English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٥ مهر ١٤٠٠
اخبار > تأكيد بر توسعه پايدار با تكيه بر ارتباطات فرهنگي و دانشگاهي


  چاپ        ارسال به دوست

در دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و افغانستان مطرح شد؛

تأكيد بر توسعه پايدار با تكيه بر ارتباطات فرهنگي و دانشگاهي

سخنرانان آيين افتتاحيه دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و افغانستان، براي دستيابي به توسعه پايدار و رسيدن به جامعه‌اي به دور از افراط‌گرايي، بر ارتباطات فرهنگي و دانشگاهي تأكيد كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و افغانستان با موضوع «تعاملات دانشگاه و آموزش: محور توسعه پايدار ايران و افغانستان» با همكاري مشترك دبيرخانه مركزي گفت‌وگوي فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دانشگاه سيستان‌وبلوچستان در اين دانشگاه برگزار شد.

توسعه كشورها نيازمند دانشگاه‌هاست

در آيين گشايش اين دور از گفت‌وگوها كه با حضور ٥١ تن از رؤساي دانشگاه‌هاي دولتي و خصوصي افغانستان و همچين دانشگاه‌هاي ايران برگزار شد، رضايي، رييس دانشگاه سيستان‌وبلوچستان در سخنراني خود با اشاره به نقش و سهم همكاري‌هاي علمي دانشگاهي در توسعه پايدار گفت: توسعه كشورها با بهره‌گيري از صنعت پايدار، بايد مقرون به نقش پررنگ و فعال دانشگاه‌ها و نخبگان باشد و زيرساخت‌ها و مباني نظري و ساختارها و ارزش‌هاي آن توسط نخبگان و دانشگاهيان پي‌ريزي شود.

وي همچين ظرفيت‌هاي دانشگاه سيستان‌وبلوچستان را فرصت و امكان مناسب براي توسعه و تعميق همكاري‌هاي فرهنگي و علمي با كشورهاي افغانستان و پاكستان برشمرد.

همكاري‌هاي دانشگاهي مؤثرترين راه در مهار افراطي‌گري

احمدي، عضو شوراي عالي دانشگاه‌هاي افغانستان و رييس دانشگاه ابن‌سيناي اين كشور هم در سخنراني خود در اين مراسم همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي را مؤثرترين راه در مهار خشونت و افراطي‌گري برشمرد و گفت: امروز كه جهان اسلام و منطقه درگير چالش افراط‌گرايي تروريسم و خشونت است، گفتمان عقلاني و اخلاقي كه مي‌تواند راهكار سازنده در مهار خشونت و افراط‌گرايي بشمار مي‌آيد.

وي ضمن تشريح ويژگي‌هاي افراط‌گرايي، مقابله با ارزش‌هاي جهانشمول و نظام دانايي، عقل‌ستيزي و بهره‌گيري از احساس و عواطف در تحريك و مديريت عمومي جامعه را حوزه‌هاي اصلي تأثيرگذاري جريان‌هاي افراطي خواند و افزود: ساخن دانشگاه‌ها با اخلاقي‌سازي و عقلاني‌سازي حوزه‌هاي عمومي، فضاي جامعه را به سمت عقلانيت سوق داده و از ميزان تأثيرگذاري افراط‌گرايي كه ناشي از غيبت و كم‌رنگ بودن گفتمان عقلاني در حوزه‌هاي عمومي جامعه است را مي‌كاهد و عقلانيت را در تعاملات انساني به جاي احساس و عاطفه حاكم مي‌كند.

سرسنگي، معاون فرهنگي دانشگاه تهران، خليلي‌جهان‌تيغ و بهادر باقري، نماينده وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، از ديگر سخنرانان مراسم افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها بودند كه هر يك در زمينه ظرفيت‌ها و ارتباطات و نقش تبادل مقالات علمي براي همكاري‌هاي دانشگاهي دو كشور سخناني ارايه دادند.

توسعه همكاري‌هاي فرهنگي در سند جامع روابط ايران و افغانستان پيش‌بيني شده است

در بخش دوم مراسم افتتاحيه نيز رضا ملكي، رايزن فرهنگي كشورمان در كابل، با اشاره به سند جامع روابط ايران و افغانستان، گفت: در سند جامع و راهبردي روابط ايران و افغانستان كه در دست تصويب است، ظرفيت‌ها و راهكارهاي مناسبي براي توسعه همكاري‌هاي علمي ـ فرهنگي دو كشور پيش‌بيني شده است.

وي همچنين حضور بيش از 12 هزار دانشجوي افغاني در مراكز دانشگاهي ايران و همچنين سياست‌هاي جمهوري اسلامي ايران در حمايت از ارتقاي آموزشي فرزندان مهاجرين افغاني ساكن در ايران را نشان از اراده جدي جمهوري اسلامي ايران در توسعه همكاري‌هاي علمي و آموزشي با افغانستان برشمرد.

نيازمند چندجانبه‌نگري هستيم

در ادامه بخش دوم مراسم افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها، نمايندگان دانشگاه‌هاي ايران و افغانستان از جمله دانشگاه الزهرا(س)، علامه طباطبايي، بيرجند و گيلان از ايران و راه سعادت، لنگرهار و تعليم و تربيت از افغانستان، ضمن تشريح ظرفيت‌ها و زمينه‌هاي همكاري‌هاي علمي اين دانشگاه‌ها، فرصت‌هاي مناسبي كه براي توسعه همكاري‌هاي دوجانبه و چندجانبه علمي و فرهنگي دارند را معرفي كردند.

در بخش پاياني هم طالقاني، رييس بنياد ملي نخبگان افغانستان تأكيد كرد: چالش‌هاي موجود در عرصه‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي، تنها با رويكرد علمي و نشر مقالات آموزشي مرتفع خواهد شد.

وي افزود: روابط ديپلماتيك و سياسي امروز نمي‌تواند پاسخگوي نيازها و مسايل پيچيده‌اي باشد كه امروز با آن مواجه هستيم؛ بنابراين تنها رويكرد براي اين مهم، رويكرد علمي و فرهنگي است كه علاوه بر توسعه پايدار در منطقه مي‌تواند در حل و فصل مسايل كلام و چالش‌هاي جهاني پيش روي اين منطقه مفيد و مؤثر باشد.

رييس بنياد ملي نخبگان افغانستان ادامه داد: چشم‌انداز روشن در ايجاد ثبات پايدار، مستلزم چندجانبه‌نگري است؛ بر اين اساس رويكرد تعامل و گفت‌وگوها در اين منطقه زماني تأثيرگذار خواهد بود كه علاوه بر افغانستان و ايران، كشورهاي تاجيكستان و پاكستان هم در آن نقش و سهم داشته باشند تا با اشتراك مساعي اين چند كشور، چالش‌هاي منطقه‌اي به ويژه افراط‌گرايي مهار شوند.

طالقاني در پايان سخنانش عقب‌ماندگي علمي را دليل اصلي رشد افراط‌گرايي برشمرد و خواستار استمرار و ادامه گفت‌وگوهاي فرهنگي نخبگان ايران و افغانستان شد و اعلام آمادگي كرد تا دور بعدي گفت‌وگوها را ميزباني كند.

گفتني است؛ دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و افغانستان با موضوع «تعاملات دانشگاه و آموزش: محور توسعه پايدار ايران و افغانستان» در دو روز چهارشنبه و پنج‌شنبه (اول و دوم اسفندماه) با دو نشست كاري و چهار نشست تخصصي علمي برگزار مي‌شود.

تصويب آيين‌نامه مجمع علمي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و افغانستان، تصميم‌گيري در مورد انتشار فصلنامه مشترك، تصويب اعضاي جديد مجمع، تصويب برخي همكاري‌هاي مشترك و همچنين توافق در خصوص دور بعدي نشست، دستور كار اين نشست است.

همچنين طي دو روز نشست تخصصي، ٣٠ مقاله توسط پژوهشگران و محققين ايراني و افغاني درباره موضوع مقالات علمي و فرهنگي ايران و افغانستان و نقش آن در توسعه پايدار ارايه خواهد شد.

اين خبر مي‌افزايد، بر اساس توافقات اوليه در جلسه افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوهاي فرهنگي، دانشگاه كابل از افغانستان و دانشگاه بيرجند از ايران، براي برگزاري دور‌ه‌هاي سوم و چهارم گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و افغانستان، اعلام آمادگي كرده‌اند.

انتهاي پيام/ش


١٥:٢٧ - چهارشنبه ١ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٤٠٣٣    /    تعداد نمایش : ١٧٣٨خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.