منو اصلی
اخبار > تأکید بر نقش علما برای گسترش دین مبین اسلام در لاهور پاکستان


  چاپ        ارسال به دوست

تأکید بر نقش علما برای گسترش دین مبین اسلام در لاهور پاکستان

در کنفرانس بین‌المللی «نقش سید علی بن عثمان هجویری در تشکیل تمدن اسلامی در شبه قاره پاک و هند» در لاهور پاکستان، بر نقش علما برای گسترش دین مبین اسلام تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت نهصد و هفتاد و ششمین سالروز تولد سید علی بن عثمان هجویری، یکی از شخصیت‌های برجسته تصوف و عرفان و مؤلف کتاب ارزشمند کشف المحجوب، کنفرانس بین‌المللی سه روزه با عنوان «نقش سید علی بن عثمان هجویری در تشکیل تمدن اسلامی در شبه قاره پاک و هند» با حضور بیش از 200 شخصیت‌های برجسته دینی، مذهبی، سیاسی از کشورهایی چون ایران، پاکستان، تونس، انگلیس، عراق، یمن و هند در مزار سید علی بن عثمان هجویری المعروف به داتا گنج بخش برگزار شد.

در این کنفرانس، پیر سید سعید الحسن شاه، وزیر اوقاف و امور مذهبی ایالت پنجاب، علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، پیر سید محمد بلال شاه، سجاده نشین اجمیر شریف از کشور هند، دیوان سید محمد طاهر نظامی، سجاده نشین درگاه خواجه نظام الدین محبوب الهی از هند، سجاد میر، یکی از شخصیت‌های برجسته رسانه و مقاله‌نویس معروف پاکستان، شیخ سید اسرار الحسن شاه از کشور انگلیس، الشیخ خالد الشامی الیمنی از دانشگاه یمن، شیخ سید لطیف البرزنجی الصولی از کشور عراق، شیخ عمر السلیم البغدادی از کشور عراق، مجیب الرحمن شامی، یکی از تحلیلگران برجسته پاکستان و رییس روزنامه پاکستان، اوریا مقبول جان تحلیلگر برجسته پاکستان و جمع کثیری از علاقه‌مندان شرکت کردند.

علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ کشورمان در لاهور در این مراسم، گفت: تمامی علما برای ترویج دین اسلام، گسترش تعالیم اسلامی، هدایت مردم به راه راست و حق، نقش بسیار مهمی را ایفا کرده و برای دیگران مشعل راه بوده‌اند. آنها بدون در نظر گرفتن آسایش فانی این جهان، خدمت به خلق و دین اسلام را ادامه داده و صدها هزار نفر غیر مسلمان را به دایره اسلام ملحق کردند.

وی افزود: سید علی بن عثمان هجویری یکی از آن شخصیت‌‎هایی است که می‌توان گفت در ترویج دین مبین اسلام در شبه قاره پاک و هند نقش اساسی را دارد. وی پس از گذشت حدود هزار سال، هنوز که هنوز در دل مردم این منطقه همان جا و مقام را دارند بلکه هر بیشتر و بیشتر نیز می‌شود.

علمای حاضر در مراسم هم پیرامون زندگی هجویری نیز سخنرانی ایراد کردند و گفتند: تمامی صوفیان، بزرگان دین و اولیای گرامی در ترویج و گسترش دین مبین اسلام نقش بسیار مهمی را ایفا کرده‌اند.

گفتنی است؛ در حاشیه برگزاری این کنفرانس سه روزه، مسابقه تلاوت قرآن کریم در بین سنین مختلف و مسابقه نعت خوانی نیز برگزار شد.

انتهای پیام/ص

 


١٣:٣١ - 1398/07/29    /    شماره : ٧٣٧٣٩٦    /    تعداد نمایش : ١١٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج