منو اصلی
اخبار > کارگاه آموزش زبان فارسی در دانشگاه جی سی لاهور برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

ویژه اردو زبانان؛

کارگاه آموزش زبان فارسی در دانشگاه جی سی لاهور برگزار شد

همزمان با اولین روز از «هفته بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی در ایالت پنجاب پاکستان»، کارگاه آموزش زبان فارسی به همت خانه فرهنگ ایران در دانشگاه جی سی لاهور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و با مشارکت دپارتمان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور، این کارگاه آموزشی با حضور رضا مرادصحرایی، معاون پژوهشی بنیاد سعدی و استاد دانشگاه علامه طباطبایی، علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ ایران در لاهور، مرتضی نور محمدی، رییس بخش روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی، اقبال شاهد، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی، اساتید زبان فارسی چون بابر نسیم آسی، غلام اکبر، خانم اقصی ساجد و تعدادی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، پیش دکتری و دکترای زبان و ادبیات فارسی در محل اتاق ایرانشناسی دپارتمان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور برگزار شد.

اقبال شاهد با بیان مختصری از تاریخ بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور گفت: بخش زبان و ادبیات فارسی در سال 1864 میلادی همزمان با تأسیس دانشکده دولتی (نام قدیمی دانشگاه جی سی لاهور) آغاز به فعالیت کرد.

رییس گروه زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه، افزود: در بخش زبان و ادبیات فارسی اکنون تعداد 70 دانشجو در مقطع دیپلم، 90 دانشجو در مقطع لیسانس تخصصی، 7 دانشجو در مقطع پیش دکتری و تعداد 5 دانشجو در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند و این آمار طی چند سال گذشته رشد کرده است.

چاپ جلد چهارم و پنجم «لغت‌نامه فارسی ـ اردو» در لاهور

وی ادامه داد: بخش زبان و ادبیات فارسی چاپ سه جلد «لغت‌نامه فارسی ـ اردو» را که بر گرفته از لغت‌نامه دهخدا است را در کارنامه خود دارد و جلد چهارم تا آخر امسال و پنجم این لغت‌نامه نیز تا دو سال دیگر به چاپ خواهند رسید.

بابر نسیم آسی، رییس اتاق ایرانشناسی و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور ضمن قرائت اشعاری چند از ظهیر احمد صدیقی (مرحوم) در وصف ایران، به میهمانان ایرانی خیر مقدم گفت.

رضا مراد صحرایی در سخنانی، گفت: امیدوارم در آینده نیز این روابط دو جانبه و سفر‌های مختلف اساتید و هیأت‌های علمی بین دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان ادامه داشته باشد.

معاون پژوهشی بنیاد سعدی از مهمترین دلایل اهمیت زبان و ادبیات فارسی را در چند محور مهم برشمرد.

علی‌اکبر رضایی‌فرد هم در سخنان خود، با بیان اینکه خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور همیشه سعی بر این داشته است که برای ترویج و توسعه زبان و ادبیات شیرین فارسی بهترین و ارزنده‌ترین خدمات خود را عرضه کند، گفت: این نمایندگی فرهنگی همانند پُل ارتباطی بین دو کشور و دو ملت ایران و پاکستان عمل می‌کند.

رییس خانه فرهنگ کشورمان در لاهور اضافه کرد: دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان مشترکات زیادی چون تاریخ، فرهنگ، هنر و ... دارند و در بخش‌های مختلف می‌توانند همراه شده و برای ترقی و پیشرفت یکدیگر نقش بسیار مهمی را ایفا کنند.

وی در پایان خطاب به دانشجویان پاکستانی گفت: شما به عنوان آینده‌سازان ملت، وظیفه سنگینی بر دوش خود دارید و امیدوارم که نقش مهم خود را به خوبی ایفا کنید.

انتهای پیام/ص


٠٩:٣٥ - 1398/11/02    /    شماره : ٧٤٣٢٨٠    /    تعداد نمایش : ٣١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج