منو اصلی
اخبار > مؤسسه «تعالی زبان» در پاکستان راه‌اندازی می‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

رییس دانشگاه فیصل‌آباد لاهور:

مؤسسه «تعالی زبان» در پاکستان راه‌اندازی می‌شود

شوکت پرویز از راه‌اندازی مؤسسه «تعالی زبان» برای آموزش زبان‌های خارجی چون فارسی، عربی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، چینی، ترکی، کره‌ای و ... در دانشگاه فیصل‌آباد لاهور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی‌اکبر رضایی‌فرد، وابسته فرهنگی، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و نماینده بنیاد سعدی از دانشگاه فیصل‌آباد بازدید و با شوکت پرویز، رییس این دانشگاه و خانم زاهده مقبول، مسئول امور دانشجویان و دیگر مسئولین دیدار کرد و در خصوص گسترش روابط دوجانبه و تقویت پیوندهای دانشگاهی بین دو کشور ایران و پاکستان بحث و تبادل نظر کردند.

شوکت پرویز در سخنانی، گفت: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان دو کشور دوست، برادر و همسایه دارای مشترکات بسیاری چون تاریخ، فرهنگ، هنر و ... هستند و امروز جای بسی خوشحالی و افتخار است که نماینده فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور از این دانشگاه بازدید به عمل آورده است.

رییس دانشگاه فیصل‌آباد افزود: دانشگاه فصیل‌آباد در نظر دارد مؤسسه‌ای تحت عنوان مؤسسه تعالی زبان را در دانشگاه راه‌اندازی کند و در این بخش زبان‌های خارجی چون فارسی، عربی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، چینی، ترکی، کره‌ای و ... را تدریس کند.

وی ادامه داد: با توجه به روابط دیرین و مستحکم دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان، دانشگاه فیصل‌آباد خواستار آغاز بکار این مؤسسه با همکاری خانه فرهنگ ایران در لاهور است.

شوکت پرویز خواهان همکاری خانه فرهنگ ایران در لاهور برای فراهم‌سازی مواد آموزشی چون کتب و مدرس زبان فارسی هستیم.

تقویت تعاملات فرهنگی و آموزشی بین ایران و پاکستان

رضایی‌فرد در سخنانی، بیان کرد: خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور از سال 1956 میلادی در حال فعالیت است و روابط بسیار خوبی با دانشگاه، دانشکده و مراکز آموزشی شهر لاهور و همچنین شهر فیصل‌آباد دارد.

رییس خانه فرهنگ ایران در لاهور افزود: خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور 11 اتاق ایرانشناسی و فردوسی‌شناسی در 11 دانشگاه و دانشکده مختلف و معروف چون دانشگاه پنجاب، دانشگاه بانوان لاهور، دانشگاه جی سی لاهور داشته و در دانشگاه جی سی فیصل‌آباد نیز یک اتاق ایرانشناسی تأسیس و مدیریت کرده است.

وی در ادامه، با اشاره به گسترش زبان فارسی در پاکستان گفت: بزرگانی چون علامه محمد اقبال لاهوری، سید علی بن عثمان هجویری المعروف به داتا گنج بخش و ... آثاری بسیار گرانبها از خود را به زبان فارسی بر جای گذاشته‌اند. لذا برای خواندن و درک بهتر بزرگان خود آموزش زبان فارسی بسیار مهم است.

رضایی‌فرد آمادگی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور را برای هر گونه همکاری در گسترش و بهبود روابط دو جانبه و تقویت تعاملات فرهنگی و آموزشی اعلام کرد.

رییس خانه فرهنگ کشورمان در لاهور به همراه رییس دانشگاه فیصل‌آباد و اساتید و مسئولین دانشگاه، از مراکز مختلف دانشگاه چون کتابخانه، موزه اسلامی، تالارهای آزمایشگاه‌های پزشکی، سالن اجتماعات و ... بازدید به عمل آورد. 

اتاق ایرانشناسی در دانشگاه جی سی فیصل‌آباد تأسیس شود

بنا به دعوت آصف اعوان، رییس دانشکده شرق‌شناسی و رییس دپارتمان زبان اردو دانشگاه جی سی فیصل‌آباد و هماهنگی سمیع الله، رییس دپارتمان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی فیصل‌آباد و مسئول اتاق ایرانشناسی دانشگاه، علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و نماینده بنیاد سعدی در لاهور از دانشگاه جی سی فیصل‌آباد و اتاق ایرانشناسی دانشگاه مذکور بازدید کرد.

محمد آصف اعوان در سخنانی، گفت: دانشگاه جی سی فیصل‌آباد در نظر دارد مؤسسه‌ای تحت عنوان «مؤسسه زبانشناسی» در این دانشگاه تأسیس کند و تمامی رشته‌های مربوط به زبان‌ها چون زبان عربی، انگلیسی، فارسی، اردو و ... زیر مجموعه آن خواهند بود.

وی ادامه داد: همچنین در نظر داریم در حاشیه این دوره‌های آموزشی، کارگاه‌های آموزشی و معرفی زبان و ادبیات فارسی و فرصت‌‎های کاری و موقعیت‌های اشتغال پس از فارغ التحصیلی را برای دانشجویان آغاز کنیم تا بتوانیم یکبار دیگر توجه دانشجویان را به سمت رشته زبان و ادبیات فارسی جلب کنیم.

سائره خانم، رییس دانشکده دولتی ایوب کالونی فیصل‌آباد هم در سخنان خود، مطرح کرد: دانشکده دولتی ایوب کالونی فیصل‌آباد دانشجویان و متقاضیان زیادی برای رشته زبان و ادبیات فارسی دارد ولی متاسفانه ما با کمبود استاد و تسهیلات لازم آموزشی برای زبان و ادبیات فارسی چون کتاب و ... هستیم و در این خصوص از نماینده فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور تقاضای تأسیس اتاق ایرانشناسی در دانشکده خود و همکاری و راهنمایی در خصوص گسترش زبان و ادبیات فارسی در شهر فیصل‌آباد را داریم.

رضایی‌فرد در این دیدار، گفت: زبان فارسی فقط یک زبان گفتگو نیست، بلکه یک ابزار و پلی ارتباطی بین کشورهای مختلف آسیای میانه است. امروزه در بسیاری از کشورهای آسیای میانه چون ایران، افغانستان، تاجیکستان و ... زبان فارسی صحبت می‌شود و این امر می‌تواند در بخش اقتصادی و ایجاد فرصت‌های اشتغال برای دانشجویان باشد.

وی افزود: علامه محمد اقبال لاهوری و بسیار از دیگر شخصیت‌های مهم و برجسته این سرزمین علاوه بر زبان اردو، بسیاری از آثار و گفته‌هایشان را به زبان فارسی بر جای گذاشته‌اند و دانشجویان رشته زبان و ادبیات اردو برای درک بهتر آنان نیازمند یادگیری زبان فارسی هستند.

در ادامه این دیدار، مسائل و مشکلات بخش زبان و ادبیات فارسی و همچنین راه حل آن بررسی شد و رییس خانه فرهنگ کشورمان در لاهور به منظور گسترش روابط دو جانبه و تقویت زبان فارسی تعداد بیش از 80 جلد کتاب شامل داستان، شعر، ادبیات، تاریخ، آموزش زبان فارسی، هنر، مجله و ... را به اتاق ایرانشناسی دانشگاه جی سی فیصل‌آباد اهدا کرد. 

انتهای پیام/ص

 


٠٨:١٨ - 1398/12/05    /    شماره : ٧٤٥٨٦٨    /    تعداد نمایش : ٧٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج