منو اصلی
اخبار > شجاع‌خانی: ایران از تمدن و فرهنگ غنی برخوردار است


  چاپ        ارسال به دوست

ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان/ 4

شجاع‌خانی: ایران از تمدن و فرهنگ غنی برخوردار است

مدیرکل همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نشست تخصصی «نقش و جايگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در آموزش و گسترش زبان فارسی» گفت: ایران از فرهنگ و تمدن غنی برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محسن شجاع‌خانی، مدیرکل همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در نشست تخصصی این گردهمایی با عنوان «نقش و جايگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در آموزش و گسترش زبان فارسی» گفت: زبان وسیله‌ای برای ارتباط با دیگران و هر فردی که علاقه‌مند است به غیر از زبان مادری، به زبان دیگری صحبت کند که بتواند از طریق یادگیری زبان و خواندن آثار مکتوب آن منطقه به حقایق نهفته در فرهنگ و تمدن دیگر کشورها آشنا شود.

وی افزود: از آنجایی که ایران از فرهنگ و تمدن غنی برخوردار است، باعث شده بسیاری از محققان و پژوهشگران به دنبال یادگیری زبان و ادبیات فارسی باشند که بتوانند با مطالعه آثار ارزشمند دانشمندان ایرانی از مطالب آن بهره کافی را ببرند.

شجاع‌خانی تأکید کرد: یکی از اهداف مهم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (بر اساس بند 7 بخش امور اجرایی شرح وظایف سازمان) اشاعه و گسترش زبان و ادبیات فارسی و همچنین، تقویت کرسی‌های زبان فارسی و مراکز ایرانشناسی در جهان است.

وی ادامه داد: این تشکیلات از بدو شکل گیری تا به امروز منشأ تأثیرات بسیاری در این زمینه بوده است که از آن جمله می‌توان به اعزام مدرسان زبان و ادب فارسی، برپایی نشست‌های ادبی، انجام کارهای پژوهشی، تشویق استادان بومی زبان فارسی، چاپ پایان‌نامه‌های مرتبط با این رویکرد، توان بخشی به کلاس‌های آموزشی زبان فارسی، تحكیم مناسبات علمی و دانشگاهی به منظور تقویت آموزش زبان فارسی، برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و مسابقه‌های ادبی، آموزش مرمت نسخ خطی اشاره کرد.

مدیرکل همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزاری دوره‌های زبان آموزی برای دانشجویان و دوره‌های دانش افزایی برای استادان زبان فارسی فرصت‌های مطالعاتی به استادان و دانشجویان زبان فارسی، حمایت از ایجاد اتاق‌ها و گوشه‌های ایران در مراکز علمی و دانشگاهی را از دیگر فعالیت‌های این سازمان برشمرد.

وی همچنین، به توجه و اهتمام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به نقش زبان و ادبيات فارسي به عنوان مهم‌ترين ابزار تحكيم هويت ملي ايرانيان خارج از كشور و برگزاري بيش از هشتاد و دو دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي توسط این سازمان اشاره کرد.

شجاع‌خانی یادآور شد: همكاري نمايندگان فرهنگي ايران در برگزاري دوره‌هاي آموزش زبان فارسي و آموزش پيشرفته ادبيات فارسي و ايرانشناسي در خارج از كشور، استفاده و بهره‌برداري از ظرفيت اتاق‌هاي ايران در امر گسترش زبان فارسي، همكاري در اعزام استاد زبان و ادبيات فارسي براي حضور در همايش‌هاي بين¬المللي، تدريس در دوره‌هاي آموزشي و استفاده از ظرفيت‌ها و امكانات نمايندگان فرهنگي ايران برای همكاري با دانشگاه‌ها، وزارت علوم و بنياد سعدي در اعزام مدرس زبان فارسی از جمله اقدامات این سازمان است.

مدیرکل همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فراهم آوردن بستر مناسب در دانشگاه‌هاي خارجي جهت همكاري‌هاي دانشگاهي، شناسايي دانشجويان نخبه و همسو و معرفي آنها جهت اعطاي فرصت مطالعاتي و بورسيه تحصيلي، شناسايي استادان و خادمان زبان فارسي و ايرانشناسي و برگزاري مراسم بزرگداشت و نكوداشت آنها، برگزاري دوره‌هاي ايرانشناسي و مرمت و نگهداری نسخ خطي در داخل و خارج از كشور را یادآور شد.

شجاع‌خانی در پایان سخنانش، خاطرنشان کرد: تشویق و ترغیب فراگیران زبان فارسی برای عزیمت به ایران برای ایجاد رونق صنعت گردشگری و برگزاری محافل شعر و ادبیات فارسی و نشست‌های تخصصی در حوزه زبان و ادبیات فارسی و برگزاری نقد و بررسی فیلم‌های ایرانی با حضور اصحاب رسانه برای شناساندن سینمای ایران و فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، تأسيس مركز گسترش زبان و ادبيات فارسي و  حمایت از دپارتمان‌ها و کرسی‌های زبان فارسی از دیگر فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.

بنابر اعلام این خبر، ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان با حضور بیش از ۳۰ دستگاه مرتبط و فعال در امر آموزش زبان فارسی با هدف شناسایی نقاط ضعف و قوت و هم‌افزایی این دستگاه‌ها امروز به همت بنیاد سعدی و به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان در حال برگزاری است.

در این گردهمایی، چهار نشست تخصصی با موضوعات «نقش و جایگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در آموزش و گسترش زبان فارسی»، «آموزش مجازی زبان فارسی (دستاوردها و چالش‌های پیش رو)»، «راهکارهای جذب فارسی‌آموزان و تقویت کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی» و «استانداردسازی آموزش و آزمون‌سازی زبان فارسی (آمفا، داتفا و تی تی سی)» برگزار می‌شود.

همچنین در حاشیه این گردهمایی یک روزه، نمایشگاهی با محوریت معرفی محصولات مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان و ادبیات فارسی در جهان برپا شد.

انتهای پیام/ص


١٥:٢٠ - 1398/11/07    /    شماره : ٧٤٣٥٢٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج