منو اصلی
اخبار > برنامه‌های رایزنی فرهنگی ايران براساس سند موافقتنامه فرهنگی صورت می‌گیرد


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه کبریایی‌زاده با روزنامه «یگیمین» قزاقستان؛

برنامه‌های رایزنی فرهنگی ايران براساس سند موافقتنامه فرهنگی صورت می‌گیرد

علی کبریایی‌زاده در گفت‌وگو با خانم کوژاکول سویتلانا، خبرنگار روزنامه «یگیمین» قزاقستان به بررسی روابط فرهنگی دو کشور ایران و قزاقستان و فعالیت‌های رایزنی فرهنگی کشورمان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علي کبریایی‌زاده،  رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان در سخناني، همکاری‌های فرهنگی ایران و قزاقستان را بر پایه اشترکات فرهنگی، تمدنی و دینی دو کشور عنوان کرد و گفت: از جنبه‌های ممتاز ایران و قزاقستان استقرار جمعیتی از مردم قزاق در ایران و همینطور سکونت جمعیتی از ایرانیان در قزاقستان است که منجر به آشنایی بیشتر مردم ایران و قزاقستان از یکدیگر شده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در قزاقستان اظهار کرد: اقدامات و برنامه‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در قزاقستان بر اساس سند موافقتنامه فرهنگی که در سال 1373 میان دو کشور امضا شده است، صورت می‌گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: این سند مسیر همکاری‌های فرهنگی را مشخص کرده است، لذا با استناد به این سند باید گفت از سال‌های اولیه استقلال قزاقستان تدریس زبان فارسی در دانشگاه‌های فارابی، آبلای خان و سپس در دانشگاه ژنپی و اوراسیا صورت گرفته و مراکز ایرانشناسی در کتابخانه ملی قزاقستان نیز در دانشگاه‌های فارابی و اوراسیا تأسیس شده است که به معرفی فرهنگ و آداب و رسوم ایران می‌پردازد.

کبریایی‌زاده ادامه داد: همینطور مراکز قزاقشناسی در دانشگاه علامه طباطبایی(ره) تهران و کتابخانه ملی ایران به وجود آمده که به معرفی آداب و رسوم قزاقی می‌پردازد.

رایزن فرهنگی کشورمان در قزاقستان اضافه کرد: انتشار مجله «ایران‌نامه» که سالیان متمادی منتشر می‌شود در شمار مهمترین اقدامات رایزنی فرهنگی ایران است. فصلنامه‌ای که موجب شده به میزان زیادی نیاز پژوهشگران قزاقستانی را که به مطالعه مسائل ایران می‌پردازند، رفع کند.

وی اعطای فرصت‌های مطالعاتی و بورسیه‌های تحصیلی، برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری، نشست‌ها و همایش‌های علمی، روزهای فیلم ایران، برگزاری دوره‌های ترمیم و نگهداری نسخ خطی، اعزام هیأت‌های فرهنگی به ایران، گرامیداشت آئین‌های مشترک مانند نوروز، انتشار کتاب و کمک به برقراری تعاملات میان نویسندگان و هنرمندان دو کشور و فراهم سازی زمینه امضای تفاهمنامه همکاری میان دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی دو کشور را از دیگر برنامه‌ها و فعالیت‌های رایزنی فرهنگی کشورمان برشمرد.

انتهای پیام/ص


١١:٤٢ - 1398/09/18    /    شماره : ٧٣٩٥٩٣    /    تعداد نمایش : ١٢٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج