منو اصلی
اخبار > طب سنتی در ایران ریشه در دارالحکمه‌ها و حوزه‌های دینی دارد


  چاپ        ارسال به دوست

محمدعلی ربانی:

طب سنتی در ایران ریشه در دارالحکمه‌ها و حوزه‌های دینی دارد

همایش بین‌المللی طب سنتی با سخنرانی محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان در هند، معاون وزیر طب سنی هند و مسئولان دانشگاه اسلامی علیگر در سالن اجتماعات دانشگاه علیگر هند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در مراسم افتتاحیه این همایش سری ویداراجش ،معاون وزارت طب یونانی (طب سنتی هند ) طی سخنانی ضمن تشریح سیاست های دولت در توسعه وتسهیل سازی فرایند دسترسی مردم به داروهای سنتی و مراجعه به پزشگان در این حوزه ،خاطرنشان ساخت: یکی از سیاست های این وزارتخانه توسعه وگسترش مراکز دانشگاهی و علمی طب سنتی و همچنین تبادل تجربه با سایر کشورها در این حوزه است .

وی با اشاره به سفر سال گذشته اش یه ایران وامضاء تفاهم نامه با وزارت بهداشت کشورمان ، تجربه های ایران در حوزه طب سنتی را ارزنده وفرصتی جهت مبادلات علمی دانشگاهی دو کشور خواند.

طب سنتی در ایران  ریشه در دارالحکمه ها و حوزه های دینی داشته است

محمدعلی ربانی سخنران مراسم افتتاحیه در خصوص نسبت طب سنتی با فرهنگ در سخنانی اظهارداشت:طب سنتی که برگرفته از تجربه های بشری است جزیی از فرهنگ وسنت های فرهنگی هر جامعه بشمار می رود .از این رو طب سنتی بویژه در ایران  ریشه در دارالحکمه ها و حوزه های دینی داشته است . در گذشته طبیب را حکیم می نامیدند و بسیاری از علما و اندیشمندان در کنار آموزش فقه وفلسفه وسایر علوم عقلی ونقلی ، طب  را هم به دانشجویان خود تعلیم می دادند .

وی درادامه اظهارداشت:حکیم وفیلسوف بودن طبیبان در گذشته امری اتفاقی نبوده بلکه به جهت نگاه مشترک هستی شناسانه و طبیعت شناسانه طب سنتی و فلسفه  به انسان و جهان می باشد. طب سنتی بویژه در ایران  همواره  آمیخته با حکمت وتجربه وسنت های فرهنگی بوده  از اینرو اوج طب سنتی مربوط به دوره شکوفایی فرهنگی وتمدنی بشر بویژه در یونان ،  ایران ، هند و چین  بوده است .

وی افزود ؛ طب سنتی با ریشه چندین هزار ساله  آن نه تنها از بعد مادی انسان بلکه به بعد معنوی و روحانی آن نیز توجه دارد. اصلاح روش زندگی و ایجاد تعال  حالات روحی و روانی شعار اصلی طی طب سنتی بوده است  که از طریق بهره گیری ازعناصر طبیعت به مداوای بیمار می پرداختند.

رایزن فرهنگی همچنین  مناسب ترین وجه تناسب طب و فرهنگ  را در آثار بوعلی سینا برشمرد که در آن بوعلی  کتاب قانون را در طب وشفا را به فلسفه اختصاص داده است .شاید دلیل عمده این پیوستگی میان حکمت و طب ، توجه جدی طب سنتی  به  بعد غیر مادی آدمی و ارتباط تنگاتنگ جسم وروح  در طب سنتی باشد . در طب سنتی بیماری جسمی با ناآرامی های روحی ارتباط نزدیک دارد از اینرو استفاده از هنر ،موسیقی ، دعا و همچنین سبک زندگی در بهبود بیماری جسمی و رسیدن به آرامش اهمیت بسیار دارد.

طب سنتی ایران در مرکز علمی بین المللی جندی شاپوربه دنیا معرفی شد

ربانی در ادامه سخنانش با اشاره به سابقه بیش از دو قرن آموزش طب سنتی در ایران ،  در مرکز علمی بین المللی جندی شاپور؛  خاطرنشان ساخت: امروزه  نیز در ایران طب سنتی حائز اهمیت می باشد . رشته های طب سنتی در بیش از ده دانشکده پزشکی تدریس می شود ومراکز درمانی ،داروخانه ها و نهادهای بسیاری در حوزه طب سنتی تاسیس شده است .

وی تاکید کرد:مردم ایران بویژه طی سال های اخیر توجه بیشتری در استفاده از داروهای گیاهی و مراجعه به طب سنتی داشته اند همانگونه که در هند نیز طب سنتی هم از گذشته تاریخی بسیاری برخورداربوده وهم امروزه مراکز علمی و دانشگاهی بسیاری به حوزه آموزش و درمان طب سنتی رو آورده اند.وی ابراز امیدواری کرد  طب سنتی بتواند یکی از ظرفیت های فعال  در روابط  علمی دانشگاهی و تجاری ایران وهند تبدیل شده و حضور اساتید ایرانی بتواند فرصت های عملی مناسبی را جهت توسعه وگسترش همکاری ها در بخش طب سنتی دو کشور فراهم آورد.

در ادامه این برنامه اختر حسیب معاون دانشگاه اسلامی علیگر پروفسور عاصم علی مدیرکل وزارت طب سنتی،ویدا جایانت رئیس شورای مرکزی طب هند ومسئولین نهادهای علمی و دولتی هند سخنرانی نمودند.

طی این همایش دوروزه چهل مقاله در خصوص طب سنتی ارائه گردید.مجاهدی ازدانشگاه بابل سخنران ایرانی این همایش می باشند که مقاله خود را در خصوص تحولات طب سنتی در ایران معاصر  ارائه داده است .

انتهای پیام/م


٠٩:٠٧ - 1398/09/14    /    شماره : ٧٣٩٤١٦    /    تعداد نمایش : ١٢٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج