منو اصلی
اخبار > وانگ لین گوی: ایران حامی اصلی طرح «یک کمربند و یک جاده» است


  چاپ        ارسال به دوست

ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و چين/ 2

وانگ لین گوی: ایران حامی اصلی طرح «یک کمربند و یک جاده» است

معاون آکادمی علوم اجتماعی چین تأکید کرد: ایران حامی اصلی طرح «یک کمربند و یک جاده» است و چین هم، شریک اصلی طرح راهبردی نگاه به شرق ایران است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وانگ لین گوی، معاون آکادمی علوم اجتماعی چین در سخنرانی خود در ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و چين، گفت: در‌ تاریخ، آسیا منشا تمدن‌های بشری بوده است. در طول تاریخ، تمدن‌های آسیا که از تاریخ دیرینه درگیری‌های اندک و خدمت‌های بزرگ برخوردار بود در مدت‌های زیادی جایگاه اصلی در صحنه تاریخی جهان به خود گرفت.

وی اظهار کرد: تمدن‌های آسیا در زمینه‌های اقتصاد، فناوری و فرهنگ جهان همیشه در جایگاه پیشرو قرار بوده و مرکز صحنه تاریخی جهان است.

معاون آکادمی علوم اجتماعی چین افزود: در طول تاریخ، تمدن‌های آسیا همیشه دارای ویژگی‌های چند مرکزیت و چند جانبه گرایی بوده‌اند. این ویژگی نه تنها برخورد تمدن‌ها را ایجاد‌ نکرد بلکه بر عکس، الگویی را برای ارتقای تبادل تمدن‌ها و یادگیری متقابل بشر محسوب می‌شود. همچنین در فرآیند یادگیری و تبادل متقابل، تمدن‌های آسیا نیز توانستند از سنت‌ها و قدرت را که به آنها امکان پیشرفت مستمر می‌داد حفظ کنند.

وانگ لین گوی مطرح کرد: امسال مصادف با پنجاهمین سالگرد برقراری روابط سیاسی دو کشور چین و ایران است. در ۱۶ اوت ۱۹۷۱ چین و ایران رسما روابط دیپلماتیک را برقرار کردند. در نیم قرن گذشته، اعتماد سیاسی متقابل دو ملت تقویت شده و همکاری‌های دو طرف در زمینه‌های مختلف پیشرفت زیادی کرده است.

وی با ابراز خرسندی از برگزاری ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین بیان کرد: در این وهله تاریخی همایش گفت‌وگوهای فرهنگی دو کشور را برگزار می‌کنیم تا متخصصان و محققان در باره همکاری‌های دو کشور بررسی و دوستی دو ملت را مشاهده کنیم. از ‌این‌رو این همایش حائز اهمیتت است.

معاون آکادمی علوم اجتماعی چین به موضوع اقتباس تغذیه از تاریخ روابط دو ملت برای دوستی چین و ایران اشاره کرد و گفت: چین و ایران دو کشور متمدن ‌هستند و دوستی دو ملت مانند درخت تنومند است که از روابط دوستی هزاران سال دو ملت تغذیه می‌کنند. این دوستی دیرینه اساس و شالوده توسعه مشارکت جامع راهبردی دو ملت محسوب می‌شود.

جاده ابریشم باستان، چین و ایران را به هم نزدیک کرد

وی اضافه کرد: تاریخ توسعه فرهنگی پنج هزار ساله چین و ایران به پیشرفت تمدن جهان در تاریخ خدمت ارزنده کردند. جاده ابریشم باستان، چین و ایران را به هم نزدیک کرد و بسیاری از سفراء و تاجران ایران این جاده را طی کردند و  به چین آمدند و اثر پایه‌ای آنان در شهرهای پکن، شین آن، گوانگ جو، چوان جو، جینگ جیانگ و دون هوانگ به جا گذاشته شد.

وانگ لین گوی در ادامه سخنانش، افزود: چین و ایران از دو جاده ابریشم زمینی و دریایی در زمینه‌های مختلف تبادل کردند و بر دوستی دو ملت تأثیر زیادی داشتند. هنر معماری و موارد مورد استفاده در ساخت سازی از ایران به چین وارد شد و ما امروز کاشی لعابدار روی سقف شهر ممنوعه پکن مشاهده می‌کنیم که روش ساختن آن از ایران بود.

معاون آکادمی علوم اجتماعی چین تأکید کرد: روابط و تعامل متقابل دو کشور متمدن چین و ایران سابقه درخشان را در تاریخ تمدن بشر به جا گذاشت و اساس توسعه روابط دوستی دو کشور در معاصر را محکم ساختند.

وی همچنین، به تعیین جهت روابط دوستی چین و ایران در سایه همکاری اشاره و تصریح کرد: امروز، روابط دوستی دو کشور که به خاطر جاده ابریشم ایجاد شد ادامه دارد و همکاری عملی دو ملت به خوبی جلو می‌رود و ایران حامی اصلی طرح یک کمربند و یک جاده است و چین هم شریک اصلی طرح راهبردی نگاه به شرق ایران است.

وانگ لین گوی با اشاره به امضای سند جامع همکاری‌های 25 ساله بین ایران و چین افزود: دو کشور این سند جامع را امضا کردند تا ظرفیت‌های همکاری بالقوه در زمینه‌های اقتصادی، علوم انسانی و ... را نمایان سازند و مسیر همکاری دو ملت را در آینده ترسیم کنند. ما معتقدیم که برنامه جامع همکاری چین و ایران نه تنها به سود دو ملت است، بلکه خدمت ارزنده‌ای برای حفظ صلح در منطقه و جهان محسوب می‌شود.

معاون آکادمی علوم اجتماعی چین با تأکید بر ضرورت ایجاد زمینه دوستی چین و ایران در سایه همبستگی و کمک رسانی متقابل گفت: دو کشور متمدن همواره در باره منافع اصلی مشترک و مسائل مهم مربوط به دو ملت، همدیگر را کمک و درک می‌کنند و اعتماد راهبرد متقابل و حمایت از صلح و عدالت بین‌‌المللی را تقویت می‌کنند.

وی در پایان سخنانش، خاطرنشان کرد: در گفت‌وگوی امروز تنوع و فراگیری تمدن‌ها به عنوان کلمات کلیدی استفاده می‌شود که از لحاظ نظری و ارزش عملی حائز اهمیت بسیاری است. امید است دانشمندان و پژوهشگران در باره ویژگی‌های مشترک تنوع، چند جانبه گرایی و فراگیری در تمدن‌های چین و ایران آزادانه صحبت کنند تا تبادلات و یادگیری متقابل بین دو تمدن و عزم اراده‌ برای همکاری پایدار دو ملت بیش از پیش تقویت شود.

بر اساس این گزارش، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار و سخنرانان مقالات خود را در مورد ابعاد گوناگون ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی ایران و چین برای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه ارایه کردند.

این برنامه با همکاری و مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین و مرکز مطالعات آسیایی دانشگاه تهران تا پایان روز چهارشنبه (۲۴ شهریورماه) نیز ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/ص

 

 


١٣:٢٢ - 1400/06/23    /    شماره : ٧٧٣٥٥٦    /    تعداد نمایش : ١٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج