منو اصلی
اخبار > یونان میزبان کنفرانس «فلسطین متعلق به فلسطینیان» بود


  چاپ        ارسال به دوست

همزمان با روز جهانی قدس؛

یونان میزبان کنفرانس «فلسطین متعلق به فلسطینیان» بود

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در آتن، کنفرانس یوم الله قدس بصورت دیجیتالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پنج چهره فرهنگی، سیاسی، مذهبی و اجتماعی شناخته شده یونان، بهمراه احمد نادری سفیر وعلی محمد حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان در یونان با ارائه مقالاتی بصورت نوشتاری، ویدیویی و صوتی در این کنفرانس شرکت کردند.

دراین کنفرانس دیجیتالی، عشیر حیدر نماینده شیعیانان یونان، کوستا ایسیخوس، قائم مقام وزیر اسبق دفاع یونان، اسقف اندونیوس مالوف، یانیس راحیوتیس وکیل و فعال سیاسی، احمد امام رئیس انجمن مسلمانان پماک یونان و واسیلیس پیسیاس استاد دانشگاه و کنشگر اجتماعی از جمله کسانی بودند که در این کنفرانس شرکت و مقالات خود را حول محور فلسطین و روز جهانی قدس ارائه کردند.

کار ابتکاری صورت گرفته  در این مجله اکترونیکی، بارگزاری دو فایل صوتی از شرکت کنندگان در این کنفرانس بود. دو تن از اساتید مقالات خود را در قالب پیام های صوتی برای این نمایندگی ارسال کردند و این نمایندگی فرهنگی ایران دریونان توانست با برگزاری این فایل ها در حساب کاربری این نمایندگی در "ساندکلود"، این امکان را برای خوانندگان ایجاد کند تا از طریق یک لینک به این سایت جهانی رفته و این مقالات را بصورت صوتی و با صدای خود اساتید گوش کنند.

دراین کنفرانس احمد نادری، سفیر ج.ا.ایران در یونان، درسخنانی گفت:«روز جهانی قدس» به عنوان محور وحدت جهان اسلام، نمایش اتحاد و یکپارچگی امت اسلامی در موضوع فلسطین و حمایت از آرمان قدس شریف به مثابه مسئله اول جهان اسلام، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. از همین روی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در همان آغاز مسیر پرفراز و نشیب انقلاب اسلامی در 7 آگوست 1979، با نام‏گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان «روز قدس»، تمام مسلمانان و آزادی خواهان جهان را به همبستگی و وحدت در مقابله با صهیونیسم جهانی و دفع آثار و پیامدهای آن به عنوان مهم ترین مانع در پیش روی وحدت جهان اسلام فراخواندند.

وی در پایان سخنان خود گفت:بی شک مسئله فلسطین به دست مردم فلسطین و با انتخاب آزاد تمامی ساکنان این سرزمین قابل حل خواهد بود و امید است که با همراهی و وحدت تمامی مسلمانان جهان و طرفداران صلح و دوستی، شاهد بازگشت مردم فلسطین به سرزمین مادریشان و رهایی قدس شریف که متعلق به تمامی ادیان الهی است، باشیم.

درادامه واگلیس پیسیاس، استاد دانشگاه و کنشگر اجتماعی درسخنانی افزود:قدس شهری متعلق به فلسطینیان بوده و هست و همواره مرکز تلاقی سه دین بزرگ ابراهیمی بوده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و نامگذاری روز قدس توسط امام خمینی، تنها کشوری در جهان که پرچم آزادی خواهی ملت فلسطین را در دست دارد کشور ایران است.  رژیم اسرائیل برخلاف تمامی معاهدات بین المللی، به اشغال ارازی که متعلق به فلسطینیان است ادامه می دهد. متاسفانه امروز این ملت هواداران کمی دارند و دولت ها اکثرا تحت نفوذ رژیم صهیونیستی در مقابل این فجایع سکوت می کنند.

وی درپایان سخنان خود گفت :وظیفه ما این است که تا جایی که می توانیم از این ملت حمایت و مخالفت خودمان را نسبت به این اعمال ددمنشانه نشان دهیم. صهونیسم ویروس خطرناکی برای همه جهان است و متاسفانه سبب بسیاری از ویرانی ها در منطقه خاورمیانه شده است.

علی محمد حلمی، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در یونان در سخنانی در این کنفرانس گفت:تاریخ غم انگیز اشغال فلسطینی و به وجود آمدن رژیم جعلی اسرائیل ریشه در سرمستی امپریالیسم آمریکا و انگلیس برای تسلط بر کشورهای نفت خیز خاورمیانه دارد.

وی درادامه افزود:در سال ۱۹۴۹ میلادی ۷۱ سال پیش و پس از جنگ جهانی دوم، امریکا و انگلیس برای تسلط بر کشورهای نفت خیز اسلامی تصمیم گرفتند سرزمین مقدس فلسطین را با مهاجرت دادن صهیونیسم و یهودیان افراطی از امریکا و انگلیس و دیگر کشورهای جهان به یک پادگان نظامی برای نظارت بر رژیم های وابسته خود در کشورهای نفت خیزی مانند عربستان، عراق، ایران و دیگر کشورهای اسلامی نماید تا اطمینان کنند که نفت و گاز خاورمیانه را صاحب شوند و غارت نمایند. از آن زمان تاکنون قتل عام ملت مظلوم فلسطین ادامه دارد و رژیم غیر قانونی اسرائیل و حامیانش که رژیم های آمریکا و انگلیس می باشند همچنان ادامه دارد.

همچنین کشیش آندونیوس مالوف، اسقف کلیسای آگیون آکیندینون در آتن دراین کنفرانس دیجیتالی خاطر نشان ساخت:بمناسبت روز جهانی قدس همدردی و همبستگی خودمان را با ملت مظلوم فلسطین اعلام می داریم، و هر نوع ظلم و کشتار علیه ملت ها را به شدت محکوم می کنیم. به امید آروزی ملت فلسطین از چنگال رژیم خونریز اسرائیل و آرزوی صلح برای همه جهان.

عشیر حیدر، نماینده انجمن شیعیان یونان همچنین در سخنانی اظهارداشت:ماه رمضان، ماه رحمت و مغفرت الهی و ماه دعوت از مسلمانان به دینداری و انس با قرآن است. هدف اصلی ادیان ابراهیمی تعالی روحی و اخلاقی انسان هاست. در طول ماه مبارک رمضان امام خمینی (ره)، بنیانگذار ج.ا.ایران، چندی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی، آخرین جمعه این ماه مبارک را با عنوان روز جهانی قدس نامگذاری نمود. هزاران هزار مسلمان درسراسر جهان در این روز خواستار پایان رژیم غاصب صهیونیست و برگشت دولت فلسطینی به این ارازی هستند و خواستار پایان هرچه سریعتر جنایات رزیم صهیونیستی در این کرانه باختری و غزه هستند. در مقابله با این جنایات آشکار این رژیم اشغالگر تنها راه مبارزه است.

یانیس راحیوتیس، وکیل و فعال سیاسی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران به این کشور استقلال از دست رفته اش را برگرداند گفت: یکی از مهمترین خواسته های جمهوری اسلامی از همان ابتدا آزادی ملت فلسطین بود. نظام اسلامی در ایران اولین حکومتی روی کره زمین بود که به وضوع از اسرائیل سخن گفت و خواستار آزادی فلسطینینان شد و همه ما به خوبی می دانیم که اسرائیل یک حکومت عادی نیست.

پشتیبان اصلی این حکومت نامشروع امروز، آمریکا و برخی کشورهای غربی هستند. حضور آمریکا در سوریه برای حراست از این رژیم و غارت ثروت این کشور، به شهادت رساندن سردار سلیمانی و اقداماتی از این قبیل در چند ماه گذشته نشان از استیصال این حکومت ها دارد.

مفتی احمد امام، رئیس انجمن مسلمانان پماک یونان نیز درسخنانی افزود:ما و همه مسلمان این منطقه برای همه جهانیان از اینجا منطقه تراکیه یونان پیامی را به مناسبت روز جهانی قدس شریف برای شما ارسال می کنیم. قدس برای ما مسلمان به همان میزانی که مکه و مدینه مهم است، این شهر و منطقه هم برای مهم، مقدس و حائز اهمیت است و این محل، محل زندگی و برانگیخته شدن دهها پیامبر الهی است. اما اهمیت این منطقه فقط به این دلیل نیست، بلکه محل شهادت هزاران مسلمان است که درجنگ های مختلف از این شهر و از این محل حفاظت و پاسداری کردند. از جنگ های صلیبی که هزاران نفر توسط مسیحیان کشته شدند، تا امروز که توسط یهودیان صهیونیست کشته می شوند. شاید یکی دیگر از اهمیت های این محل به این دلیل است که پیامبر ما از این محل به معراج رفت. در این روز که توسط امام خمینی نام گذاری و پس از آن توسط امام خامنه ای ادامه داشته است، ما باید متحد علیه رژیم صهیونیستی قد علم کنیم و تا آزادی قدس به این مبارزه همه جانبه ادامه دهیم.

این مجله اکترونیکی با عنوان رسمی " کنفرانس دیجیتالی روز قدس در آتن" همزمان با یوم الله روز قدس منتشروبرای بیش از 3000 نفر از مشترکین ارسال شد.

محور های اصلی این کنفرانس : همبستگی با ملت مظلوم فلسطین، جنایات رژیم صهیونیستی، بیش از 70 سال تلاش ملت فلسطین برای بازپس گیری سرزمین هایشان، اهمیت حمایت های جهانی از مبارزات برحق ملت فلسطین، بود، که از ارائه دهندگان مقالات خواسته شد تا در یکی از این چهارچوب ها صحبت و اعلام موضع نمایند.

انتهای پیام/م


١٢:٤٨ - 1399/03/06    /    شماره : ٧٥١٥٣٠    /    تعداد نمایش : ٧٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج