منو اصلی
اخبار > زندگینامه مشاهیر و عرفای «چشت» کتاب شد


  چاپ        ارسال به دوست

توسط انتشارات احراری افغانستان؛

زندگینامه مشاهیر و عرفای «چشت» کتاب شد

کتاب «خواجگان چشت و چشت عَنبَر سرشت» نوشته بسم‌الله سروری توسط انتشارات احراری منتشر شد. این کتاب درباره عرفا و مشاهیر شهرستان چشت در هرات است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به نقل از وابسته فرهنگی ایران در هرات ،کتاب «خواجگان چشت و چشت عَنبَر سرشت» نوشته بسم‌الله سروری (با نام هنری فرامرز) توسط انتشارات احراری، ناشر فعال در هرات افغانستان، منتشر شد. در این کتاب مطالبی در مورد زندگانی و کلام مشاهیر و عرفای شهرستان چشتِ استان هرات به مخاطبان ارائه شده است. این کتاب در 312 صفحه به رشته تحریر در آمده است.

چشت شریف از شهرستان‌های شمال غربی افغانستان در کرانه شمالی هریرود است. این مرکز یکی از زیباترین شهرستان‌های هرات است و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. سلسله صوفی چشتیه از این شهر ریشه گرفته ‌است. ابواسحاق شامی از بزرگان صوفیان اواخر سده سوم و اوایل سده چهارم را استادش به هدایت مردم چشت مأمور کرد و او را خواجه اهل چشت خواند و چون او به چشت وارد شد، نزد مردم نیز به خواجه چشت شهرت یافت و سرسلسله فرقه چشتیه شد.

شکل‌گیری این سلسله در چشت از قرن چهارم آغاز و تا قرن هفتم ادامه یافت و از قرن ششم به تدریج از ناحیه هرات و خراسان بزرگ به سمت شبه قاره هند گسترش پیدا کرد. با مرگ مریدان خواجه مودود، تصوف در چشت رو به ضعف گذاشت و عده‌ای از مریدان، با ظهور ترکان غوری و جنگ و ستیز آنان، به مناطق دیگر، از جمله به شهر اجمیر در ایالت راجستان هند هجرت کردند. این شهر پس از ورود خواجه معین‌الدین سجزی چشتی، مرید و خلیفه خواجه عثمان هارونی، پایگاه چشتیه شد.

انتهای پیام/م


١٢:١١ - 1399/03/07    /    شماره : ٧٥١٦٠٣    /    تعداد نمایش : ٨٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج