحمن جامی در تونس (خبر)
 زمینه‌های همکاری در حوزه نشر بين ايران و تونس بررسی شد (خبر)
 پنجمین جشنواره فیلم مهرگان بزودی در کابل آغاز می‌شود (خبر)
 علاقه‌مندی دانشجویان الجزایر به به يادگيری زبان فارسی (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات عرب ویژه تعدادی از دانشجویان کشورمان در کویت (خبر)
 تحصیل دانشجویان عراقی در ایران (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با دانشجویان دانشگاه‌های پکن (خبر)
 نمایش فیلم‌های ایرانی در سینماهای رُم (خبر)
 برگزاری اولین نشست هماهنگی سومین جشنواره فیلم آسیایی در نیجریه (خبر)
 تشریح فعالیت‌های فرهنگی ایران در مشرق تی وی پاکستان (خبر)
 تبیین نامه‌های مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکا در غنا (خبر)
 اعطای بورسیه تحصیلی ایران به دانشجویان افغانستان (خبر)
 نگاهی به کیفیت آموزش زبان فارسی‌ در خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 تبیین «نقش آموزش و معنویت در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی» در جوگجاکارتا (خبر)
 تشریح جایگاه ارزش‌هاي اخلاقی در دفاع مقدس برای دانشجویان (خبر)
 شماره‌ 39 ماهنامه الکترونیکی «ایندوس» در کراچی منتشر شد (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ماهیت اصلی جهانی‌سازی غربی، سلطه‌گری و استکبارورزی است (خبر)
 کتاب «فرهنگ لغات قرآن کریم» به زبان اردو منتشر شد (خبر)
 شرکت دانشجویان ایرانی در دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات عربي دانشگاه‌ کویت (خبر)
 مهربانی مردم چین نسبت به ایران قابل تحسین است (خبر)
 انتشار سفرنامه ترکان پارسی‌گو در ازبکستان (خبر)
 تشريح «آداب و رسوم مذهبی ماه محرم و عاشورا در ايران» در اسلام‌آباد (خبر)
 چاپ مقاله امام حسین(ع) و ماه محرم در روزنامه تامیل کلمبو (خبر)
 اجرای برنامه‌های دینی ویژه ماه محرم در اسلام‌آباد (خبر)
 عزاداری مردم جمهوری آذربایجان در روز پنجم ماه محرم (خبر)
 شماره‌ 38 ماهنامه الکترونیکی «ایندوس» در کراچی منتشر شد (خبر)
 تهیه و پخش 25 برنامه تلویزیونی از شبکه «مهران» حیدرآباد سند پاکستان (خبر)
 عاشورای حسینی در حسینیه‌های کویت (خبر)
 آغاز مراسم عزاداری دهه اول ماه محرم در استانبول (خبر)
 مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری همایش «بررسی عناصر فرهنگی مشترک بین ایران و تونس» (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری در افغانستان برپا می‌شود (خبر)
 دوره دانش‌افزایی مدرسین زبان فارسی در قزاقستان برگزار می‌شود (خبر)
 بزرگداشت روز خبرنگار در اوگاندا (خبر)
 افتتاح دوره آموزش زبان فارسی ویژه دانشجویان در خانه فرهنگ لاهور (خبر)
 شرکت فارسی‌آموزان ازبکی در دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي علمی ـ دانشگاهی ایران و بنگلادش (خبر)
 گزارش «ریپورتر امهری» اتیوپی درباره فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 انتشار سی‌ونهمین شماره ماهنامه «جامعه و فرهنگ مردم قزاقستان» (خبر)
 رضایت دانشجویان زیمبابوه‌ای از تحصیل در ایران (خبر)
 شماره‌های جدید ماهنامه الکترونیکی «ایندوس» در کراچی منتشر شد (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت در نیجریه برگزار می‌شود (خبر)
 همایش «جایگاه بانوان ایران و اندونزی» برگزار می‌شود (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در قزوین برگزار می‌شود (خبر)
 تأثیرات فرهنگ و تمدن ایران بر تمدن مالایی بررسی شود (خبر)
 جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان ایرانی در فیلیپین (خبر)
 بازدید نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان آسیا و اقیانوسیه از مسجد آبی مانیل (خبر)
 بازدید دانشجویان دانشگاه یو.سی.پی لاهور از خانه فرهنگ ایران (خبر)
 فیلم مستند «مهرآباد ـ ناریتا» در ژاپن رونمایی شد (خبر)
 رمضان در سریلانکا/ بزرگترین سفره افطاری در کلمبو + عکس (خبر)
  رمضان در بوسنی؛ از «لیلة البدر» سارایوو تا میزگرد دیپلمات‌ها در حمایت از قدس (خبر)
 رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا جمعة الوداع باشکوه در روز قدس (خبر)
 نشست هماهنگی بزرگداشت روز قدس در فیلیپین (خبر)
 رمضان در قزاقستان؛ از افطاری‌های مردمی تا شب قدر «نورسلطان» (خبر)
 نشست «ضرورت وحدت امت اسلامی در دفاع از فلسطین» در اوگاندا برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری مسابقه ایرا‌‌ن‌شناسی در قزاقستان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه هنرهای قرآنی در مسکو (خبر)
 نشست شاعران درباره رمضان در شعر بنگلا (خبر)
 برگزاری روزهای فرهنگی ایران در سه ماه آینده (خبر)
 رمضان در نیجریه؛ از افطاری‌های ساده تا تقبیح طلاق و تجرد (خبر)
 رمضان در مالزی؛ از چشم‌نوازی صف‌های نماز تا بازار پررونق تخفیف (خبر)
 توزیع کتاب «ره ‌توشه رمضان» در هرات (خبر)
 خیمه رمضان مسکو؛ نماد تعامل مسلمانان روسیه و جهان اسلام (خبر)
 رمضان در عمان؛ از زندان برای روزه‌خواری تا تعطیلات ۵ روزه عید فطر (خبر)
 رمضان در هند؛ از برگزاری محافل قرآنی تا سحرخوانی (خبر)
 انتشار ترجمه عربى «رمضان با قرآن» در لبنان (خبر)
 آشنایی دانشجویان اندونزیایی با فرهنگ و تمدن ایران (خبر)
 تعلیم علوم دینی و قرآنی به نسل جوان (خبر)
 دیدار رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران با دانشجویان و اساتید تاشکند (خبر)
 آشنایی دانشجویان دانشگاه کامپالا با جایگاه دینی و انقلابی شهيد مطهری(ره) (خبر)
 گسترش همکاری‌های مشترک مراکز علمی و دانشگاهی ایران و ازبکستان (خبر)
 افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (خبر)
 چاپ مقاله دستاوردهای چهل ساله آموزشی انقلاب اسلامی ایران در نیجریه (خبر)
 اجرای دانشجویان تئاتر دانشگاه سریلانکا در ایران (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی در دانشگاه استانبول (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در شهر پوناي هند (خبر)
 جشن نوروز در شهر بنگلور (خبر)
 شرکت ایران در نمایشگاه کتاب آستانه (خبر)
 «روز جهانی نوروز» در دانشگاه بلوچستان پاکستان برگزار می‌شود (خبر)
 همكاري خانه فرهنگ ايران در بمبئي با انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی پونا (خبر)
 پايداري در اصول و اعتقادات از ويژگي‌هاي بارز نرگس آبيار است (خبر)
 نقش دانشجویان دانشگاه تبریز در قیام 29 بهمن چه بود؟/ نحوه مواجهه رژیم پهلوی با قیام مردم تبریز در 29 بهمن 56 (خبر)
 کارگاه آموزش هنر خطاطي و نقاشي ايراني در بلاروس برگزار شد + گزارش تصويري (خبر)
 فرصت مطالعاتی دانشجویان پاكستانی در ایران (خبر)
 سی‌ویکمین شماره «ماهنامه فرهنگ» در سوئد منتشر شد (خبر)
 چاپ مقاله «انقلاب ایران، انقلابی در ماهیت» در سريلانكا (خبر)
 ماهیت و ریشه انقلاب، فرهنگ‌ساز و تمدن‌زا است/ پیروزی انقلاب، پیروزی خون بر شمشیر بود (خبر)
 جشنواره فیلم و سینمای ایران در یونان برگزار شد (خبر)
 استقبال از «شبی که ماه کامل شد» در جشنواره فيلم فجر (خبر)
 شرکت نماینده فرهنگی کشورمان در نمایشگاه آثار هنری دانشجویان لاهور (خبر)
 برگزاری کنفرانس بین‌المللی «فلسفه اسلامی» در اندونزی (خبر)
 مراسم ميلاد النبي در اندونزي برگزار شد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از موزه «macan» اندونزی (خبر)
 آغاز چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مهرگان افغانستان (خبر)
 گردهمایی دانشجویان ایرانی و ایتالیایی در دانشگاه «ساپینرا» رُم (خبر)
 تأکید بر توسعه روابط فرهنگی بین ایران و روسیه (خبر)
 مراسم رونمایی از آثار پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 کنفرانس «مولانا و شاه عبدالطیف بهتایی» در حیدرآباد سند برگزار می‌شود (خبر)
 مروری بر سینمای ايران در سريلانكا (خبر)
 شرکت ایران در جشنواره دانشجویان بین‌الملل دانشگاه اسلامی مالزی (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی شرق و غرب آسیا در آلمان برگزار می‌شود (خبر)
 آیین تبادل تفاهمنامه همكاری مشترک بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مركز مديريت حوزه‌های علميه (خبر)
 نشست واحد هماهنگی‌های چندجانبه مانیل (خبر)
 تجلیل از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در نخجوان (خبر)
 نمايشگاه هنري دانشگاه مهران پاكستان پايان يافت (خبر)
 ایران مشترکات فرهنگی زیادی با اندونزی دارد (خبر)
 برگزاری نشست هماهنگی آزمون مهارت‌های زبان فارسی در گرجستان (خبر)
 برگزاری سمینار بین‌المللی ادبیات در اندونزی (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با اعضای انجمن اسلامی دانشجویان روسیه (خبر)
 چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مهرگان در کابل برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداری دهه آخر ماه صفر در سراسر جهان (خبر)
 دومین جشنواره فیلم آسیایی در نیجریه برگزار می‌شود (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر در بنگلادش (خبر)
 نمایش «بوسیدن روی ماه» در سريلانكا (خبر)
 توسعه محتوای ایران‌شناسی به زبان امهری در فضای مجازی (خبر)
 برپايي نمایشگاه هنر تجسمی با موضوع حجاب در اندونزي (خبر)
 برگزاری نشست هماهنگی ستاد اربعین در کربلای معلی (خبر)
 آغاز سال تحصیلی دانشجویان گروه ایران‌شناسی در دانشگاه اوراسیا (خبر)
 گردهمایی دانشجویان ايراني دانشگاه‌های پکن (خبر)
 افتتاح «دیوار مهربانی کتاب» در مزارشریف افغانستان (خبر)
 برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در بلاروس (خبر)
 مراسم عزاداری امام حسین (ع) در ژاپن برگزار شد (خبر)
 عزاداری حسینی در آتن (خبر)
 اعطای گواهینامه دوره آموزش زبان فارسی به دانشجویان هندی (خبر)
 تفاوت‎ها و همانندی‎های اتحاد جماهیر شوروی و فدراسیون روسیه (خبر)
 پنجمین نشست تربیتی «زندگی قرآنی» در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگي ايران در شهر لواديا برگزار شود (خبر)
 دوره‌‎های دانش‌افزایی زبان فارسی در پاکستان برگزار می‌شود (خبر)
 همایش «افراط‌گرایی مذهبی و راهکارهای مقابله با آن» در گرجستان برگزار می‌شود (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در مسکو برگزار می‌شود (خبر)
 سومین نشست بررسی افکار قرآنی اندیشمندان ایران و سنگال برگزار می‌شود (خبر)
 انتشار شماره 69 ماهنامه «البصیره» در عراق (خبر)
 اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان (خبر)
 افتتاح جشنواره رمضان بهار قرآن در ترکمنستان (خبر)
 سفره افطار ایرانی در جشنواره رمضان پاکستان گسترانده شد (خبر)
خبرهاي مهم
درآمدزایی زنان اتیوپیایی از بافت فرش ایرانی/ برگزاری نمایشگاه عکس میراث جهانی ایران در اتیوپی
معرفی مرکز نمایشی ایستانا بودایا (کاخ فرهنگ) کوالالامپور
برگزاری آنلاین دوره‌های آموزش زبان فارسي در بلغارستان
برپايي نمایشگاه عکس «نگاه من»
نماز جمعه آنلاین در تلویزیون‌های اتیوپی پخش شد
کلاس‌های آموزش زبان فارسی در گرجستان آغاز شد
بزرگداشت روز جمهوری اسلامی در اوگاندا
تأثیر کرونا در کسب و کار ایرانیان در گرجستان
وضعیت کارگران موقت هند در دوران بحران کرونا
مقاله «روز جمهوری اسلامی، روز همه پُرسی برای اعطای استقلال»
جنگ دوگانه بر ضد ملت ایران در میزگرد شبکه العالم بررسی شد
ترجمه و انتشار کتاب «حاج قاسم سلیمانی و مدافعان حرم»
انعکاس خبری عفو زندانیان و پیام نوروزی رهبری در رسانه‌های تایلندی
ترجمه پیام سال مقام معظم رهبری در سریلانکا
آیین‌های نوروزی در قرقیزستان/ بازگشت جاودانه به سنت پس از شوروی
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.