منو اصلی
اخبار > حقوق و جایگاه زن در اسلام و جمهوری اسلامی ایران تبیین شد


  چاپ        ارسال به دوست

در تلویزیون ملی اوگاندا؛

حقوق و جایگاه زن در اسلام و جمهوری اسلامی ایران تبیین شد

به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س)، روز بزرگداشت مقام و منزلت زن و مادر و سالروز تولد امام خمینی(ره) برنامه اسلامی این هفته تلویزیون ملی اوگاندا به معرفی حقوق و جایگاه زن در اسلام و جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حمزه سعید لووِگا، فعال و تحلیل‌گر اوگاندایی و تحصیل‌کرده دانشگاه اسلامی این کشور و محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا تصریح کردند: حضرت فاطمه(س) نمونه اعلای زن مطلوب خداوند متعال و الگوی کامل برای زنان جهان در همه زمان‌ها و مکان‌ها بوده است.

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا با بیان اینکه یکی از دستاورد‌های بزرگ و قابل مشاهد انقلاب اسلامی، هویت بخشی به زنان در ایران بوده است، گفت: احیاء مقام و منزلت زن در جمهوری اسلامی ایران و تعیین با تولد حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان روز بزرگداشت مقام و منزلت زن و مادر زمینه را برای رشد و تعالی حقیقی زنان فراهم آورده است.

وی ادامه داد: بطوریکه ظرف چهل و یک سال گذشته زنان بیش از مردها در توسعه همه جانبه جمهوری اسلامی ایران نقش حیاتی داشته و توانمندی‌های خود را در تمام زمینه‌های سازندگی به اثبات رسانده‌اند.

قزلسفلی با بیان اینکه زنان در جمهوری اسلامی ایران عزتمند بوده و از کرامت برخوردار هستند، گفت: دشمنان انقلاب اسلامی ظرف چهل و یک سال گذشته با استفاده از هزاران وسیله‌ تبلیغی و بمباران خبری تلاش کرده‌اند تا واقعیت رشد و توسعه انسانی زنان را در ایران واژگون جلوه دهند.

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا با بیان اینکه زنان از لحاظ فکری و عملی در جمهوری اسلامی ایران رشد و نمو قابل توجهی کرده‌اند، گفت: امروزه زن ایرانی در مقایسه با قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در فوریه 1979 جایگاه اصلی خود را همزمان در نهاد خانه و خانواده و عرصه‌های مختلف سازندگی اجتماع بازیافته است.

وی بخشی از سخنان خود، به رشد علمی، شخصیتی، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی زنان به عنوان دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی در نظام جمهوری اسلامی اختصاص داد و تصریح کرد: دستگاه‌های تبلیغاتی دشمنان جمهوری اسلامی ایران با تقلیل جایگاه زن به یک ابزار جنسی، بزرگترین ظلم را به زنان کرده و سعی در تخریب جایگاه متعالی زن در جامعه ایرانی اسلامی دارند.

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا گفت: در اسلام زنان از حقوق مشروع و انسانی خود مانند حق تحصیل، کار، مالکیت، انتخابات و ... بهره‌مند هستند.

قزلسفلی با بیان اینکه اسلام زن را از جاهلیت قدیم، جدید و ملعبه بودن نجات داده و به او بیش از مرد خدمت کرده است گفت: اسلام زن را تا حدی ارتقا می‌دهد که او بتواند مقام انسانی خود را در جامعه بازیابد و از حد شیء بودن بیرون آید.

وی با اشاره به استفاده ابزاری و تبلیغاتی از زن در بسیاری از کشورهای غربی گفت: ظلمی که امروز به زنان از سوی دشمنان اسلام و انسانیت تحمیل می‌شود به مراتب دردناک‌تر از ستمی است که در جاهلیت صدر اسلام به آن‌ها می‌شد.

لووِگا با اشاره به جایگاه و نقش زنان در تمدن اسلامی گفت: در طول تاریخ زنان پا به پای مردان در تمام عرصه‌های زندگی حضور داشته و با تربیت مردان بزرگ همواره سهم به‌سزایی در تاثیرگذاری بر تمامی شئون اجتماعی و سیاسی داشته‌اند.

وی افزود: تربیت فرزند صالح، رعایت حقوق متقابل زن و شوهر، تقویت و تحکیم زمینه‌های تفاهم و محبت دوجانبه و مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی، علمی، اقتصادی و اجتماعی از جمله حقوق و جایگاه زنان در جامعه است.

حمزه سعید لووِگا با الگو معرفی کردن حضرت فاطمه(س) به تشریح ازدواج‌های موفقیت آمیز، علل و عوامل طلاق، جایگاه حجاب در سلامت خانه و خانواده و كرامت زن پرداخت.

وی افزود: اسلام به  بهترین و کامل‌ترین وجه آنچه را که شایسته زن بود به وی عطا کرد و شرایط را به گونه‌ای فراهم آورد که زن بتواند با حفظ شئون اسلامی و انسانی در تمام زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی نقش ایفا کند.

لووِگا با بیان اینکه کامل ترین و جامع ترین حقوق و مقام و منزلت زن در اسلام تعریف شده است، گفت: قرآن در آیات و سوره‌های مختلف و پیامبر اکرم(ص)، انواع حقوق زن را به شکل کامل و جامع بیان كرده‌اند.

مقام زن در اندیشه‌های نگاه امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی)، فعالیت زنان جامعه ایران اسلامی در حوزه‌های پزشکی و تکنولوژیکی در عرصه‌های اجتماعی، درخشش زنان ایران در حوزه ورزشی با حفظ حجاب در عرصه جهانی، مجاهدت‌ها و نقش زنان ایرانی در هشت سال دفاع مقدس، حجاب مصونیت است نه محدودیت، زنان و فعالیت‌های پژوهشی، پیشرفت‌های چشمگیر زنان بعد از انقلاب در حوزه‌های مختلف از جمله مباحثی بودند که در برنامه زنده تلویزیون ملی یو بی سی اوگاندا تشریح شد.

انتهای پیام/ص


١٤:١٥ - 1398/11/28    /    شماره : ٧٤٥٧١٧    /    تعداد نمایش : ٢١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج