منو اصلی
اخبار > سمینار بین‌المللی فرهنگی بین ایران، هند و مغولستان برگزار شود


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر مغولستان در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو:

سمینار بین‌المللی فرهنگی بین ایران، هند و مغولستان برگزار شود

گونجینگ چنبولد در دیدار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو، خواستار برگزاری سمینار بین‌المللی مشترک فرهنگی بین ایران، هند و مغولستان شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گونجینگ چنبولد، سفیر مغولستان در دهلی‌نو با حضور در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو، با محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان دیدار و خواستار همکاری مشترک پژوهشی و سمینار در خصوص مغولان هند شد.

وی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ تاریخی و فرهنگی مغولان هند و ایران از رایزنی فرهنگی ایران درخواست داشت تا امکان همکاری مشترک در این زمینه را با مراکز فرهنگی و دانشگاهی هند فراهم آورد.

چنبولد اظهار آمادگی کرد تا با همکاری ایران، هند و مغولستان سمینار بین‌المللی مشترکی بین این سه کشور در خصوص مغولان برگزار شود.

ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو هم در سخنان خود، بیان کرد: هر چند حمله چنگیز و مغولان یکی از حوادث تلخ و زیانبار تاریخی بشمار آمده و تصویر تاریخی و ذهنی ملت ایران و هند در این خصوص منفی است ولی نسل‌های بعدی مغولان که جذب فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی شدند، منشاء خدمات بسیاری در گسترش فرهنگ و هنر ایران به سایر جوامع از جمله هند گشتند.

وی ادامه داد: آنچه که امروزه به عنوان وجه مشترک ایران و هند مطرح است، مغولان مسلمان و تأثیر پذیرفته از فرهنگ و هنر ایرانی است که تحت تأثیر اندیشمندان و شاعران ایرانی در دربار توانستند دوره طلایی فرهنگ و تمدن اسلامی در هند را رقم زنند.

رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو ضمن استقبال از همکاری مشترک در برپایی سمینار یادآور شد: آنچه که می‌تواند مبنایی جهت همکاری مشترک قرار گیرد، مربوط به دوره مغولان مسلمان و سهم آنان در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی در شبه قاره است.

انتهای پیام/ص

 


١٣:٠٩ - 1398/12/06    /    شماره : ٧٤٥٩٣٨    /    تعداد نمایش : ٢٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج