منو اصلی
اخبار > لزوم توسعه تعاملات و گفت‌وهای دینی و فرهنگی ایران و هند


  چاپ        ارسال به دوست

در هند تأکید شد؛

لزوم توسعه تعاملات و گفت‌وهای دینی و فرهنگی ایران و هند

جمعی از روحانیون مسلمان و سیک هند در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی، بر لزوم توسعه تعاملات و گفت‌وهای دینی و فرهنگی ایران و هند تأکید کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جمعی از روحانیون و شخصیت‌های علمی و فرهنگی مسلمان و سیک از جمله دهرسنگه سنگور از روحانیون ارشد سیک و رئیس آکادمی ساچ خوج، مکرانددیاشو، وکیل دادگاه عالی هند و هندو مذهب، مولانا اعجاز الحق شاهین، دبیر مؤسسه تفاهم ادیان و از روحانیون مسلمان، خانم اورمل جیت کور، قاضی عالی ایالت بیهار، سید عبدالله طارق، از شخصیت‌های مسلمان و جمع دیگری از روحانیون و پیروان سیک، اسلام و هندو ضمن حضور در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی با محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی دیدار و گفت‌وگو کردند.

دهراسنگه در سخنانی، اظهار کرد: معنویت مرز مشترک همه ادیان بوده و تعامل همه ادیان باید بر اساس اصل اخلاق، حق پرستی و راستگویی که در متون مقدس همه ادیان آمده و فصل مشترک آنان بشمار می‌آید، سامان گیرد.

این روحانی ارشد سیک گفت: اگر پیروان ادیان بر این اصول مشترک و ابعاد معنوی و عرفانی ادیان که نیاز اصلی در تعالی انسان بشمار می‌رود تمرکز نمایند هرگز دچار تفرقه و نزاع نخواهند شد.

در ادامه این نشست، مکرانددیاشو، وکیل دادگاه عالی هند با اشاره به درگیری‌های اخیر مسلمان ـ هندو در هند، اینگونه درگیری‌ها را مغایر سنت تاریخی همزیستی در هند متکثر خواند و افزود: تجربه زیست مشترک مسلمانان و هندوها در طول قرون گذشته همواره مزیتی برای هند بشمار می‌آمده و نخبگان و اندیشمندان مسلمان و هندو با اینگونه منازعات بیگانه بوده و آن را مضر صلح و امنیت و توسعه در این کشور می‌دانند.

مولانا اعجاز الحق شاهین، دبیر مؤسسه تفاهم ادیان و از روحانیون مسلمان، خانم اورمل جیت کور، قاضی عالی ایالت بیهار نیز در ادامه این برنامه با تجلیل از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در ترویج فرهنگ همزیستی و گفت‌وگو بین ادیان بر ضرورت توسعه تعاملات و گفت‌وهای دینی و فرهنگی ایران و هند تأکید کردند.

ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به تنوع و تکثر دینی فرهنگی در هند اظهار کرد: سرزمین هند همواره نمونه و الگوی بارزی از رنگارنگی ادیان و همزیستی مسالمت آمیز پیروان آن بوده است و در طول قرون گذشته فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی مناسبات و تعاملات سازنده و مؤثری با همه ادیان اعم از هندو، سیک و مسلمان در هند داشته است.

وی اوج درخشش تمدن‌های بشری را محصول همزیستی و داد و ستد و گفت‌وگوی ادیان دانست و با اشاره به خاصیت و کارکرد ذاتی فرهنگ و ادب فارسی در ترویج همزیستی انسانی و اخلاقی انسان‌ها اظهار کرد: شاعران و عارفان بزرگ فارسی همواره فطرت‌های انسانی را فارغ از مرزبندی‌های قومی، مذهبی و جغرافیایی مورد خطاب قرار می‌داده و بر اصل همزیستی و گفت‌وگو بر پایه ارزش‌های اخلاقی تأکید داشتند.

ربانی تعامل و گفت‌وگوی ادیان را یک سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و با اشاره به تلاش‌های کشورمان در توسعه گفت‌وگوهای دینی با هند خاطرنشان کرد: تداوم و گسترش همزیستی مسلمان و هندو در هند که نشانه خردمندی و صلح پایدار در این کشور دوست بشمار می‌رود، خواست و سیاست مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران بوده و کشورمان همواره بر ترویج همزیستی و گفت‌وگو بین پیروان ادیان به ویژه مسلمان و هندو تاکید داشته و منازعات مذهبی در هند را مغایر منافع هند و منطقه می‌داند.

در پایان این نشست، پیشنهاد شد با کاهش وضعیت کرونا نشست‌های مشترک پیروان ادیان در سطح وسیع تری برگزار و با حضور از اندیشمندان ایرانی فرصت گفت‌وگوهای بین الادیانی فراهم شود.

در ادامه این برنامه، میهمانان ضمن بازدید از بخش‌های مختلف رایزنی، از مرکز میکروفیلم نور نیز دیدار و از فعالیت‌های این مرکز در احیاء و مرمت منابع و آثار و نسخ خطی بویژه منابع و نسخ خطی دینی هندو، سیک و سایر ادیان آشنا شدند.

انتهای پیام/ص


٠٧:٥٥ - چهارشنبه ٢٢ دی ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧٨٨٣    /    تعداد نمایش : ١٤٥خروج