منو اصلی
اخبار > خواهان همکاری ایران در ترویج هنر خوشنویسی در هند هستیم


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس اردو آکامی هند:

خواهان همکاری ایران در ترویج هنر خوشنویسی در هند هستیم

تاج محمد در جشنواره خوشنویسی قرآنی رحمة للعالمین با موضوعات قرآنی و پیامبر(ص)، خواهان همکاری بیشتر جمهوری اسلامی ایران در معرفی و ترویج هنر خوشنویسی در هند شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو و همزمان با ایام میلاد النبی(ص)، جشنواره خوشنویسی قرآنی رحمة للعالمین با موضوعات قرآنی و پیامبر(ص) در محل نمایندگی فرهنگی کشورمان، برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط سعیدیان، قاری اعزامی از ایران آغاز شد و با اشعاری در نعت پیامبر اسلام(ص) از سوی محمد اظهار الحق، از مداحان ادامه یافت.

ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو با اشاره به ولادت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص)، اخلاق را مهمترین ویژگی بارز شخصیت پیامبر(ص) برشمرد و گفت: قرآن کریم خلق عظیم حضرت محمد(ص) را مهمترین ویژگی شخصیتی وی می‌داند. همانگونه که برپایی جامعه اخلاقی غایت رسالت نبوی(ص) بوده و مهمترین نتیجه بعث و حیات آن حضرت نیز تبدیل کردن جامعه جاهلی به جامعه اخلاقی ایمانی بوده است.

وی افزود: نکته کانونی سیره، سنت و احادیث نبوی نیز سفارش به رعایت ارزش‌های اخلاقی در مناسبات انسانی به عنوان چاره و درمان اصلی برون رفت از مشکلات و چالش‌های بشری است.

رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو با اشاره به اهمیت سهم و تأثیر قرآن کریم در ظهور و گسترش هنر اسلامی به ویژه خوشنویسی اظهار کرد: کتابت قرآن کریم از صدر اسلام تاکنون همواره  مورد توجه بوده  و ذوق، نبوغ و ابتکار مشترک ایرانی و هندی در طول قرون گذشته موجب رشد و بالندگی هنرهای خوشنویسی و تذهیب قرآن کریم که هنرهای قرآنی محسوب می‌شوند، شد.

فعالیت 66 مرکز آموزش خطاطی و 90 مرکز آموزش زبان فارسی در هند

شیخ عقیل احمد، مدیر کل و رییس مرکز گسترش زبان اردو وابسته به وزارت علوم در سخنان خود با تأکید بر اهمیت ایران در خوشنویسی گفت: این هنر از طریق ایران به هند رسید و در دوره مغولان در هند این هنر به اوج خود رسید.

وی در خصوص فعالیت‌های مرکز گسترش زبان اردو در امر آموزش زبان فارسی بیان کرد: مرکز گسترش زبان اردو 66 مرکز آموزش خطاطی و 90 مرکز آموزش زبان فارسی در سرتاسر هند دارد و تاکنون کتاب‌های زیادی را از فارسی به اردو منتشر کرده است.

تاج محمد، رئیس اردو آکامی دیگر سخنران برنامه افتتاحیه این جشنواره بود که در سخنانش به برنامه‌ها و تلاش‌های این مرکز در توسعه آموزش خوشنویسی از سوی این مرکز و تأثیر آن در حفظ زبان و فرهنگ اردو در هند توضیحاتی ارائه داد.

وی خواستار همکاری بیشتر جمهوری اسلامی ایران در معرفی و ترویج هنر خوشنویسی در هند شد.

چگینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نیز در سخنانش، وجود پیغمبر اسلام(ص) را سراج منیر دانست و افزود: خاتم پیامبران برای همه عالمیان رحمت است و تا قیامت و بعد از آن نیز رحمت خواهد بود.

وی به نقش حافظان و قاریان در حفظ و نگهداری از قرآن کریم اشاره کرد و افزود: هند در هنر خطاطی سهم پُر رنگی دارد.

در پایان برنامه، کارگاه آموزشی خطاطی توسط هنرمندان ایرانی و هندی برگزار شد و مورد استقبال قرار گرفت. در این برنامه بیش از 50 تن از دانشجویان خوشنویسی از دو مرکز گسترش زبان اردو و آکادمی اردو حضور داشتند.

گفتنی است؛ در جشنواره خوشنویسی قرآنی رحمةللعالمین بیش از صد و بیست اثر خوشنویسی و همچنین، مجموعه‌ای از آثار قرآنی و کتاب‌های خوشنویسی به نمایش درآمد. علاوه بر حضور و ارائه آثار مسعود ربانی و احسان شکراللهی، دو خوشنویس ایرانی، چهار تن از اساتید خوشنویسی هندی نیز در این برنامه حضور داشته و به ارائه آثار خوشنویسی خود پرداختند.

انتهای پیام/ص

 

 


١٢:١٠ - سه شنبه ٤ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٤٢٧    /    تعداد نمایش : ٧٠٥خروج