منو اصلی
اخبار > نقش رهبران دینی در تحکیم وحدت اسلامی تبیین شد


  چاپ        ارسال به دوست

در اوگاندا؛

نقش رهبران دینی در تحکیم وحدت اسلامی تبیین شد

به مناسبت میلاد حضرت محمد مصطفی(ص)، امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت، نقش رهبران دینی و ائمه جمعه و جماعات در ترویج و تحکیم وحدت اسلامی طی برگزاری يك كار‌گاه آموزشی در اوگاندا تبیین شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در اين كارگاه که با مشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان در کامپالا و دفتر مفتی اعظم کیبولی اوگاندا برای بیش از 200 تن از مقامات دولتی محلی، قاضی‌های شرعی، اندیشمندان مسلمان، رهبران محلی دینی، ائمه جمعه و جماعات استان‌های شمالی اوگاندا، مسئولان سازمان‌های بومی در مصلی شهرستان آرو وا واقع در شمال اوگاندا برگزار شد، چند شخصیت دینی و علمی اوگاندایی و رايزن فرهنگی ایران به عنوان سخنران ویژه در خصوص نقش حیاتی وحدت در توسعه همه جانبه و جایگاه ائمه جمعه و جماعات در تحکیم وحدت اسلامی سخنرانی کردند.

سخنرانان در اظهارات خود به تشریح و تبیین برخی از نکات مهم و کلیدی که با سرنوشت مسلمانان ارتباط تنگاتنگ دارند از جمله شناخت بیشتر حضرت محمد(ص) به عنوان پیامبر مهربانی و الگوی وحدت، عوامل و موانع وحدت اسلامی در بین مسلمانان، نقش ائمه جمعه و جماعات در تبیین اهمیت حیاتی وحدت، راه‌های توسعه امور معيشتی ائمه جمعه و مسلمانان، اهمیت حیاتی رهبری در اسلام، معنا و مفهوم امامت و جايگاه  آن در قرآن و اسلام، لزوم افزایش شناخت رهبران محلی از مسائل جهان اسلام، شناخت توطئه‌های دشمنان و ... پرداختند.

تأکید بر گسترش روابط فرهنگی بین ایران و اوگاندا

عبد العزیز سِن نِه وا، رییس بخش تحقیقات دفتر مفتی اعظم کیبولی اوگاندا در بخشی از سخنان خود، گفت: برای حل مشکلات و چالش‌های فرهنگی، اجتماعی و گذر از بحران‌های موجود در جوامع اسلامی تجربه جمهوری اسلامی ایران در عصر حاضر می‌تواند بهترین الگو و نمونه است، باشد.

وی افزود: مشارکت در برگزاری نشست‌ها و همایش‌ها با رایزنی فرهنگی ایران موجب بهره‌مندی از کم و کیف تجربیات جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

سِن نِه وا در بخشی از سخنان خود، گفت: شواهد حاکی از آن است رویکرد جمهوی اسلامی ایران به تحقق اهداف اسلام در جامعه و مواضع این کشور در مواجهه با حل چالش‌های پیش‌روی جهان اسلام در عصر ما قابل اجرایی‌ترین گزینه است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در طول چهل سال گذشته به اثبات رسانده است که منادی و مجری وحدت بین مسلمین بوده و عملا از جوامع مستضعف و محروم حمایت کرده است. لذا ما باید از تجربیات جمهوری اسلامی ایران بهره ببریم.   

آدم سبیالا، استاد دانشگاه و تحلیل‌گر اوگاندایی در سخنانش، صداقت، بردباری، عدالت، رفتار خوب و فعاليت‌های تحقيقی، مجهز شدن به آخرين تحولات علمی و شيوه‌های رشد استعدادهای بالقوه جوانان از طريق ارائه فرهنگ سازنده اسلامی از جمله ويژگی‌های رهبران و ائمه جمعه و جماعات دانست.

محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران به تبیین فلسفه ارسال رسل و انزال كتب، تشريح منشا تشيع و تسنن، استناد به احاديث معتبر و متواتر، جايگاه مسجد در اسلام، جایگاه جوانان در اسلام، احكام سازنده نماز، روزه و حج، مفهوم عدالت، حضرت فاطمه(س) الگوی کامل برای زنان ، ارائه تحليلی از اوضاع جهان اسلام، ضرورت دشمن شناسی، دلائل تهاجم غرب به نظام جمهوری اسلامی ايران،  نقش حیاتی امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی) در تعریف وحدت اسلامی و تعیین هفته وحدت، عوامل و موانع وحدت و توسعه فرهنگ اسلام در جامعه، ضرورت حياتی حفظ وحدت و پرهيز از تفرقه و ...  پرداخت.

وی گفت: جایگاه امامت و نقش آن‌ها در توسعه همه جانبه، سلامت، سعادت و رستگاری جامعه به ایفای نقش مثبت رهبران دینی و امام‌های جمعه و جماعات بستگی دارد.

امام و قاضی شرعی محلی شهرستان اَرو وا ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی‌ ایران در اوگاندا گفت: این کارگاه خیلی مهم و به موقع بوده و در ایجاد تحول سازنده در زمینه‌های فکری، معنوی و اجتماعی امام‌ها تأثیر زیادی خواهد داشت.

امام جمعه مسجد مرکزی اَرو وا در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه وحدت اسلامی از واجبات است، گفت: امام‌ها و رهبران دینی باید با رفتار صادقانه خود الگو و سرمشق جامعه بوده و مواظب باشند تا  اشتباهات شخصی آن‌ها موجب وهن و تحقیر اسلام نشود.

انتهای پیام/ص

 


١٢:١٠ - 1398/08/22    /    شماره : ٧٣٨٤٤٤    /    تعداد نمایش : ٩٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج