منو اصلی
اخبار > تأکید بر لزوم گسترش همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌های ایران و عراق


  چاپ        ارسال به دوست

تأکید بر لزوم گسترش همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌های ایران و عراق

در دیدار نماينده فرهنگی کشورمان در بغداد با مسئولین وزارت آموزش عالی و پژوهش‌های علمی عراق، بر لزوم گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی بین دانشگاه‌های دو کشور تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در راستای بررسی پرونده‌های علمی و دانشگاهی بین ایران و عراق، نماينده فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد با برخی از معاونین و مسئولین وزارت آموزش عالی و پژوهش‌های علمی عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

این دیدارها با موسی جعفر، مدیر بخش توسعه منابع درسی، علاهادی الیاسری، مسئول امور دانشگاهی، اداره‌کل روابط فرهنگی و بورسیه و صادق عواد، معاون مدیرکل بورسیه و روابط فرهنگی وزارت آموزش عالی عراق صورت گرفت.

در نخستین دیدار بر تعامل بین 5 دانشگاه ایرانی و 5 دانشگاهی عراقی تأکید و به پیشنهاد نماینده رایزنی فرهنگی ایران در بغداد مقرر شد تا کمیته‌ای با عنوان کمیته پیگیری تشکیل شود و اولین اقدام این کمیته در جهت ایجاد روابط علمی بین دانشگاه‌های دو کشور صورت گیرد.

همچنین در دومین جلسه بررسی آخرین وضعیت پرونده دانشگاه خوارزمی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

علاهادی الیاسری اظهار کرد: طولانی شدن پروسه پذیرش داوطلبین بورسیه تحصیلی دانشگاه خوارزمی باعث ریزش بیش از 50 درصدی شده است و ما می‌خواهیم تعداد باقیمانده همگی پذیرش شوند و حتی کلاس‌های آموزش زبان فارسی آنها آغاز شود.

در سومین جلسه مسئله بورس تحصیلی دانشجویان دو کشور مطرح شد و طرفین بر لزوم گسترش همکاری‌ها در این زمینه و پیگیری مطالبلات دانشجویان تأکید کردند.

همچنین پیشنهاد ایجاد دفتر نمایندگی روابط علمی دانشگاه‌های ایران و عراق از طرف نماینده رایزنی فرهنگی کشورمان در بغداد، مطرح شد که مورد استقبال اعضای جلسه قرار گرفت.

دیدار رایزن فرهنگی ایران در بغداد با دانشجویان ایرانی

حجت‌الاسلام غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد با تعدادی از دانشجویان پزشکی در حال تحصیل دانشگاه بغداد در محل این نمایندگی دیدار کرد و نسبت به وضعیت تحصیلی آنها اعم از خدمات آموزشی و درسی، وضعیت خوابگاه و رفاهی و شرایط حاکم بر دانشگاه‌های عراق، جویا شد.

اباذری همچنین، آمادگی رایزنی فرهنگی ایران در بغداد را برای پیگیری مطالبات به حق دانشجویان ایرانی در عراق اعلام کرد.


هیأتی از علمای اهل سنت با حجت‌الاسلام اباذری، رایزن فرهنگی کشورمان دیدار و ضمن قدردانی از مواضع مسئولین جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم عراق در جهت استقرار امنیت و ثبات این کشور اظهار کردند: ما بر آن واقفیم که ایران به دنبال حمایت از مظلومین در عالم بوده و این مساله را در مقابله با داعش برای ما به اثبات رسانده است.

حجت‌الاسلام اباذری گفت: تمام سعی و تلاش ما در ایجاد تقویت روحیه همدلی و تقریب بین شیعه و سنی است در حالیکه دشمنان دو ملت ایران و عراق به دنبال تفرقه بوده و سالیان سال به این تفرقه افکنی دامن زده و بدنبال غبارآلود کردن فضاها هستند.

 

دیدار رایزن فرهنگی ایران با علمای اهل سنت استان‌های الانبار و بصره عراق

در این دیدار، حجت‌الاسلام اباذری ضمن تقدیر از مواضع اهل سنت در خصوص شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس گفت: کشور عراق با توجه اتفااقات اخیر طی چند ماه گذشته صحنه تحولات خاصی بود و امیدواریم این روند به سوی ثبات و آرامش حرکت کند.

در ادامه این دیدار علمای اهل سنت دو استان گفتند: اوضاع نابسامان کشور عراق به سود هیچ یک از گروه‌ها نیست و لازم است با وحدت و همدلی بین تمامی احزاب و اقشار اعم از مسئولین و مردم به سمت خارج شدن از هرگونه و بحران حرکت کنیم.

علمای اهل سنت دو استان اظهار کردند: شهادت دو فرمانده عزیز مقاومت و همراهانشان در پایتخت عراق نشان از حماقت و اشتباه بزرگ آمریکایی‌ها و همپیمانانشان بوده و این ترور منجر به اتحاد و وحدت و همبستگی مردم عراق شده است.

تعاملات علمی و دانشگاهی بین دانشگاه‌های ایران و عراق

نماینده رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حمید فاضل، رییس دانشگاه مستنصریه دیدار کرد. در این دیدار به اشتراکات فراوان فرهنگی، تاریخی و اعتقادی بین دو کشور اشاره شد.

نماینده رایزنی فرهنگی کشورمان در بغداد بر لزوم همکاری و تعامل بیش از پیش بین دانشگاه‌های دو کشور ایران و عراق به ویژه در حوزه‌های مختلفی مانند اعطای بورس تحصیلی، فرصت مطالعاتی، تبادل استاد و دانشجو، پژوهش‌های مشترک تأکید کرد.

در این دیدار پیشنهاد شد که در هر دانشگاه مرتبط با دانشگاه‌های ایران کمیته‌ای با عنوان «کمیته پیگیری» تشکیل شود.

دیدار دانشجویان ایرانی در حال تحصیل عراق با سفیر ایران

سفیر، نماینده کنسولی و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد میزبان تعدادی از دانشجویان پزشکی در حال تحصیل دانشگاه بغداد در محل رایزنی جمهوری اسلامی ایران بودند.

در این دیدار، دانشجویان به موارد مهمی از وضعیت خود که در ابعاد مختلف تحصیلی، خدمات آموزشی و رفاهی اشاره کردند.

سفیر کشورمان آمادگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق را برای پیگیری مطالبات به حق دانشجویان ایرانی اعلام کرد.  


انتهای پیام/ص

 


١٤:١٨ - 1398/12/03    /    شماره : ٧٤٥٨٢٨    /    تعداد نمایش : ١٣٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج