منو اصلی
اخبار > کتاب آموزش زبان فارسی «گام اول» در لاهور پاكستان رونمايي شد


  چاپ        ارسال به دوست

همزمان با هفته بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی در ایالت پنجاب؛

کتاب آموزش زبان فارسی «گام اول» در لاهور پاكستان رونمايي شد

مراسم رونمایی از کتاب آموزش زبان و ادبیات فارسی ویژه اردو زبانان با عنوان «گام اول» در اولین روز سمینار بین‌المللی سه روزه «روابط ایران و پاکستان» به همت خانه فرهنگ ایران در لاهور و دپارتمان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این سمینار كه در محل اتاق ایرانشناسی دانشگاه بانوان لاهور برگزار شد، بشری میرزا،‌ ريیس دانشگاه بانوان لاهور، د میان عمران مسعود رئیس دانشگاه آسیای جنوبی و وزیر سابق آموزش پنجاب، علی اکبر رضایی فرد رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و نماینده بنیاد سعدی در لاهور، رضا مراد صحرایی معاون پژوهشی بنیاد سعدی و استاد دانشگاه علامه طباطبائی، مرتضی نور محمدی رئیس بخش روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبائی، فلیحه زهرا کاظمی رئیس دپارتمان زبان و ادبیات فارسی و تعدادی از روسای بخش های مختلف و دانشجویان بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور شرکت نمودند. مراسم با اشعاری در مدح حضرت رسول اکرم(ص) قرائت شد.

فلیحه زهرا کاظمی رئیس دپارتمان زبان و ادبیات فارسی ضمن خیر مقدم به میهمانان ارجمند، با خواندن شعری از حداد عادل در خصوص بیان اهمیت زبان فارسی گفت:یکی از دلایل مهم برگزاری اولین روز "سمینار بین المللی روابط ایران و پاکستان" در دپارتمان زبان و ادبیات فارسی این است که زبان فارسی یکی از مهمترین و اصلی ترین عامل ترویج و گسترش روابط دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان است. با توجه به بهتر شدن روابط دو کشور زبان فارسی می توان نقش بسیار مهمی را ایفا نماید.

در سال 2008 میلادی که به عنوان رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی انتخاب شدم، اولین تفاهم نامه همکاری را با خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور امضا نمودیم و خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور علاوه بر تزئین و زیبا سازی این بخش، در بسیاری از دیگر بخش های علمی و آموزشی همکاری های ارزشمندی را انجام دادند.

وی درادامه تاکید کرد: در طی چند سال اخیر یک تفاهم نامه همکاری با بنیاد سعدی و دیگری با یکی از دانشگاه های ایران به امضا رساندیم. تفاهم نامه دیروز که فی مابین دانشگاه علامه طباطبائی و بخش روابط بین المللی و علوم سیاسی دانشگاه بانوان به امضا رسید، در ترویج روابط دو جانبه بسیار موثر خواهد بود.

علی اکبر رضایی فرد رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور گفت: دوستی دو ملت ایران و پاکستان تاریخی بسیار کهن و هزار ساله دارد. کشور جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که پاکستان را به عنوان یک ریاست اسلامی به رسمیت شناخت و کشور پاکستان نیز انقلاب اسلامی ایران را پذیرفت که دوستی دو کشور را عمیق تر نمود. گاهی برای دوستی و مستحکم نمودن آن یک بهانه ای لازم است و زبان فارسی که آمیخته با فرهنگی غنی یکی از بهترین بهانه بین دو کشور است و همانند نخ تسبیح که دانه های فرهنگی، هنری و ... را در خود دارد. این روابط دو کشور ایران و پاکستان به قدری قوی و مستحکم هستند که گذشت زمان و تغییر دولت و حکومت های مختلف، هیچ اثری بر آن نمی تواند بگذارد.

نماینده بنیاد سعدی در ادامه افزود: یکی از راهکارهای مناسب برای تقویت این روابط این است که ما ایرانیان زبان اردو را یادبگیریم و شما دوستان و برادران اردو زبان زبان فارسی را یاد بگیرید. ما سعی بر این داریم که آموزش زبان و ادبیات فارسی برای شما آسان نماییم.

وی افزود:در این خصوص بنیاد سعدی متولی زبان و ادبیات فارسی در جهان، با تحقیق و پژوهش سالها و با راهنمایی اساتید برجسته زبان و ادبیات فارسی، کتابی ویژه برای آموزش زبان فارسی ویژه اردو زبانان "گام اول" را با شیوه ای مدرن و آخرین متد تدریسی تهیه نموده است که در یادگیری سریع و آسان زبان فارسی بسیار مفید خواهد بود.

رضا مراد صحرایی معاون پژوهشی بنیاد سعدی و استاد دانشگاه علامه طباطبائی درسخنانی گفت: برای دومین بار است که به کشور پاکستان سفر می کنم و نه آن سفر و نه در این سفر احساس غربت نمودم و طی مدتی که در شهر لاهور بوده ام احساس می کردم که در کشور ایران هستم. روابط دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان از سال 1947 میلادی ( سال تشکیل کشور پاکستان ) نیست بلکه از زمانی است که زبان مشترک داشتیم. ایران و پاکستان دو کشور همسایه هستند و در دین مبین اسلام همسایه به عنوان رکن خانواده به حساب می آید.

وی در ادامه افزود: زبان فارسی نه تنها در ایران بلکه در 29 کشور جهان زبان مادری بسیاری از بخش های آن کشور است. لازم به ذکر است یونسکو چهار زبان فارسی، یونانی، لاتینی و سنسکریت را زبان کلاسیک اعلام نموده است و این بین سه زبان یونانی، لاتینی و سنسکریت، از بین رفته اند و زبان فارسی با همان قوت و استحکام پا بر جا مانده است.

صحرایی درادامه افزود:ما این کتاب آموزش زبان و ادبیات فارسی گام اول را ویژه اردو زبانان آماده کرده ایم که گام های آغازین یادگیری زبان فارسی می باشد و سپس بعد از کتابهای 4 جلدی مینا در آموزش زبان فارسی بسیار مفید خواهند بود.

میان عمران مسعود رئیس دانشگاه آسیای جنوبی ضمن خیر مقدم به میهمانان ارجمند ایرانی و تقدیر و تشکر از دعوت به این سمینار گفت: کشور پاکستان دارای 195 دانشگاه های مختلف است و از بین این دانشگاه ها برخی از دانشگاه های مهم هستند و دانشگاه بانوان یکی از بهترین و موثر ترین دانشگاه پاکستان به شمار می رود.

عمران مسعود درادامه تصریح کرد:بخش زبان و ادبیات فارسی نیز یکی از بخش های فعال دانشگاه بانوان لاهور می باشد و دلیل آن اساتید و مسئولین زحمت کش و پرتلاش زبان و ادبیات فارسی هستند. تمامی اساتید زبان و ادبیات فارسی عامل و پل ارتباطی بین دو کشور ایران و پاکستان هستند زیرا این دانشجویان هستند آینده کشور را می سازند و در روابط بین المللی نقش خود را ایفا می کنند و در این خصوص آموزش و تعلیم دختران بسیار مهم و ضروری است زیرا آنها به عنوان یک مادر نسل های آینده ساز جامعه را تربیت می کنند.

رئیس دانشگاه آسیای جنوبی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران کشوری بسیار پر اعتقاد، سرشار از فرهنگ، هنر، علم، دانش و ... می باشد و یکی از دلایل مهم ترقی و پیشرفت آنها زنده نگه داشتن زبان و فرهنگ خودشان است.

بشری میرزا رئیس دانشگاه بانوان لاهور ضمن خیر مقدم به میهمانان ارجمند ایرانی به شهر لاهور و دانشگاه بانوان گفت: دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان مشترکات فراوانی چون زبان، فرهنگ، هنر، تاریخ، جغرافیا و ... را داریم که در جهان به ندرت می توان کشور همسایه ای را با این همه مشترکات یافت و دلیل دوستی و محبت دو ملت نیز همین عوامل هستند. دانشگاه بانوان تفاهم نامه های مختلفی را با دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقی چون بنیاد سعدی را به امضا رسانده است.

رئیس دانشگاه بانوان لاهور  درادامه اظهارداشت:جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی ایران ترقی و پیشرفت چشم گیری در بخش آموزش داشته است و این تفاهم نامه ها با دانشگاه های ایرانی در گسترش روابط دو جانبه بسیار موثر خواهند بود. در آینده نیز امیدورایم که با بهبود نکات ضعف و اشتراک نکات قوت خود این روابط را صمیمی تر سازیم.

در پایان میهمانان از کتاب آموزش زبان و ادبیات فارسی گام اول رونمایی نمودند و به میهمانان ارجمند هدایایی از جانب دانشگاه بانوان لاهور اهدا شد.

 انتهای پیام/م


٠٧:٥٥ - 1398/11/03    /    شماره : ٧٤٣٣٢٣    /    تعداد نمایش : ٣٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج