منو اصلی
اخبار > اهدای یک هزار جلد کتاب به دانشگاه‌های پنجاب


  چاپ        ارسال به دوست

با همکاری خانه فرهنگ ایران در لاهور انجام شد؛

اهدای یک هزار جلد کتاب به دانشگاه‌های پنجاب

در آخرین روز از بزرگداشت هفته زبان و ادبیات فارسی در ایالت پنجاب پاکستان، یک هزار جلد کتاب و نشریه به اتاق ایران‌شناسی و فردوسی‌شناسی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پنجاب اهدا شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، همزمان با آخرین روز از بزرگداشت هفته زبان و ادبیات فارسی و در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی زبان و ادبیات فارسی ویژه اردو زبانان، تعداد 160 جلد کتاب و نشریه فرهنگی و علمی به اتاق ایران‌شناسی و فردوسی‌شناسی دانشگاه‌ها و دانشکده‌ای پنجاب پاکستان اهدا شد.

مراسم اهدای این کتب و نشریات با حضور سلیم مظهر، معاون دانشگاه، محمد ناصر، رییس دپارتمان زبان و ادبیات فارسی دانشکده خاورشناسی و دیگر اساتید دپارتمان دانشگاه پنجاب لاهور برگزار شد.

همچنین به منظور گسترش روابط دو جانبه با مراکز علمی، آموزشی، دانشکده و دانشگاهی ایالت پنجاب و تقویت محتوای پژوهشی، فرهنگی، علمی اتاق‌های ایران‌شناسی و فردوسی‌شناسی، 80 جلد کتاب و نشریه مشتمل بر موضوعات مختلفی چون تاریخ، فرهنگ، هنر، ادبیات، مجموعه‌های شعری، ایران‌شناسی، گردشگری، داستان، مجله‌های فارسی چون پیام آشنا و دانش را به اتاق‌های مختلف ایران‌شناسی و فردوسی‌شناسی ایالت پنجاب بالغ بر یک هزار جلد، اهدا شد.

علی اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ کشورمان در لاهور  در این زمینه، گفت: خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور همواره در گسترش روابط دو جانبه با دانشگاه، دانشکده و مراکز علمی و آموزشی ایالت پنجاب نقش مهم خود را ایفا کرده است.

وی ادامه داد: اهدای کتب علاوه بر اینکه محتوای علمی و تحقیقی مراکز را تقویت می‌کند، روابط دو جانبه را نیز گسترش می‌دهد.

محمد ناصر، رییس دپارتمان زبان و ادبیات فارسی دانشکده خاورشناسی هم در سخنانی، این اقدام را بسیار ضروری و مناسب دانست.

گفتنی است؛ کتب و نشریات مذکور پس از پالایش و ساماندهی هفت ماهه کتابخانه نمایندگی و مخازن مرتبط جمع‌آوری و دسته‌بندی شده‌اند.

تمجید از فعالیت‌های خانه فرهنگ ایران در لاهور

همزمان با آخرین روز از «هفته بزرگداشت زبان و ادب فارسی در ایالت پنجاب»، علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس نمایندگی فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در لاهور با رضا مرادصحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی و نور محمدزاده، استاد دانشگاه علامه طباطبایی دیدار و گفت‌وگو کرد.

صحرایی در برنامه سفر هفت روزه خود به لاهور را جالب و دارای اطلاعات فراوان و در نهایت منجر به شناختی مناسب و تازه تر از پنجاب و لاهور دانست و کلمه لاهور را با عنوان قلب فرهنگ و زبان فارسی در شبه قاره یک میلیارد و هفتصد ملیون نفری برابر با دانست.

معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با تشکر از هماهنگی‌های خانه فرهنگ کشورمان در لاهور در اجرای برنامه‌های این سفر، به توانایی، علاقه‌مندی و استعداد دانشجویان زبان و ادب فارسی دانشگاه‌های ایالت پنجاب و نیز زبان‌آموزان فارسی خانه فرهنگ به فراگیری بیشتر فرهنگ و تاریخ کشورمان اشاره کرد.

وی در ادامه، ظرفیت دانشجویان زبان اردوی دانشگاه‌ها و علاقه‌مندی به یادگیری زبان فارسی را موضوعی مغفول دانست و اظهار امیدواری کرد که بتوان با برنامه‌ریزی مناسب نسبت به پاسخگویی به این نیاز بزرگ چاره‌ای اندیشید.

صحرایی بر نقش بی‌بدیل و یگانه خانه فرهنگ ایران در لاهور در حفظ میراث و ارزش‌های معنوی، اسلامی، علمی و ادبی تأکید کرد.

رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ ایران لاهور هم در سخنانی، بر ضرورت تبادل بیشتر و رفت و آمدهای منظم بین ایران و پنجاب، گسترش روابط فرهنگی و آموزش زبان فارسی با حضور اساتید برجسته این رشته تأکید کرد.

در ادامه، مرتضی نورمحمدی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی سفر خود به لاهور را مایه برکت و آگاهی از شرایط پاکستان جدید دانست. همچنین، شناخت ایرانیان را نسبت به پاکستان نیازمند ارتقا توصیف کرد و به ویژه ایالت پنجاب را سرزمینی متفاوت از دیگر ایالت‌های پاکستان برشمرد.

انتهای پیام/ص


١٢:١٠ - 1398/11/08    /    شماره : ٧٤٣٥٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج