منو اصلی
اخبار > تأكيد بر گسترش روابط فرهنگی بين ایران و پاکستان


  چاپ        ارسال به دوست

در هفته بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی در ایالت پنجاب؛

تأكيد بر گسترش روابط فرهنگی بين ایران و پاکستان

در سومین روز از حضور هيأت علمی کشورمان در لاهور و در دومین روز همایش روابط ایران و پاکستان، سخنرانان همایش بر روابط فرهنگی ایران و پاکستان تآکید کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، هفته بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی در ایالت پنجاب پاکستان که با مشارکت خانه فرهنگ ج.ا. ایران  و به همت دپارتمان های روابط بین الملل، علوم سیاسی و زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور در سوم بهمن ماه  98 در سالن اصلی همایش دانشگاه برگزار شد؛ سخنرانان همایش روابط دو کشورعنوان کردند که روابط فرهنگی دو کشور ایران و پاکستان مهم ترین رکن در تعاملات دو سرزمین است.

در این همایش محمد طلحه محمود از حزب جمعیت علمای اسلام ، محمد رضا ناظری سرکنسول کشورمان، علی اکبر رضایی فرد وابسته فرهنگی ایران در لاهور و نماینده بنیاد سعدی، صحرایی معاون پژوهشی بنیاد سعدی و مرتضی نور محمدی از اساتید دانشگاه علامه طباطبایی به همراه روسای دپارتمان های علوم سیاسی، روابط بین الملل و اساتید بخش های مختلف ومهمانان دیگری از کشورهای ازبکستان و چین شرکت کردند.

در ابتدای برنامه یک مستند ویدیویی زیبا در تشریح روابط قدیمی و نزدیک دو کشور ایران و پاکستان به نمایش درآمد که مورد توجه حاضران قرار گرفت.

درادامه مراسم فلیحه کاظمی درسخنانی، فرهنگ و زبان فارسی را محور مهمی در تعاملات دو کشور دانسته و ضمن بیان پیشرو بودن دانشگاه بانوان در رویدادهای علمی فرهنگی بین المللی و بویژه دپارتمان زبان فارسی، از همکاری های خانه فرهنگ در راستای برگزاری همایش شرکت کرد. وی نقش فرهنگ را عاملی کلیدی در دوستی بین دو سرزمین عنوان کرد.

سخنران بعدی ناظری سرکنسول کشورمان بود که سخنانی در تحکیم روابط دو کشور بیان کرد. وی در ادامه سخنانش از حاضرین درخواست کرد که به احترام شهدای بزرگ دو کشور پاکستان و ایران و بویژه سردار سلیمانی یک دقیقه سکوت نموده و فاتحه ای قرائت نمایند. سپس در ادامه بیاناتش نقش نسل جوان را در تحولات جهانی مهم دانسته و آنها را به مطالعه و رصد اوضاع آن دعوت کرد.

سخنران سوم برنامه صحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی در تشریح بخش هایی از مقاله خود اظهار داشت: من به عنوان یک معلم زبان که در همگرایی و همدلی افراد مختلفی از جهان کوشیده ام، میخواهم به شما بگویم که ایده هژمونی در جهان امروز به نفع هیچ کس نیست. در این ایده نه کشور مسلط خوشبخت است و نه کشوری که مورد تسلط واقع می شود. تاریخ دائماً در حال تکرار شدن است، نگاهی به این تکرارها گواه یک اصل است و آن اینکه، پیروزی با کسانی است که سعی کردهاند بر با هم بودن بکوشند نه کسانی که سعی کردند مقابل هم بودن را و تسلط بر دیگران را ترویج کنند. تاریخ پر از نام‌های ستودنی است؛ وجه مشترک همه نام آوران تاریخ این بوده است که؛ تا توانسته اند کوشیده‌اند دل ها را به همدیگر نزدیک کنند، صلح را ترویج کنند، اختلافات را مورد احترام قرار دهند و شباهت‌ها را برجسته کنند.

وی درپایان سخنانش افزود: دنیای امروز ما تشنه درک تفاوت های ما است، تفاوت‌هایی که ما را با هم زیبا می کند. ما باید قدرت درک زیباییِ ناشی از تفاوت ها را بیابیم. امروز دنیای ما تشنه همدلی و همزیستی مسالمت آمیز بر اساس اشتراکات فرهنگی و تمدنی است. فرهنگ ریشه است؛ کاشتنی است و نه خریدنی. به همین دلیل است که ملت های بافرهنگ و ریشه دار هیچگاه آغازگر جنگ و خونریزی نبوده اند. فرهنگ است که تضمین کننده امنیت فراگیر و جهانی است و البته کشورهای بی فرهنگ و بی ریشه نمی توانند جهان را به چنین امنیتی برسانند. ما باید امنیت فرهنگی را از فرهنگ امنیتی متمایز کنیم. امنیت فرهنگی یعنی امنیت اصیل؛ چون فرهنگ ریشۀ آن است و هرچه ریشه اش از فرهنگ برآید سالم است و قابل اتکا و جهان شمول، اما فرهنگ امنیتی یک دیسیپلین مبتنی بر هژمونی خود برتربینی و واگرایی است. اگر می خواهیم جهان مان را امن کنیم، باید فرهنگ‌های همدیگر را بشناسیم و به زیبایی‌های ناشی از این تفاوت‌ها پی ببریم.

آخرین سخنران برنامه طلحه محمد ابتدای سخنان خود را با اشاره به نکاتی از تاریخ روابط قدیمی دو کشور بویژه حمایت های ایران در زمان جنگ های پاکستان و هند آغاز کرده و سپس به روابط  فعلی دو کشور پرداخته و فرهنگ اسلام، زبان فارسی و مرزهای مشترک را دلایلی قوی و همیشگی برای لزوم دوستی و روابط اساسی دو کشور برشمرد. وی در پایان سخنانش همچنین علاقمندی خود را به توسعه روابط فرهنگی دو کشور بیان داشته و پاکستان را همسایه ای مطمئن و همیشگی و حامی برای ایران برشمرد.

انتهای پیام/م


١١:٢٢ - 1398/11/04    /    شماره : ٧٤٣٣٧١    /    تعداد نمایش : ٣٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج