منو اصلی
اخبار > زبان ها ، پیوند دهنده فرهنگ ها


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم روز ایران درتونس با شعار :

زبان ها ، پیوند دهنده فرهنگ ها

مراسم روزایران، با شعار : "زبان ها، پیوند دهنده فرهنگ ها " با هدف معرفی زبان فارسی و فرهنگ و تمدن ایران در محل دانشکده زبان های خارجی دانشگاه کارتاژ،برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،در این مراسم که با حضورالفه بن عوده ،رئیس دانشگاه کارتاژ ، هدی بن حمادی ، رئیس دانشکده زبان های خارجی دانشگاه کارتاژ ، طارق بوعتور ،مدیربخش عربی وترجمه دانشکده ، کنسول و کارشناس  دیپلماسی عمومی سفارت ج.ا.ایران ، منصف الحامدی ،  استاد زبان فارسی ، بیش از 150 نفر از دانشجویان ، فارسی آموزان رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران و جمعی از اصحاب رسانه برگزارشد.

 میثم فراهانی ،رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در تونس در سخنانی ، ضمن تشکر از دانشکده زبان های خارجی دانشگاه کارتاژ بخاطر همکاری در برگزاری این مراسم بیان داشت : ارتباطات فرهنگی بین ج.ا.ایران و تونس دارای سابقه ای روشن و طولانی و بر اساس تعاملات و تفاهم نامه های مورد اتفاق طرفین شکل گرفته است و رایزنی فرهنگی نیز در چارچوب توافقات بین المللی بر گسترش و تعمیق ارتباطات فرهنگی مذکور بین دو کشور تاکید می نماید.

فراهانی با اشاره به فعالیت های رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در تونس از جمله برگزاری گفتگوهای فرهنگی بین ایران و جهان عرب با حضور و مشارکت نخبگان و متفکران در تونس و با همکاری دانشگاه کارتاژ در سال های گذشته ، آن را یکی از بارزترین همکاری های مشترک دانشگاهی توصیف و تاکید کرد : گفتگوهای فرهنگی مجالی برای ارائه آراء و نظرات اساتید دانشگاه و متفکران با هدف تعمیق روابط فرهنگی در چارچوب تبادلات علمی می باشد که امسال دور جدید آن نیز با حضوراساتیدی از تونس ودیگر کشورهای عربی  در مشهد برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت های رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در تونس از جمله ؛ برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی در محل رایزنی در سه سطح ابتدایی ، میانی و پیشرفته به برگزاری دوره های مذکور در دانشگاه های سوسه ، منوبه ، دانشکده 9آوریل و مرکز ابن شرف اشاره ، بیان داشت :در طول سالیان گذشته استقبال بسیار خوبی از برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی در مراکز علمی و دانشگاهی تونس صورت گرفته است لذا با توجه به توافقات صورت گرفته با مسوولان دانشگاه کارتاژ ، دوره آموزش زبان فارسی در دانشکده زبان های خارجی این دانشگاه و برای اولین بار در نیمسال تحصیلی اولسالجاری افتتاح خواهد شد که این امر نشان از اهتمام مدیران دانشگاه در توسعه و تعمیق تعاملات فرهنگی بین دو کشورو توجه به گسترش آموزش زبان های مختلف دارد.

فراهانی همچنین با اشاره به برگزاری چهارده دوره آموزش خط نستعلیق در محل رایزنی فرهنگی و آغاز پانزدهمین دوره آن و استقبال بسیار خوب دانشجویان و علافه مندان ، به برگزاری کارگاه خط نستعلیق در حاشیه مراسم روز ایران اشاره و از دانشجویان جهت حضور و ثبت نام در کلاس های آموزش خط در محل رایزنی دعوت به عمل آورد.

رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ادامه با اشاره به شعار : زبان ها ، پیوند دهنده فرهنگ ها ،نقش زبان و تاثیر آن بر انتقال فرهنگی ها را بسیار مهم ارزیابی و اظهار داشت : زبان به عنوان بیان کننده نوع فرهنگ هر ملت دارای اهمیتی خاص و نقشی تعیین کننده در گسترش فرهنگ کشورها دارد و آموزش هر زبان راهی برای فهم و درک بهتر دیگر فرهنگ ها به شمار می رود. وی تاکید کرد: با فراگیری زبان های مختلف و آشنایی با مفاخر ادبی هر ملت ، می توان به درک و فهم بهتری از عمق فرهنگی آن ها پی برد .از این روبا توجه به غنای بسیار بالای فرهنگ و تمدن ایرانی و نقش زبان فارسی به عنوان زبان دوم جهان اسلام بر آن شدیم تا با برگزاری این مراسم و ارائه تصویری زیبا از فرهنگ و تمدن ایران زمین و نیز زیبایی های زبان فارسی ،گامی در جهت توسعه ارتباطات فرهنگی و نیز ترسیم مسیری برای علاقه مندان به شناخت فرهنگ و تمدن ایرانی بر داریم.

رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ادامه با اشاره به تاثیر پذیری زبان های فارسی و عربی از یکدیگر به دلیلی روابط تاریخی مشترک بین ملت های ایران و جهان عرب ،زبان فارسی را زبان عشق توصیف و تاکید کرد : عمق عرفانی زبان فارسی که در آثار شعرا و عرفای ایران زمین همچون مولوی ، سهروردی ، خیام ، جامی ، رودکی ،عطار ، سعدی و حافظ یافت می شود  حاکی از صلابت و قوام زبان فارسی دارد که با بیا ناصطلاحات عرفانی و عاشقانه روح و جان ره پویان مسیرالی الله را تسخیر کرده و دریافت های روحی آن ها را با زبان نثر و نظم به تصویر کشده است.

فراهانی در ادامه با اشاره به دیگر برنامه های رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در تونس همچون : فعالیتهای علمی و دانشگاهی ، تبادل استاد و دانشجو ، اعطای فرصت مطالعاتی به دانشجویان علاقه مند در مقاطع ارشد و دکتری ، برگزاری جشنوراه های موسیقی، تئاتر  و نیز نمایشگاه های هنری همچون عکس ،مینیاتور ، صنایع دستی و ... از دانشجویان علاقه مندان برای حضور در فعالیت های فرهنگی رایزنی دعوت به عمل آورد.

در ادامه رئیس دانشگاه کارتاژ ،رئیس دانشکده زبان های خارجی دانشگاه کارتاژ ، مدیربخش عربی دانشکده و منصف الحامدی در سخنانی با تبیین نقش مهم و سازنده آموزش زبان به عنوان ابزرای برای شناخت و درک هرچه بهتر پیام و فرهنگ دیگر ملت ها ، از آغاز دوره آموزش زبان فارسی در دانشکده زبان های خارجی استقبال و بر همکاری هر چه بیشتر با رایزین فرهنگی ج.ا.ایران در برگزاری فعالیت های فرهنگی در زمینه های مختلف تاکید کردند.

گفتنی است در حاشیه این مراسم ، نمایشگاه صنایع دستی ، نمایشگاه کتاب و نیز کارگاه آموزش خط نستعلیق برگزار که با استقبال بسیار خوب دانشجویان روبرو گردید. همچنین در پایان مراسم نیز فیلم سینمایی : خیلی دور ، خیلی نزدیک به صورت زیر نویس عربی تهیه شده بود برای دانشجویان حاضر در مراسم به نمایش در آمد.

انتهای پیام/م


٠٩:٠٧ - 1398/08/16    /    شماره : ٧٣٨١٦٠    /    تعداد نمایش : ٨٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج