English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٥ آبان ١٤٠٠
اخبار > ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست


  چاپ        ارسال به دوست

نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي/11

ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در كميسيون «ايران، شرق، جنوب شرق آسيا» گفت: نتيجه گفت‌وگو بايد به زدودن غفلت بشر منجر شود؛ زيرا بشر در حال حاضر دچار يك غفلت عمومي است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، كميسيون‌هاي تخصصي نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي، از صبح امروز (يكشنبه 24 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسي مشهد و دانشگاه مازندران (بابلسر) آغاز به كار كرد. در همين راستا كميسيون «ايران، شرق، جنوب شرق آسيا» با عنوان «پيوندهاي تاريخي و فرهنگي ايران و شرق آسيا» با حضور انديشمنداني از ايران و برخي كشورهاي شرق و جنوب شرق آسيا، در تالار حنانه دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، برگزار شد.

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود در اين كميسيون با تأكيد بر ضرورت انجام گفت‌وگوهاي فرهنگي، گفت: با انجام يك گفت‌وگوي ساده مي‌توان نفرت را به دوستي و خشم را به محبت تبديل كرد. گفت‌وگو در دين اسلام هم آن اندازه مهم است كه در قرآن، خداوند با شيطان گفت‌وگو مي‌كند. گفت‌وگو همچنين ابزار بشر است براي انتقال آنچه در ضمير اوست.

وي در ادامه درباره اهداف گفت‌وگو بيان كرد: در خصوص هدف گفت‌وگو بايد به اين نكته توجه كرد كه آيا هدف ما در گفت‌وگو تأثيرگذاري بر طرف گفت‌وگوست يا اينكه تأثيرگذاري بايد نتيجه تعاملات ما در گفت‌وگو باشد؟

ابراهيمي‌تركمان همچنين گفت: اگر در گفت‌وگو هدفمان اين باشد كه طرف مقابل گفت‌وگو را ساكت كنيم و او را به آنچه اعتقاد ماست معتقد كنيم، به نتيجه نخواهيم رسيد. بر اين اساس تأكيد مي‌شود كه گفت‌وگو بايد در تعامل شكل بگيرد.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در تشريح شيوه گفت‌وگو نيز اظهار كرد: ما در انجام گفت‌وگو به دنبال دليل هستيم، اما موضوع مهم در اين فرآيند، علت است كه نبايد آن را فراموش كنيم. در شيوه گفت‌وگو و در بحث اثبات آنچه داريم نبايد دنبال دليل باشيم؛ بلكه بايد دنبال علتي باشيم تا طرف‌هاي گفت‌وگو را به هم نزديك كند. همچنين در گفت‌وگو به جاي اثبات بايد به دنبال اقناع بود.

وي افزود: ممكن است براي ادعاي خود دلايل محكمي داشته باشيم و طرف گفت‌وگو را ساكت كنيم، اما اين بدان معنا نيست كه طرف‌هاي گفت‌وگو قانع شده‌اند. اين را هم به ياد داشته باشيم كه؛ كار فرهنگي دو مرحله دارد؛ تا گوش و از گوش تا دل. نبايد تصور كنيم كه اگر پيام فرهنگي خود را تا گوش مخاطب رسانديم، اين پيام از گوش تا دل او هم به صورت تضميني جاري خواهد شد و دل را هم قانع خواهد كرد. قطعاً اينچنين نيست و اگر چنين بود، پيامبران اين همه مشكل نداشتند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي همچنين در بخش ديگري از سخنانش بيان كرد: در بحث فعاليت‌هاي فرهنگي، سخن گفتن با مليت‌ها و نژادهاي مختلف بر اساس عقبه‌ها و داشته‌هاي فرهنگي آنان تفاوت دارد كه در بحث گفت‌وگوي فرهنگي بايد بدان توجه كرد.

وي در تأكيدي دوباره در اين خصوص كه در شيوه گفت‌وگوي فرهنگي بايد از داشتن به سمت بودن حركت كنيم، گفت: مشكل امروز بشر اين است كه به جاي بودن، به دنبال داشتن است. به جاي عالم بودن، دنبال مدرك داشتن است و به جاي قانع بودن، دنبال ثروت داشتن است. بايد سعي كرد كه ماحصل و نتيجه گفت‌وگو به بودن، و نيز زدودن غفلت بينجامد؛ زيرا بشر در حال حاضر دچار يك غفلت عمومي است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تشخيص نقطه اصلي براي گفت‌وگو را از ديگر موضوعات مهم در شيوه گفت‌وگو برشمرد و در ادامه با بيان اينكه زبان علم و زبان معرفت، دو زبان گفت‌وگو هستند، گفت: زبان علم براي تمام مردم جهان از هر نژاد و زبان و ديني، يك مفهوم يكسان دارد؛ اما زبان معرفت به اندازه تعداد مخاطبان آن، مي‌تواند مفهوم‌هاي متفاوتي داشته باشد. زبان گفت‌وگوهاي فرهنگي هم زبان معرفت است. بايد با زبان معرفت يكديگر را بشناسيم و با زبان معرف با يكديگر سخن بگوييم.

ابراهيمي‌تركمان در پايان سخنراني خود اظهار كرد: گفت‌وگوهاي فرهنگي فرصت خوبي را براي تقويت روابط در اختيار ما قرار داده است و هر چه اين گفت‌وگوها را تقويت كنيم، خلأ گفت‌گوهاي افراطي و نادرست و برانگيخته از سر جهالت، از بين مي‌رود. همچنين در گفت‌وگوها بايد از نگاه ذهني عبور كنيم و به آن جنبه عيني و واقعي ببخشيم.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح ديروز (شنبه 23 دي‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از 20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام/


١٢:٣٤ - يکشنبه ٢٤ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٦٠٥٠    /    تعداد نمایش : ٢٧٨٤خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.