منو اصلی
اخبار > زبان فارسی ماهیت فرهنگی ـ عرفانی و سرمایه بزرگي برای ملت‌هاست


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در هند:

زبان فارسی ماهیت فرهنگی ـ عرفانی و سرمایه بزرگي برای ملت‌هاست

محمد علی ربانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند در دیدار با مسئولین و اساتید دپارتمان مطالعات ایران و زبان فارسی دانشگاه علیگر گفت: زبان فارسی ماهیت فرهنگی ـ عرفانی و سرمایه بزرگي برای ملت‌هاست.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این دیدار خورشید علی، ريیس دپارتمان مطالعات ایران و برخی از اساتید زبان فارسی در خصوص فعالیت‌های این دو مرکز توضیحاتی ارائه داد.

ريیس دپارتمان مطالعات ایران اظهار كرد: مرکز مطالعات ایران که یک مرکز پژوهشی است سالانه از طریق برپایی همایش‌های علمی و بین‌المللی، انتشار مجله و مقالات در خصوص ایران و زبان فارسی فعالیت داشته و تاکنون ده‌ها جلد کتاب مجموعه مقالات توسط این مرکز منتشر شده است.

وی افزود: در مرکز زبان فارسی نیز هم اکنون سیزده دانشجوی دوره دکترا در آن مشغول به تحصیل هستند و علاوه بر دوره دکترا، دانشجویانی در دوره کارشناسی ارشد و دوره لیسانس نیز به فراگیری زبان فارسی در این مرکز اشتغال به تحصیل دارند.

خانم حسینی و ر قمر عالم، از اساتید زبان فارسی دانشگاه نیز کمبود منابع آموزشی بویژه در خصوص ادبیات معاصر ایران وعدم ارتباط  اساتید و دانشجویان با ایران و محیط های فارسی زبان را دو چالش اساسی آموزش زبان فارسی در دانشگاه علیگر خواندند و ابراز امیدواری کردند با همکاری نهادهای ایرانی زمینه‌های ارتقاء کیفی آموزش زبان فارسی در دانشگاه علیگر فراهم آید.

شعرا و عارفان بزرگ پارسی گوی هندبه توسعه زبان فارسی خدمت کردند

ربانی، رایزن فرهنگی ایران در هند نیز،زبان فارسی را به جهت ماهیت فرهنگی و عرفانی آن سرمایه ای بزرگ برای ملت ها برشمرد ویادآور شد: خدمت به توسعه زبان فارسی در هند تلاش برای حفظ واحیاء میراث فرهنگی تمدنی بویژه میراث عرفانی هند وفراهم سازی دسترسی وفهم سرمایه های بزرگ وارزشمندی است که شعرا و عارفان بزرگ پارسی گوی هند در قالب هزاران اثر ارزشمند ارائه داده اند.

ربانی ابراز امیدواری کرد از طریق ارسال کتاب و منابع آموزشی و  حضور اساتید  ایرانی جهت برپایی دوره های بازآموزی زبان فارسی و ایران شناسی را پی گیری نماید .

برگزاری سمینار"تاثیر مناسبات فرهنگی ایران وهند عصرگوکانیان برگسترش فرهنگ وادبیات صوفیانه در هند " 

همچنین دراین دیدارمقررشد؛ رایزنی فرهنگی در سمینار دوروزه ای که بزودی از سوی مرکز مطالعات ایران دانشگاه علیگر با موضوع "تاثیر مناسبات فرهنگی ایران وهند عصرگوکانیان برگسترش فرهنگ وادبیات صوفیانه در هند "  مشارکت وهمکاری نماید.

در پایان این نشست ضمن بازدید از دپارتمان زبان فارسی و کتابخانه مرکز مطالعات ایران ،تعداد 85 جلد کتاب از سوی رایزنی فرهنگی به کتابخانه این مرکز اهداء شد .

گفتنی است ؛دانشگاه اسلامی علیگر که از مراکز علمی با سابقه وشناخته شده هند بشمار می رود دارای دو مرکز جداگانه ومستقل تحت عنوان مرکز مطالعات ایران و دپارتمان زبان فارسی می باشد .این دو مرکزنیز که از قدمت بسیاری برخوردار می باشد تا کنون فعالیت های آموزشی و پژوهشی قابل توجهی ارائه داده اند.

انتهای پیام/م


١١:٤٨ - 1398/09/14    /    شماره : ٧٣٩٤٣٥    /    تعداد نمایش : ١٦٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج