منو اصلی
اخبار > خلج‌منفرد: گفت‌وگوهای فرهنگی به صلح و امنیت پایدار در منطقه کمک می‌کند


  چاپ        ارسال به دوست

ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و چين/ 6

خلج‌منفرد: گفت‌وگوهای فرهنگی به صلح و امنیت پایدار در منطقه کمک می‌کند

رییس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ایران و چین را از قدرت‌های مهم و تأثیرگذار در منطقه آسیای غربی خواند و گفت: گفت‌وگوهای فرهنگی دو کشور به صلح و امنیت پایدار در منطقه کمک می‌کند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ابوالحسن خلج‌منفرد، رییس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دور ششم گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین گفت: برنامه امروز در چهارچوب توافقنامه‌ میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین برگزار می‌شود و به موجب آن مقرر شده است تا گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین به صورت نوبتی در تهران و پکن برگزار شود.

وی با یادآوری اینکه تاکنون سه دور از این همایش‌ها در پکن و دو دور در تهران برگزار شده و طرف ایرانی برای ششمین دور میزبان این همایش خواهد بود، افزود: این بار به دلیل شرایط ناشی از بیماری کرونا به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار خواهد شد.

خلج‌منفرد محور اصلی این دور از گفت‌وگوها را بررسی ابعاد فرهنگی چند جانبه‌گرایی در سپهر تمدنی دو کشور خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران و چین هر دو از تمدن‌های کهن و بزرگ نه تنها شرق بلکه جهان هستند که در دوره‌های مختلف تاریخی، تعامل و تبادل فرهنگی بین دو کشور در جریان بوده است.

وی اذعان کرد: برگزاری این برنامه در وهله اول در بازخوانی ارتباطات فرهنگی و تمدنی دو کشور و نزدیک شدن هر چه بیشتر دو ملت بسیار تأثیرگذار است، به ویژه اینکه از یک سوء، این برنامه امسال با پنجاهمین سال روابط رسمی دو ملت مصادف شده است و برنامه‌های ویژه‌ای بدین مناسبت در دو کشور برگزار می‌شود.

رییس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی اضافه کرد: از سوی دیگر، برنامه راهبردی 25 ساله دو کشور ایران و چین امضاء شده است، بنابراین برگزاری برنامه گفت‌وگوهای فرهنگی در این شرایط می‌تواند زمینه‌ساز گسترش هر چه بیشتر روابط دوستانه دو جانبه بین ملت‌ها و دولت‌های دو کشور باشد.

وی افزود: دو کشور از قدرت‌های مهم و تأثیرگذار در منطقه آسیای غربی هستند و گفت‌وگوهای فرهنگی دو کشور می‌تواند تأثیرات مثبتی در ایجاد و گسترش صلح، امنیت و رفاه ملت‌های منطقه داشته باشد، بنابراین چنین برنامه‌هایی می‌تواند تفاهم بیشتر دو کشور و نزدیکی مواضع آنها به یکدیگر و تأمین منافع ملی هر دوی آنها را تسهیل کند.

خلج‌منفرد تأکید کرد: هر دو کشور در سطح بین‌المللی در پی آن هستند تا با هژمونی طلبی و یک جانبه گرایی غرب به ویژه آمریکا مقابله کنند. به طور کلی، ایران و چین با توسعه همکاری‌های فرهگی و گفت‌وگوهای دو جانبه می‌توانند از یک سوء در جهت حفظ میراث فرهنگی و تمدنی خود قدم بردارند که اتفاقا در بطن هر دوی آنها، صلح و تعامل و همزیستی مسالمت آمیز نهفته است و از سویی دیگر با اجرای ‌برنامه‌های مشترک فرهنگی و هنری به مقابله با فرهنگ مهاجم و ستیزه جوی غرب بپردازند.

بر اساس این گزارش، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار و سخنرانان مقالات خود را در مورد ابعاد گوناگون ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی ایران و چین برای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه ارایه کردند.

این برنامه با همکاری و مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین و مرکز مطالعات آسیایی دانشگاه تهران تا پایان روز چهارشنبه (۲۴ شهریورماه) نیز ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/ص

 


١٤:٣٧ - 1400/06/23    /    شماره : ٧٧٣٥٦٠    /    تعداد نمایش : ١٧٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج