منو اصلی
پايان جنگ

پايان جنگ

پاسخ رسمي جمهوري‌اسلامي ايران به قطع‌نامه 598

در تير ماه 1367 سلسله جلساتي در داخل كشور با هدف اتخاذ تصميم نهايي درباره جنگ تشكيل شد . در نشست مشترك رؤساي سه قوه ، مجلس خبرگان و شوراي نگهبان شرايط سياسي نظامي كشور مورد بررسي قرار گرفت . امام راحل نيز در روز پنج‌شنبه و جمعه ، 23 و 24 تيرماه مشورت‌هايي را به‌صورت جداگانه انجام دادند . ولي نشست اصلي بر اساس دستور امام و با حضور تني چند از شخصيت‌هاي مهم كشور در روز شنبه 25 تير 1367 ، تشكيل شد . امام در پيامي به اين جلسه كه مرحوم حاج‌سيداحمدخميني قرائت كرد ، ضمن بيان نظرات خود ، تصميم‌گيري در مورد آينده جنگ را به جلسه واگذار كردند . چند روز پس از آن آقاي هاشمي در اين باره گفت:

" طي دو سه روزه گذشته ، جلسات متعددي با حضور سران كشور تشكيل شده و جمع‌بندي تمام اين جلسات به حضور امام رسيده است . طي بحث‌هايي كه صورت گرفت ، مجموعه شرايط ، جمهوري‌اسلامي را به اين نتيجه رساند كه براي مصلحت انقلاب قطع‌نامه 598 پذيرفته شود.

بدين ترتيب ، در جلسه‌اي كه به رياست رئيس‌جمهور وقت ، آيت‌الله‌خامنه‌اي و با حضور مسئولان عالي‌رتبه كشور در 26 تير 1367 تشكيل شد ، پايان جنگ با پذيرش قطع‌نامه 598 به تصويب رسيد و امام راحل بر آن صحه گذاشتند و پذيرفتند كه قبول قطع‌نامه به صلاح نظام و انقلاب است. درپي اين تصميم رئيس‌جمهور در نامه‌اي به دبيركل سازمان‌ملل نوشتند:

ايران تصميم گرفته است كه رسماً قطع‌نامه 598 شوراي‌امنيت را به خاطر اهميتي كه براي حفظ جان انسان‌ها ، برقراري عدالت و صلح و امنيت منطقه و بين‌المللي قائل است ، بپذيرد.

خاوير پرزدكوئيار ، دبيركل سازمان‌ملل نيز روز دوشنبه اعلام كرد ، ايران قطع‌نامه 598 را رسماً و بدون قيد و شرط پذيرفته است . وي بلافاصله از رئيس شوراي‌امنيت درخواست كرد تا اعضاي شوراي‌امنيت را براي مشورت گرد هم آورد . وي همچنين ، اظهار اميدواري كرد كه يك هفته تا ده روز ديگر آتش‌بس برقرار شود.