منو اصلی
اخبار > خانم یو گویلی: شاهنامه قصیده‌ای بلند برای روح ملت ایران است/ نقش حکیم سخن در حفظ و توسعه زبان فارسی


  چاپ        ارسال به دوست

ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین/ 7

خانم یو گویلی: شاهنامه قصیده‌ای بلند برای روح ملت ایران است/ نقش حکیم سخن در حفظ و توسعه زبان فارسی

استادیار دانشکده آسیا دانشگاه مطالعات زبان‌های خارجی پکن گفت: شاهكار ادبی و هنری «شاهنامه فردوسی» که سرشار از شور وطن پرستی است، قرن‌هاست همچون نگینی بر آثار ادبی ایران و جهان می‌درخشد و قصیده‌ای بلند برای روح ملت ایران است.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خانم یو گویلی، استادیار دانشکده آسیا دانشگاه مطالعات زبان‌های خارجی پکن و رابط و پژوهشگر ارتباطات انجمن بین‌المللی کنفوسیوس در سخنرانی خود در ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با تبیین جایگاه مهم اشعار فردوسی در شکل دادن شخصیت معنوی و ملی ایران، گفت: فردوسی در محافل بین‌المللی، علمی و دانشگاهی به عنوان «هومر شرق» و سخنگوی «زنده نگه داشتن زبان و فرهنگ ایرانی» در کنار هومر، دانته، گوته و شکسپیر، یکی از پنج شاعر برجسته جهان حماسی به حساب می‌آید.

وی بیان کرد: «شاهنامه»، اثر حماسی فردوسی از دیرباز در جهان ادبیات چشم نواز بوده است. این اثر، قصیده‌ای بلند برای روح ملت ایران است که در اعتقاد و اتحاد و الهام بخشیدن به وطن دوستی مردم، اعتماد و باورهای دینی و احساسات اخلاقی نقش مهمی داشته است.

خانم یو گویلی افزود: در مقابل موقعیت پیچیده و حساس سیاسی بین‌المللی و نیز وضعیت سخت زندگی روزمره، مردم ایران با برپایی برنامه‌های مختلف سعی در زنده نگه داشتن فرهنگ ملی مثل خواندن «شاهنامه»،  بزرگداشت فردوسی یا برگزار سمینار علمی و فرهنگی بین‌المللی کرده‌اند و دولت نیز آن را ترویج می‌دهد.

وی همچنین، تأکید کرد: اشعار فردوسی که سرشار از شور وطن پرستی است، همواره الهام بخش نسل‌های مختلف ایرانی بوده است.

خانم یو گویلی با بیان اثر بنیادی ادبیات کلاسیک فارسی کتاب «شاهنامه» فردوسی گفت: حماسه ملی «شاهنامه»، فقط یک میراث و توسعه فرهنگ دینی در گذشته نیست، بلکه منبعی مهم در دسترس شعرای نسل‌های قرار می‌دهد، که تأثیر بسزایی در توسعه زبان فارسی و بهبود وضعیت ادبی آن دارد.

وی در ادامه سخنانش، یادآور شد: یکی از دلایلی که حماسه «شاهنامه» به «کتاب رستم» معروف است، آن است که در این کتاب نویسنده اگرچه مجموعه‌ای از حماسه شخصیت‌های متعدد خلق کرده، ولی تصویر رستم به عنوان قهرمان ملی و روح ایرانی است. فردوسی شخصیت رستم را آنچنان عظیم و درخشان و  بی حرف و کامل به تصویر کشیده است که این قهرمان بیش از پانصد سال به طورشکست ناپذیر برای ایران و حفظ انسانیت جنگید و در تمام جنگ‌ها هیچکس در مقابل وی نمی‌تواند به پیروزی دست یابد و وی یک قهرمان جهانی محسوب می‌شود.

استادیار دانشکده آسیا دانشگاه مطالعات زبان‌های خارجی پکن اظهار کرد: امروز خوشبختانه نسل قدیمی‌تر متخصصان ادبیات فارسی در چین، تحت رهبری «ژانگ هونگانیان» استاد دانشگاه پکن، استفاده از زبان‌های کشورهای دیگر را برای مطالعات ترجمه غیرمستقیم تغییر داده و مستقیماً مطالعات ترجمه از فارسی «کلاسیک‌های فارسی» را انجام می‌دهند.

مطالعات شمول‌گرایی در فرهنگ ایران از ضرب‌المثل‌های فارسی

شی گوانگ، از استادان دانشگاه پکن از دیگر سخنرانان این دور از گفت‌وگوهای فرهنگی بود. وی بیان کرد: واژه زبان چینی (شمولگرایی) معنی بسیار فراوانی دارد؛ مانند همزیست، متحد، فروتن، بخشنده، جوانمرد، درستکار، مهربان و ... . این اخلاق‌های نیک نیز توسط ملت ایران شناخته و ترویج می‌شود. مدت طولانی است که فرهنگ شمول‌گرایی در فرهنگ دیرینه ایرانی وجود داشته است و تعداد زیادی از ضرب‌المثل‌های فارسی که نشانگر فرهنگ شمول‌گرایی است، هم نسل به نسل توسط مردم ایران منتقل شده است.

شی گوانگ افزود: در ایران ادیان و مذاهب گوناگونی وجود دارد. امروزه مردم دارای دین و مذهب مختلف در این سرزمین با هم زندگی و همزیستی کرده و آداب و رسوم فرهنگی متعلق به دین و مذهب خود را حفظ می‌کنند.

وی در ادامه، اظهار کرد: وحدت و اتحاد نشانگر مهم دیگری از فرهنگ شمول‌گرایی است که در تمامی جنبه‌ها وجود دارد، چه در یک خانواده و چه در یک کشور. زمانی که این کشور با کشورهای بیگانه جنگ داشته یا تحت ظلم و فشار خارج از کشور قرار گرفته، همه اقوام ایران همواره می‌توانند همدل و همدست باشند و با هماهنگی و تلاش‌های کامل با فشارهایی از خارج مبارزه کنند.

این پژوهشگر چینی عنوان کرد: واژه «رحمن» در «بسم الله الرحمن الرحیم» (یا واژه «بخشنده» در «بنام خداوند بخشنده مهربان») در زبان چینی به واژه «仁» ترجمه می‌شود. این امر نشان می‌دهد که شمول‌گرایی خواسته خداوند است و هر فرد مسلمان این اخلاق خیر را هم باید داشته باشد.

بر اساس این گزارش، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار و سخنرانان مقالات خود را در مورد ابعاد گوناگون ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی ایران و چین برای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه ارایه کردند.

این برنامه با همکاری و مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین و مرکز مطالعات آسیایی دانشگاه تهران تا پایان روز چهارشنبه (۲۴ شهریورماه) نیز ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/ص

 


١٤:٤٣ - 1400/06/23    /    شماره : ٧٧٣٥٦١    /    تعداد نمایش : ١٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج