منو اصلی
اخبار > روز قدس، ابتکار ارزشمند امام خمینی(ره) در جهت بیداری اسلامی است


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر فلسطین در بلغارستان:

روز قدس، ابتکار ارزشمند امام خمینی(ره) در جهت بیداری اسلامی است

احمد المذبوح در نشست مجازی «روز جهانی قدس؛ نماد خیزش جهانی علیه توطئه معامله قرن»، از روز جهانی قدس به عنوان ابتکار ارزشمند امام خمینی(ره) نام برد و ابراز امیدواری کرد که در سال آینده، روز قدس در بیت‌المقدس و در زمین‌های آزاد شده، جشن گرفته شود.

 

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،به همت سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان و با مشارکت سفارتخانه‌های فلسطین و سوریه در این کشور، به مناسبت گرامیداشت روز جهانی قدس، نشست آنلاینی با موضوع «روز جهانی قدس؛ نماد خیزش جهانی علیه توطئه معامله قرن» برگزار شد و همزمان از صفحات اجتماعی رایزنی فرهنگی کشورمان در شبکه اجتماعی فیسبوک به صورت زنده پخش شد.

نقش سردار سلیمانی در راستای تحقق آرمان‌های ملت مظلوم فلسطین

سید محمد جواد رسولی، سفیر کشورمان در بلغارستان در سخنان خود، روز جهانی قدس را ابتکاری هوشمندانه از سوی امام خمینی(ره) در راستای عدم فراموشی و مقابله با به حاشیه راندن موضوع فلسطین و قدس شریف دانست که پس از گذشت چهل سال، امسال به فرصتی وحدت بخش برای مقابله با توطئه ننگین «معامله قرن» ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، در سطح جهان تبدیل شده است، طرحی که آشکارا در تعارض با حقوق و قوانین بین‌المللی قرار دارد.

وی در ادامه ضمن بر شمردن موارد مغایرت معامله قرن با حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های بین‌المللی،  این طرح را در راستای نابودی کامل آمال و آرزوهای مردم فلسطین و حمایت یکجانبه از رژیم صهیونیستی دانست.

سفیر کشورمان هدف از این توطئه ننگین را قانونی کردن اشغال سرزمین‌های فلسطین، تضعیف هر چه بیشتر دولت و تشکیلات فلسطینی، نادیده انگاشتن مسأله آوارگان و در یک کلام، به فراموشی سپردن موضوع قدس شریف دانست، موضوعی که جلوگیری از وقوع آن، یکی از دلایل اصلی نامگذاری «روز قدس» بوده است.

رسولی در این رابطه بیان کرد: طراحی هوشمندانه و دوراندیشانه روز جهانی قدس از سوی امام خمینی(ره) در راستای خنثی سازی چنین توطئه‌هایی برای فراموشی قدس بود. سال‌های متمادی است که سعی می‌شود مسئله قدس به انحای مختلف فراموش شود و طرح معامله قرن نیز جدیدترین اقدام در این راستا است. اما برگزاری مراسم روز قدس درست تیری به قلب این توطئه است.

سفیر کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: اقدامات یکجانبه آمریکا به نفع رژیم اسرائیل باعث شده تا فلسطینیان و اکثر دولت ها و ملت های جهان نسبت به حسن نیت آمریکا در اجرای طرح صلح ادعایی اش، شک و تردید داشته باشند. حمایت‌های همه جانبه آمریکا از اسرائیل منجر به گستاخی هرچه بیشتر رژیم اشغالگر قدس شده است و هم اکنون این رژیم به دنبال رسمی کردن اشغال بخش‌های از  اراضی فلسطینی‌ها در مناطق اشغالی 1967 است.

وی در ادامه با اشاره به نقش برجسته شهید سردار سلیمانی در راستای تحقق آرمان ملت مظلوم فلسطین عنوان کرد: این فرمانده شهید، همه زندگی خود را در حمایت و پشتیبانی از آرمان ملت فلسطین به سر برد به نحوی که یکی از شخصیت‌های فلسطینی سردار سلیمانی را «شهید قدس» نامید. 

سفیر کشورمان در پایان سخنان خود، ضمن اشاره به تجربه دو الگوی متفاوت توسط مردم فلسطین؛ شامل مقاومت و مذاکره؛ مقاومت در فلسطین را  یک فرهنگ و بخشی جدایی ناپذیر از هویت ملی مردم فلسطین و تنها راه نجات آنها دانست.

وی همچنین، ضمن اعلام همبستگی کامل جمهوری اسلامی ایران با آرمان ملت فلسطین، بار دیگر مسئولیت جامعه بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد در پایان دادن به اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطین و قدس شریف و کمک به مردم این سرزمین در تعیین سرنوشت خود و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی بیت‌المقدس را مورد تأکید قرار داد.

در ادامه این همایش، احمد المذبوح، سفیر فلسطین در بلغارستان ضمن تشکر و قدردانی از سفارت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری چنین نشستی و اهمیت آن برای ملت فلسطین، از روز جهانی قدس به عنوان ابتکار ارزشمند امام خمینی(ره) نام برد که به منظور یادآوری درد و رنج ملت فلسطین و حمایت برای آزادی از چنگال اشغال استعماری رژیم صهیونیستی برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: امام خمینی(ره) با این اقدام، امت اسلامی را دعوت کرد تا قدس را به عنوان هدف اصلی در قلب خود و فلسطین را به عنوان قطب نمای خود قرار دهند.

احمد المذبوح آرزو کرد که در سال آینده، روز قدس در بیت‌المقدس، پایتخت فلسطین و در زمین‌های آزاد شده، جشن گرفته شود.

سخنران بعدی نشست محمد محمد، کاردار سفارت سوریه در بلغارستان بود. وی نیز ضمن تشکر و قدردانی از سفارت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری چنین نشستی به تبیین اهمیت آرمان فلسطین به عنوان یکی از اولویت‌های سیاست خارجی سوریه پرداخت.

محمد اظهار کرد: سوریه در موضع گیری اصولی خود برای حمایت از مردم فلسطین همواره سرسخت بوده و مدافع هویت عربی القدس، حق قانونی ملت فلسطین برای تعیین سرنوشت خود و برقراری کشور مستقل در سرتاسر قلمرو فلسطین به پایتخت تاریخی و ازلی خود یعنی قدس شریف بوده است.

وی همچنین، افزود: علیرغم شرایط بسیار سخت ناشی از تروریسم سازمان یافته نظامی، اقتصادی و سیاسی علیه سوریه تحت هدایت برخی قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که با هدف اعمال ضربه بر محور مقاومت و فشار برای فراموشی سپردن آرمان ملت فلسطین و آزادی بلندی‌های جولان اشغالی سوریه صورت می گیرد، عزم سوریه برای قرار گرفتن در کنار ملت فلسطین را متأثر نساخته و سوریه از هیچگونه تلاش برای حفظ آرمان‌های فلسطین دریغ نخواهد کرد، و به حاشیه رانده شدن آرمان قدس و لغو حق بازگشت پناهجویان فلسطینی را اجازه نخواهد داد.

کاردار سوریه در پایان ضمن محکوم کردن تمامی عملکردهای جنایی نیروهای اشغالگر فلسطینی، بر لزوم پایبندی به مقاومت علیه اشغال صهیونیستی و تلاش برای نابودی برنامه‌ریزی‌های دولت آمریکا و توطئه‌های خطرناک آن جهت قانونی‌سازی اشغال صهیونیستی سرزمین‌های اسلامی و حضور اسرائیل در قلب جهان اسلام از جمله اقدام به انتقال سفارت خود به قدس و طرح معامله قرن، تأکید کرد.

گفتنی است؛ در خلال برگزاری این نشست، کلیپ‌هایی با زیر نویس بلغاری که از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان آماده شده بود، پخش شد.

این مراسم از طریق لینک https://www.facebook.com/adm.icc/videos/4183023908382103/ قابل مشاهده علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/ص

 


١٣:٢٤ - 1399/03/06    /    شماره : ٧٥١٥٤٢    /    تعداد نمایش : ٨٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج