منو اصلی
اخبار > برگزاری مسابقه کلام اقبال در دانشکده شرق شناسی لاهور


  چاپ        ارسال به دوست

با سخنرانی وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور؛

برگزاری مسابقه کلام اقبال در دانشکده شرق شناسی لاهور

در مسابقه کلام خوانی اقبال که با حضور مسئول خانه فرهنگ کشورمان، رئیس دانشکده شرق شناسی، اساتید و دانشجویان در تالار دانشکده شرق شناسی دانشگاه پنجاب در مرکز فرهنگی پاکستان برگزار شد، سخنرانان بر پاسداشت و پیروی از افکار و اندیشه گرانمایه شاعر مشرق زمین تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،این مراسم به همت دانشکده شرق شناسی دانشگاه پنجاب برگزار شد، جعفر روناس؛ مسئول خانه فرهنگ کشورمان در لاهور به عنوان میهمان ویژه، از علامه اقبال به عنوان یگانه شاعر فارسی گوی مشرق زمین نام برد. و گفت: علامه اقبال لاهوری مصلحی بود که با سفر به غرب سیاست پر از مکر و فریب استعمار پیر انگلیس را شناخت. وی سعی کرد مسلمانان شبه قاره و دیگر مسلمانان را با خلق آثار ادبی به زبان فارسی نسبت به آن آگاه کند.

 

روناس افزود: علامه اقبال برخلاف دیگر سایر رجال مسلمان هیچ گاه تحت تاثیر غرب قرار نگرفت بلکه با تفکر سعی کرد علت عقب ماندگی مسلمانان را بیابد و برای بیداری امت اسلام تلاش کند.

مسئول خانه فرهنگ کشورمان در بخش دیگری از سخنانش نقش افکار اقبال را در پیروزی انقلاب اسلامی ایران مهم دانست و گفت: امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران از علامه اقبال به عنوان شخصیت مهم جهان اسلام به نیکی یاد کردند و آیت الله سید علی خامنه ای نیز لقب ستاره بلند شرق را به علامه اقبال دادند.      

 

درادامه بیانیه غلامعلی حداد عادل؛ رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی توسط خانم دکتر عظمی زرین نازیه؛ از استادان فارسی به دو زبان فارسی و اردو قرائت شد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در این بیانیه ضمن تبریک به مناسبت برگزاری همایش «بزرگداشت اقبال» و سپاسگزاری از برگزار کنندگان همایش در دانشکده شرق شناسی دانشگاه پنجاب گفت: اقبال به حق یکی از مفاخر فرهنگی جهان اسلام است و البته بیش از هر جا، به شبه قاره و به لاهور و پاکستان امروز تعلق دارد. اقبال از شعر به عنوان وسیله ای برای تأثیر در دیگران استفاده کرده و بهترین استفاده را هم برده است.

حداد عادل با بیان اینکه شعر در دست علامه اقبال یک ابزار موثر برای بیان یک اندیشه عزیز و یک فکر نفیس و ارجمند بود خاطرنشان کرد: اقبال به شعر همانطور نگاه می کرد که عطار، سنایی و مولانا نگاه میکردند؛ خود اقبال در شعرش به اینکه از تبار سنایی و مولاناست، تصریح می کند و به ما تذکر می دهد که در شعر او به دنبال پیامش باشیم. اقبال جهان بینی فلسفی خود را در اسرار «خودی» و رموز «بی خودی» به زبان شعر به ما می آموزد. او مثل حافظ که رند را تطهیر می کند و رند بدنام و لاآبالی را به مقام انسان کامل میرساند، او هم «خودی» را که در عرفان و اخلاق ما مذموم بود، معنا و مقام متعالی می بخشد.

رئیس بنیاد سعدی در این پیام گفت: شخصیت اقبال را در شاعری محدود کردن، فروکاستن قدر و مقام اقبال است. البته این سخن به معنی اهانت به شعر و شاعری نیست بلکه منظور این است که اقبال پس از مطالعه فلسفه اروپایی و اگزیستانسیالیستی سعی میکند به انسان مظلوم و مایوس هم وطن و هم کیش خود در سراسر جهان بگوید، برخیز و خودت باش و در برابر این طوفانی که میخواهد تو را ریشه کن کند، ایستادگی کن یعنی اقبال «خودی» را مثبت میکند؛ اما فرق «خودی» او با «خودی» اروپایی در این است که در اروپا با فاصله گرفتن از خدا در پی اثبات «خودی» بودند، اما اقبال سعی دارد با سیراب شدن از سرچشمه قرآنی و عرفانی مشرق زمین و اسلام، «خودی» را با پر کردن نی تو خالی انسان از حقیقت الهی محقق کند.

معین نظامی؛ رئیس دانشکده شرق شناسی دانشگاه پنجاب نیز ضمن قدردانی از حضور جعفر روناس در  مراسم مسابقات کلام خوانی اقبال گفت: خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران از گذشته تا به امروز مرکز فرهنگ ادب و هنر ایران و پاکستان بوده است و این مرکز همیشه سعی کرده است با برگزاری کلاس های زبان فارسی با مرکز آموزشی و علمی پاکستان در شهر لاهور در تعامل باشد.

وی با اظهار خرسندی از برگزاری موفقیت آمیز دوره های تابستانه اخیر خطاطی، مینیاتور و تهذیب در خانه فرهنگ کشورمان گفت: شخصا از زحمات مسئول خانه فرهنگ که با تلاش های خود بار دیگر به خانه فرهنگ رونق بخشیده اند تشکر و قدردانی می کنم.  

رئیس دانشکده شرق شناسی دانشگاه پنجاب خانه فرهنگ را قدیمی ترین مرکز فرهنگی در شهر لاهور پس از استقلال پاکستان خواند و تصریح کرد: خانه فرهنگ در این زمان های طولانی نقش پل ارتباطی بین مراکز علمی و دانشگاهی پاکستان با مراکز علمی و دانشگاهی ایران بازی کرد و بسیاری از استادان زبان فارسی در دانشگاه ها و کالج های دولتی لاهور و ایالت پنجاب با آمد و رفت ها به خانه فرهنگ به زبان و فرهنگ ایرانی علاقه مند شدند.

نظامی زبان فارسی را عامل پیوند دهنده دو کشور ایران و پاکستان خواند و افزود: امیدوارم هر روز شاهد پیشرفت در تعاملات و روابط بین دو کشور مسلمان و همسایه باشیم.  

 

 در این مراسم همچنین دانشجویان گروه  زبان  و ادبیات فارسی دانشگاه های مختلف و کالج های سراسر لاهور به زبان های فارسی و اردو اشعار علامه اقبال که در پاکستان به کلام علامه اقبال شهرت دارد قرائت کردند.

در پایان این مسابقه به سه تن از دانشجویان برگزیده، جوایزی از سوی کالج شرق شناسی اهداء شد. از دیگر شرکت کنندگان نیز با اعطاء گواهی نامه تقدیر به عمل آمد.

 

مسئول خانه فرهنگ کشورمان همچنین نامه تبریک دکتر حداد عادل را به مناسبت انتصاب دکتر معین نظامی به سمت رئیس دانشکده شرق شناسی دانشگاه پنجاب به ایشان اعطا کرد.

 

محمد صابر، شعیب احمد وعظمی زرین نازیه از اساتید فارسی دانشگاه ها و تعدادی دیگر از اساتید کالج های دولتی نیز در این مراسم حضور داشتند.   

انتهای پیام/م


٠٩:٠٢ - جمعه ١٢ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧١٢٨    /    تعداد نمایش : ٣٤٠خروج