منو اصلی
اخبار > بررسی ادبیات فارسی و سندی در اندیشه‌های میرزا قلیچ بیگ


  چاپ        ارسال به دوست

با همکاری خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد سند؛

بررسی ادبیات فارسی و سندی در اندیشه‌های میرزا قلیچ بیگ

با همکاری خانه فرهنگ کشورمان در حیدرآباد سند، کنفرانس «بررسی ادبیات فارسی و سندی در اندیشه‌های میرزا قلیچ بیگ» 13 آبان برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عبداله‌پور، مسول خانه فرهنگ کشورمان در حیدرآباد در این جلسه اظهار كرد: مرحوم میرزا قلیچ بیگ علاوه بر اینکه به لحاظ علمی و پژوهشی سرآمد اندیشمندان زمان خود بود در بعد سیاسی نیز از مسئولان بلند پایه این سرزمین بوده و به عنوان فرماندار کل حیدرآباد به مردم خدمات وافری انجام داده است.

وی ادامه داد: این اندیشمند بزرگ با ترجمه و تالیف بیش از 460 جلد کتاب و نمایشنامه به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، سندی، اردو، سرائیکی و گرجی نماینده خوبی برای جامعه اندیشمند و فرهنگ دوست سرزمین سند بوده و به درستی لقب شمس العلماء شایسته ایشان است. بنابراین ضروری است تا ابعاد شخصیتی ایشان بیش از پیش مورد بررسی و پژوهش قرار گیرد.

در ادامه این جلسه نواب کاکا رئیس کرسی میرزا قلیچ بیگ در  دانشگاه سند اظهار داشت: میرزا قلیچ بیگ دارای اصالت ایرانی است و شاید به همین دلیل هم توجه خاصی به زبان فارسی داشته است.

وی گفت: میرزا قلیچ بیگ تعداد 22 جلد کتاب به زبان فارسی تالیف و ترجمه کرده است و کتاب گرجی نامه یکی از بهترین کتاب های ایشان محسوب می شود.

وی افزود: تبحر میرزا در زبان فارسی به اندازه ای بوده است که ایشان اشعار زیبایی را به زبان فارسی سروده و بدین ترتیب علاقه و ارادت خود را به این زبان نشان داده است.

انتهای پیام/م


١٣:٣٥ - 1398/07/28    /    شماره : ٧٣٧٣٢٤    /    تعداد نمایش : ٩١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج