منو اصلی
اخبار > جذابیت زبان فارسی بر نقش آن در شعر و ادب جهانی تأثیرگذار بوده است


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در فیلیپین:

جذابیت زبان فارسی بر نقش آن در شعر و ادب جهانی تأثیرگذار بوده است

مرتضی صبوری در همایش «بررسی جایگاه فرهنگ عامیانه و جشنواره‌ها به عنوان میراث بشری» در دانشگاه دولتی فیلیپین (یوپی) گفت: جذابیت زبان فارسی بر نقش آن در شعر و ادب جهانی تأثیرگذار بوده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این همایش بین‌المللی كه اساتید متعددی از کشورهای مختلف مانند انگلستان، هند، کانادا، آلمان، چین، اندونزی، تایلند و اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های مختلف فیلیپین شرکت داشتند، بیش از 90 مقاله علمی ارائه شد.

در مراسم افتتاحیه، خانم آبررا، ريیس دانشکده اجتماعی دانشگاه فیلیپین در سخنانی به چگونگی شکل‌گیری ایده برگزاری سمینار بین‌المللی در خصوص فرهنگ فولکلور و جشنواره‌ها اشاره کرد و گفت: این فرهنگ غنی و جذاب که در طول تاریخ و در بین ملل کهن سینه به سینه تا به امروز به دست بشر رسیده است به علت تحولات مدرنیته در حال فراموشی است و نسل جدید چندان با این فرهنگ پدران و مادران خود آشنا نیست.

وی بيان کرد: لازم دیدیم با این حرکت و تنظیم این همایش به گوشه‌ای از این فرهنگ غنی و سنتی در جوامع مختلف از جمله فیلیپین بپردازیم و گامی در جهت حفظ و پاسداشت آن برداریم.

خانم آبررا دریافت صدها مقاله از گوشه و کنار جهان و پذیرفته شدن بیش از 90 مقاله علمی برای ارائه در این سمینار را مایه قوت و دلگرمی دانست و ابراز امیدواری کرد چنین برنامه‌هایی توسعه یابد.

وي با تأکید بر اینکه ایران بعنوان یک کشور تاریخی و کهن دارای فرهنگ غنی و ارزشمند در باب جشنواره‌ها و فرهنگ فولکلوریک است ، ازرایزن فرهنگی کشورمان درخواست کرد رايزن فرهنگي ايران در باب فرهنگ جشنواره‌ها در ایران سخنرانی كند.

صبوری در آغاز سخنان خود به موقعیت ایران و بافت جمعیتی آن در منطقه غرب آسیا اشاره کرد که  دارای اقوام و ادیان و مذاهب مختلف است که همه با احترام و همزیستی و بعنوان یک ایرانی در کنار یکدیگر برای هزاران سال زندگی کرده و می کنند.

وی با تشریح جایگاه فرهنگ و هنر در ایران در دو مقطع ایران قبل از اسلام و ایران بعد از اسلام ، به ویژگی های فرهنگ مردم ایران در هر مقطع پرداخت و افزود: ایران دارای جایگاه والای فرهنگ و هنر در جهان است. ریچارد نلسون ایران شناسان شهیر درباره ایران در کتاب خود نوشته است: «شکوه ایران همیشه در فرهنگ آن دیده شده است.»

صبوری با تأکید بر اینکه فرهنگ ایرانی خاصه پس از اسلام همیشه مولد و تاثیر گذار در رشد و توسعه ارزشهای انسانی و فرهنگ جهانی بوده است ، به تبلور فرهنگ و هنر ایرانی در اشکال مختلف نظیر بافت فرش ، سنگ تراشی ، منبت کاری ، خاتم کاری و معماری ، شعر و ادب فارسی  و مانند آن پرداخت و با تاکید بر جذابیت و آهنگین بودن زبان فارسی ، بر نقش و تاثیر آن در شعر و ادب جهانی و شعرای بزرگ جهان اشاره کرد.                                         

رایزن فرهنگی کشورمان در پایان سخنان خود با اشاره به تنوع و کثرت جشنواره ها در طول تاریخ ایران که برخی از آنها  سابقه چندین هزار ساله دارند ، به معناگرا بودن و فلسفه زیبای آنها تاکید کرد و گفت: جشنواره نوروزی بعنوان یکی از جشنهای باستانی ایرانیان و برخی کشورهای همسایه ایران در سازمان یونسکو ثبت جهانی شده است . 

انتهای پیام/م


١٠:٠٥ - 1398/09/23    /    شماره : ٧٤٠٨٣٤    /    تعداد نمایش : ٢٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج