منو اصلی
اخبار > تأکید بر تداوم و توسعه همکاری‌های فرهنگی و آموزشی بین ایران و قرقیزستان


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدار سفیر ایران در قرقیزستان با ريیس دانشگاه دولتی بیشکک صورت گرفت:

تأکید بر تداوم و توسعه همکاری‌های فرهنگی و آموزشی بین ایران و قرقیزستان

سعید خرازی با عبدالدا موسی یف، ريیس دانشگاه دولتی بیشکک دیدار و در زمینه همکاری‌های فرهنگی ـ آموزشی و تداوم و توسعه این همکاری‌ها گفتگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،در این دیدار که تالاس بیگ مشرب اف رئیس انشکده شرقشناسی و روابط بین‌الملل دانشگاه  و پرویز قاسمی رایزن فرهنگی کشورمان نیز حضور داشتند؛ رئیس دانشگاه دولتی بیشکک ضمن ابرازخرسندی ازاین دیدار و تبریک انتصاب آقای خرازی و آرزوی موفقیت برای ایشان؛ از سفرهای  خود به ایران یاد و از  قدمت و پیشینه  فرهنگی و تاریخی ایران به نیکی و احترام یاد نمود و درخصوص آموزش زبان فارسی دراین دانشگاه گفت:  " پیشینه  آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی بیشکک به سال 2004 میلادی و زمان سفر رئیس جمهور وقت ایران باز می گردد .در واقع می توان گفت دانشگاه دولتی بیشکک تنها دانشگاه در قرقیزستان است که  به امر  آموزش زبان  فارسی و فرهنگ و تاریخ ایران توجه و اهتمام دارد و این مایه افتخار بزرگ برای ما محسوب می شود."

موس یف به تعاملات خوب دانشگاه با سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در طول سال های گذشته و برگزاری مسابقات و برنامه ها و مراسم مختلف در موضوع ایران دراین دانشگاه اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود همکاری های فرهنگی آموزشی در دوره  جدید پس از کرونا نیز  تداوم و توسعه یابد.

خرازی سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان نیز ضمن ابراز خرسندی از فرصت ایجادشده برای این دیدار و تبریک انتخاب مجدد آقای موسی یف بعنوان رئیس دانشگاه دولتی بیشکک ؛ به همزمانی حضورش در قرقیزستان با ورود پدیده کرونا و  تاثیر آن بر فعالیت ها و دیدار و بازدیدها اشاره نمود و با توجه به سوابق همکاری های فیمابین و اظهارات رئیس دانشگاه دولتی بیشکک؛  بر اولویت سفارت دربرقراری تعاملات با دانشگاه مذکور ابراز اطمینان داد و اولین دیدار و بازدید خود از دانشگاه دولتی بیشکک  در بین دانشگاه های موجود در قرقیزستان را دلیل و سندی بر گفته های خود عنوان نمود.

سفیر کشورمان در ادامه به روابط دیرینه بین دو کشور مبتنی بر اشتراکات تاریخی و فرهنگی پرداخت و آن را بزرگترین پشتوانه برای روابط دو کشور و پی ریزی برنامه های بلند مدت توصیف کرد.

خرازی در ادامه به روابط ایران و قرقیزستان در سایر حوزه ها در  دوره کرونا اشاره کردو گفت:" علیرغم شرایط کرونایی در 7 ماه گذشته ؛ ج.ا.ایران درطول این مدت اقدامات وتلاش هایی را برای گسترش روابط با قرقیزستان داشته است . تماس های تلفنی روسای جمهور و وزیران خارجه دو کشور ؛  ارسال دو محموله کمک های انساندوستانه ج.ا. ایران به قرقیزستان در طول  مدت یادشده  و کمک های توسعه ای ایران برای تکمیل ورزشگاه  مشترک ایران و قرقیزستان در اوش  و تکمیل پروژه و تحویل ان به مقامات قرقیزستان برای بهره برداری جوانان قرقیز را از جمله این اقدامات برشمرد و در کل این اقدمات؛ تماس ها و  ارتباطات را نشاندهنده اراده و خواست  مقامات و مسئولان عالیریته دو کشور  برای گسترش مناسبات دانست.

سفیرکشورمان در ادامه مجددا  از حمایت های رئیس دانشگاه دولتی بیشکک  از  آموزش زبان فارسی  و تعاملات با رایزنی فرهنگی تشکرکرد و با ارائه اطلاعاتی درخصوص بنیاد سعدی و نقش آن در حمایت از  آموزش زبان فارسی درخارج از کشور ؛ قاسمی رایزن فرهنگی را به عنوان نماینده رسمی بنیاد درقرقیزستان معرفی نمود و ضمن تقدیر و تشکر از همکاری های دانشگاه دولتی بیشکک در  سال 1398 در برگزاری هفته زبان فارسی؛ ابراز امیدواری نمود با تداوم حمایت های مدیریت دانشگاه دولتی بیشکک؛ تعاملات و همکاری های متقابل در حوزه های مختلف از جمله در زمینه  آموزش زبان فارسی کمتر تحت تاثیر آثار و تبعات کرونا قرار بگیرند.

 در پایان این  دیدار؛ خرازی و هیات همراه با معیت و همراهی رئیس دانشگاه دولتی بیشکک ؛ رئیس  دانشکده شرقشناسی و روابط بین الملل و نورلان بالتابایف رئیس گروه آموزش زبان های خاورمیانه و استاد زبان فارسی از بخش های مختلف دانشکده شرقشناسی و  روابط بین الملل  از جمله مرکز اسلام و شناسی و ایرانشناسی ؛ اتاق زبان فارسی و امکانات آن؛ گروه های اموزشی  زبان های ترکی؛ چینی ؛ کره ای ؛ ژاپنی ؛ چینی و ... و نیز کتابخانه دانشکده  بازدید بعمل اورد.

گفتنی است در حین بازدید از اتاق زبان فارسی؛ رئیس دانشگاه دولتی بیشکک  پیشنهادی را در خصوص برگزاری جشنواره فرهنگی - آموزشی توسط ایران در سطح دانشگاه در ایام پس از کرونا  ارائه نمود که سفیر کشورمان  از پبشنهاد ارائه شده استقبال نمود و مقرر گردید  جزئیات  و زمان برگزاری جشنواره با هماهنگی رایزنی فرهنگی و  دانشکده شرقشناسی و روابط بین الملل   مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام/م


١٠:٠٦ - 1399/07/10    /    شماره : ٧٥٧٧٤٤    /    تعداد نمایش : ٣٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج