منو اصلی
اخبار > منصوری: پیوندهای فرهنگی ایران و چین ناگسستنی است/ چشم انداز روشن آینده روابط دو کشور


  چاپ        ارسال به دوست

ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و چين/3

منصوری: پیوندهای فرهنگی ایران و چین ناگسستنی است/ چشم انداز روشن آینده روابط دو کشور

سفیر پیشین ایران در چین با بيان زمینه‌های گسترده همکاری فرهنگی بین ایران و چین گفت: دو سرزمین بزرگ ایران و چین با پشتوانه غنی فرهنگ و تاریخی خود، چشم ‌انداز روشنی را برای گسترش روابط و همكاری‌های فرهنگی گشود‌ه‌اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جواد منصوری، سفیر پیشین ایران در چین در سخنرانی خود در ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و چين، مطرح کرد: دو سرزمین بزرگ ایران و چین در غرب و شرق بزرگترین قاره جهان با مشترکات فرهنگی، ارزشی و معنوی، طولانی‌‌ترین روابط اجتماعی، اقتصادی و اخیراً سیاسی و بین‌المللی را داشته‌اند. تشابه فرهنگی زمینه‌های همکاری را گسترده کرده است به طوریکه پس از رفع موانع تحمیل‌شده از طرف غرب، روابط و همکاری‌ها به سرعت توسعه یافت.

وی با بیان اشتراکات تاریخی و فرهنگی ایران و چین گفت: همانگونه که غرب آسیا و از جمله ایران، منشأ و مبدأ ظهور و بروز ادیان و مذاهب بزرگ الهی بوده و قرن‌ها در تعارض با غرب و مقابله با استکبار مادّی بوده، دولت‌ها و مردم چین که از فرهنگ معنوی، انسانی و عاطفی عمیقی برخوردار هستند، مورد تهاجم، اشغال، کشتار و تخریب دولت‌های مستکبر غربی قرارگرفته است.

منصوری افزود: از این رو میان مردم دو کشور ایران و چین نوعی احساس مشترک مذهبی و معنوی و در نتیجه دوستی و نزدیکی وجود دارد.

سفیر پیشین ایران در چین در ادامه، اظهار کرد: علیرغم تلاش‌های همه‌جانبه و جدی غرب برای فاصله انداختن میان ایران و چین، دوستی‌ها، همکاری‌ها و نزدیکی دو ملت و دو دولت بیش از گذشته شده و چشم‌انداز آینده گسترش بیشتری را نشان می‌دهد.

منصوری یکی از زمینه‌های همکاری فرهنگی و دینی میان مراکز آموزشی و پژوهشی دو کشور را تمرکز بر مطالعات آثار رهبران، اندیشه‌ها و عملکردها و ارائه آن به دیگر ملت‌ها دانست و گفت: امروز بشریت بیش از گذشته نیازمند فرهنگ، اخلاق، ارزش‌ها و سبک زندگی مبتنی بر توحید و تعالیم الهی است.

وی یادآور شد: خوشبختانه دو دولت ایران و چین با درک واقعیت‌ها و نیازهای فکری، اعتقادی، رفتاری و اجتماعی دنیای معاصر قادر به پاسخگویی و گسترش فرهنگ اخلاقی ـ انسانی در جهان هستند، از این رو رسالت بخش فرهنگی، آموزشی و رسانه‌ای دو کشور خود را برای ایفای نقشی سازنده و مؤثر برای پیام‌رسانی در سطح جهانی داشته باشند.

سفیر پیشین ایران در چین اذعان کرد: همکاری‌های علمی، فرهنگی، آموزشی و رسانه‌ای دو کشور در شرایط فعلی که زمینه‌های آن بیش از گذشته فراهم شده است باید مسئولان ذیربط در دو کشور با توجه به اهمیت و ضرورت آن، مصمم و پی‌گیری اقدامات شایسته و مؤثر باشد.

وی همچنین، گفت: تحولات اخیر در منطقه و اجرای طرح «یک جاده یک کمربند» و «امضای سند راهبردی همکاری‌های جامع 25 سال آینده» موقعیت مناسبی برای عملی کردن اقدامات برای همکاری‌های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی علاوه بر همکاری‌های سیاسی و اقتصادی فراهم کرده است.

منصوری تأکید کرد: در بخش فرهنگی سند راهبردی توافقات خوبی صورت گرفته که می‌تواند با تدوین متن جامعی برای همکاری‌ها با توجه به ظرفیت بسیار خوبی که در دو کشور وجود دارد تهیه و اجرای آن پی‌گیری کرد.

بر اساس این گزارش، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار و سخنرانان مقالات خود را در مورد ابعاد گوناگون ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی ایران و چین برای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه ارایه کردند.

این برنامه با همکاری و مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین و مرکز مطالعات آسیایی دانشگاه تهران تا پایان روز چهارشنبه (۲۴ شهریورماه) نیز ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/ص

 


١٣:٣٠ - 1400/06/23    /    شماره : ٧٧٣٥٥٧    /    تعداد نمایش : ١٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج