منو اصلی
اخبار > مقاله «اربعین یک رویداد یا فرهنگ؟» در سریلانکا منتشر شد


  چاپ        ارسال به دوست

به قلم رایزن فرهنگی کشورمان؛

مقاله «اربعین یک رویداد یا فرهنگ؟» در سریلانکا منتشر شد

به مناسبت اربعین حسینی، مقاله «اربعین یک رویداد یا فرهنگ؟» به قلم بهمن معظمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کلمبو در روزنامه تامیل زبان تیناکاران، چاپ و منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بهمن معظمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کلمبو در مقاله خود با عنوان «اربعین یک رویداد یا فرهنگ؟» آورده است: در فرهنگ اسلامی و معارف عرفانی، عدد چهل (اربعين) جايگاه خاصی دارد. چله نشينی برای رسيدن به مقام‌های سلوک و عرفان معروف است. حفظ کردن چهل حديث، کمال عقل در چهل سالگی، دعا برای چهل مؤمن، چهل شب چهارشنبه و ... .

نویسنده این مقاله می‌افزاید: در فرهنگ عاشورا، اربعين به چهلمين روز شهادت امام حسين(ع) گفته مي‌شود که مصادف با روز بيستم ماه صفر است. اعتبار اربعين امام حسين(ع)، از قديم الایام ميان شيعيان شناخته شده است. شيخ طوسی در کتاب «مصباح المتهجد» که حاصل گزينش دقيق و انتخاب معقـول شيخ طوسـی از روايات فراوان درباره تقويم شيعه در مورد ايام سوگ و شادی و دعا و روزه و عبـادت است، می‌نويسد: روز 20 صفر ـ يعني اربعين ـ زماني است که حرم امام حسين(ع) يعني کاروان اسرا، از شـام بـه مدينـه مراجعـت کردنـد.

معظمی به زیارت امام حسین(ع) اشاره می‌کند و می‌نویسد: همچنین، آمده است که در این روز، یعنی چهلم شهادت امام حسین(ع) و یاران با وفای او جابر بـن عبدالله انصـاري يکـي از صحابـه پيامبـر(ص) کـه در دوران کهولـت سـن به سـر مي‌بـرد و نابينا شـده بـود بـه همـراه يکـي از دوسـتانش به نام «عطيـه عوفی» کـه از بـزرگان کوفه بود بـه زيـارت مـزار حضرت سيدالشـهدا(ع) در کربلا آمـد. لذا، زیارت قبر امام حسین(ع) در روز اربعین و مراسم ویژه راهپیمایی از نجف اشرف تا کربلا از اولین اربعین شهادت امام حسین(ع) وجود داشته و در عراق هرساله هزاران نفر مسیر نجف تا کربلا را طی کرده تا روز اربعین در کربلا و بر مزار سیدالشهدا حضور یابند. امـروزه اربعيـن امـام حسـين(ع) بيش از مناسـبت‌هاي ديگر، شـاهد حضـور فعال نه تنها مسلمانان عراق و ديگـر کشـورهاي اسلامي بلکه شاهد حضور عاشقان اهل بیت(ع) و راهیان عدالت و آزادی از سایر ادیان جهان است.

رایزن فرهنگی کشورمان در کلمبو تأکید می‌کند: هرساله همزمان با بیستم ماه صفر، در اربعین امام حسین (ع) عاشقان حسینی خود را از هر سو به سمت دیار عاشقان کربلای معلای کشانده و با امام خویش تجدید بیعت می‌کنند. این حضور و راهپیمایی یک تجمع و راهپیمایی معمولی نیست، بلکه ویژگی‌هایی دارد که در چشم تحلیل‌گرانی که با فرهنگ اسلامی و فرهنگ اهل بیت(ع) آشنا نیستند، غریب و بیگانه خواهد بود.

نویسنده این مقاله آورده است: امام حسین با بنیانگذاری فرهنگ عاشورا، این هدف را مد نظر دارد، که آدمی از نادانی و حیرت گمراهی نجات یابد. ایشان برای نجات مردم، هرگونه سازشکاری را که ازطرف مصلحت اندیشان ارائه می‌شد، به شدت رد می‌کرد. ‏‏‏پیام عاشورا، ایستادن در برابر جاهلیت همۀ اعصار و قرون است، جاهلیتی که پلیدی گستر است و جان‌ها را افسرده می‌کند و جسم‌ها را به ذلت می‌کشاند. ‏

وی در بخشی دیگر این مقاله، می‌افزاید: فرهنگ اربعین تداوم فرهنگ عاشورا و اندیشه حسین(ع) است، یعنی فرهنگ آزادگی، عدالتخواهی،ایثار و اصلاح و این مفاهیم و فرهنگ تا انسان هست زنده می‌مانند و انسان‌های طالب آنها را گرد هم می‌آورد.

انتهای پیام/ص


٠٨:٠٣ - سه شنبه ٦ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٨٣٠    /    تعداد نمایش : ١٧٨خروج