منو اصلی
اخبار > پاسداشت حافظ در اوگاندا


  چاپ        ارسال به دوست

پاسداشت حافظ در اوگاندا

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا در نشستی با عنوان «درس‌هایی از نشست روز حافظ شیرازی» سالروز بزرگداشت روز حافظ را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در روز ملی بزرگداشت حافظ طی نشستی با چند شخصیت فرهیخته، نویسنده و رسانه ای مسلمان و مسیحی اوگاندا ابعاد سازنده شخصیت لسان الغیب بررسی  قرار گرفت.

محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران روز حافظ را به شاعران اوگاندا و آفریقا تبریک گفت و در سخنانی اظهارداشت:جمهوری اسلامی ایران به منظور حفظ و انتقال میراث علمی ، فرهنگی ، دینی و ادبی به نسل جدید سالروز تولد هر یک از مشاهیر و مفاخر را با برگزاری مراسمی،  گرامی می دارد.

وی در سخنان خود خاطر نشان کرد که خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی شاعر ، حافظ قرآن مجید ، معروف به حافظ و لسان الغیب از بزرگترین شاعران غزل سرای ایرانی در سطح جهان می باشد.

 

رایزن فرهنگی ضمن اشاره به جزئیاتی از زندگی حافظ با بیان اینکه فقر مالی ، اقتصادی و گرسنگی مانع رشد معنوی و علمی انسان نیست گفت: شخصیت فوق العاده این شاعر بزرگ ایرانی در شرایطی شکل گرفته است که وی پس از فوت پدر به خاطر فقر شدید مالی در سنین نوجوانی ضمن تحصیل علم و دانش به عنوان کارگر روزمزد در نانوایی مشغول بود. بطوری که وی ادیب ، عالم ، عارف با استعداد و ... و از غزل سرایان سرآمد زبان فارسی در سطح جهان گردید.

قزلسفلی با شاره به جزئیاتی از دیوان حافظ و نوع شعر غزل گفت: اکثر غزلیات حافظ راجع به عشق خداوند متعال و حقیقت می باشد. بطوری که این ویژگی ، وی را را نزد ایرانیان و جهانیان به چهره ‌ای مقدس تبدیل نموده است.

آرامگاه حافظ یکی از جاذبه‌ های مهم توریستی است

  رایزن فرهنگی دراین نشست ادبی و فرهنگی با بیان اینکه آرامگاه حافظ یکی از جاذبه‌ های مهم توریستی شیراز به شمار می‌ رود  گفت: هرساله مردم ایران و شخصیت هائی از کشورهای مختلف دوازده اکتبر برابر با بیست مهر ماه با اجتماع خود در آرامگاه حافظ ، روز تولد او را گرامی می دارند.

حافظ به خوبی دردها و آلام انسان و جامعه را درک می کرد

 وی در خصوص طبیعت اشعار حافظ گفت :این شاعر بزرگ ایرانی به خوبی دردها و آلام انسان و جامعه را درک می کرد. لذا اشعار او که با بیانی شیوا و دل نشین سروده است منجر به حل بحران ها و چالش های فرهنگی ، اجتماعی و اخلاقی می گردد .

حافظ دراشعارش به " مردم‌ داری " ، " پاسداری از حق و حقوق مردم " ، " رعایت حق‌الناس"تاکید داشت

رایزنی فرهنگی در ادامه سخنان خود به منظور تبیین آموزه ها و درس های حافظ به جامعه بشریت گفت: " مردم‌ داری " ، " پاسداری از حق و حقوق مردم " ، " رعایت حق‌الناس"  ، " داشتن تقوای در خلوت و جلوت " ، " حفظ و تداوم دوست و دوستی و فدای چیز دیگر نکردن آن دو "  ، " دل باختگی عاشق به معشوق و به جان و دل خریدن مشکلات و سختی‌های ناشی از آن"  ، " عشق مقدس و چشمه جوشانی است که همه چیز را پاک می‌کند"  ، " انسان برای راحتی ، خوشی و لذت به دنیا نیامده است " و ...  از جمله آموزه ها و درس های شخصیت و میراث حافظ شیرازی برای ایران و ملت های آزاده جهان می باشند

 قزلسفلی در ادامه سخنان خودبا اشاره به اینکه حافظ نگاهی بین المللی داشت و اشعار او  مخاطبان جهانی دارد به تبیین جایگاه حافظ نزد بزرگان ادبی کشورهای مختلف از جمله گوته ، نیچه ، آرتور کانن دویل ، سر ویلیام جونز انگلیسی ، ملکه ویکتوریا و دنیل لادینسکی پرداخت.  

انتهای پیام/م


١٢:٤٥ - چهارشنبه ٢١ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦١٦٣    /    تعداد نمایش : ٥٠٧خروج