منو اصلی
اخبار > تبادلات فرهنگی با کشورهای مسلمان از اصول اولیه رایزنی فرهنگی است


  چاپ        ارسال به دوست

فراهانی در دیدار با رايزن فرهنگی سفارت موریتانی در تونس:

تبادلات فرهنگی با کشورهای مسلمان از اصول اولیه رایزنی فرهنگی است

میثم فراهانی، رایزن فرهنگی ایران در تونس با محمدو محمد فال، رایزن فرهنگی سفارت موریتانی در محل آن سفارتخانه دیدار و در خصوص موارد علاقه طرفین بحث و گفتگو کرد.‌

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،در این دیدار ، فراهانی ضمن تبریک انتخاب کشور موریتانی به عنوان میهمان ویژه سی و ششمین نمایشگاه کتاب تونس ، آن را نشان از ظرفیت های والای این کشور در عرصه های فرهنگی توصیف و بیان داشت : انتخاب موریتانی به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تونس ، نشان از ظرفیت ها و توانمندی های فرهنگی و علمی این کشور و ذخایر معنوی آن در حوزه های کتاب و پژوهش به شمار می رود.

تبادلات فرهنگی با کشورهای مسلمان از اصول اولیه رایزنی فرهنگی است

فراهانی در ادامه با اشاره به سابقه روابط فرهنگی ج.ا.ایران و جمهوری تونس به ارائه گزارشی از فعالیت های رایزنی فرهنگی در عرصه های مختلف آموزش زبان فارسی ، تبادلات دانشگاهی ، برگزاری نمایشگاه های هنری و فرهنگی ، نشست ها و میزگردهای علمی ، تولید و انتشار کتب و مقالات ، حضور فعال در جشنواره های مختلف بین المللی تونس ، اعطای بورس های تحصیلی ، آموزش خط نستعلیق و .. پرداخت و تاکید کرد : هم افزایی و همکاری با رایزنی های فرهنگی دیگر کشورهای مسلمان مستقر در تونس در راستای فعالیت های مشترک و نیز زمینه سازی برای تبادلات فرهنگی و بهره مندی از تجربیات مشترک دو کشور یکی از اصول فعالیت های ما در این کشور به شمار می رود. لذا با توجه به ظرفیت های کشور دوست و برادر موریتانی در حوزه های مختلف فرهنگی و خصوصا نسخ خطی ، می توان فصل مشترکی را برای همکاری های دوجانبه در زمینه های مذکور رقم زد.

فراهانی با اشاره به ذخایر عظیم نسخ خطی در جمهوری اسلامی ایران ، به معرفی  ظرفیت ها و امکانات  کتابخانه مرحوم آیت الله مرعشی نجفی در قم ، کتابخانه آستان قدس رضوی در مشهد و کتابخانه ملی در تهران در زمینه های حفظ و نگهداری نسخ خطی ،نسخه خوانی و تربیت و آموزش کارشناسان متخصص این حوزه اشاره و با توجه به تجربیات موریتانی در حوزه نسخ خطی و ظرفیت های فراوان آن کشور در این خصوص ، از آمادگی ج.ا.ایران برای تبادل تجربیات در این زمینه خبر داد.

ایران دارای فرهنگ غنی و تمدنی فرهنگ دوست است

در ادامه این دیدار ، محمدو محمد فال ، رایزن فرهنگی سفارت موریتانی ، ضمن ابراز خشنودی از دیدار با رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در تونس ، به تمدن و فرهنگ غنی ایران اشاره و بیان داشت : علی رغم اینکه تاکنون به ایران سفر نکرده ام اما همواره از طریق دوستان و نیز فضای مجازی ، توصیفات شگفت انگیزی از ایران و تمدن باستانی اش شنیده و مشاهده کرده ام که همه اینها نشان از وجود فرهنگی غنی و تمدنی کهن با مردمانی فرهنگ دوست در آن سرزمین دارد.

وی با اشاره به گزارش رایزن فرهنگی ج.ا.ایران از فعالیت های رایزنی ، به شرح و توضیح فعالیت های رایزنی فرهنگی موریتانی در تونس پرداخت و تاکید کرد : دو کشور جمهوری اسلامی ایران و موریتانی همواره به عنوان دو کشور دوست و برادر در کنار یکدیگر بوده و تلاش خواهیم کرد ضمن گسترش همکاری های دوجانبه ، برنامه های مشترکی را با مضوعات مورد علاقه طرفین در تونس به اجرا درآوریم.

در پایان این دیدار که خانم فاطمه محمد المامی ، دبیر دوم سفارت موریتانی نیز حضور داشتند ، چند جلد از کتب منشتر شده توسط رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران و هدیه ای به رسم یادبود به آقای محمد فال اهدا گردید.

انتهای پیام/م


٠٧:٤٤ - جمعه ١٢ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧١٢٢    /    تعداد نمایش : ٣٢١خروج