منو اصلی
اخبار > برگزاری دومين نشست «هم‌انديشي براي مبارزه با افراطيت؛ چشم‌انداز صلح» در افغانستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری دومين نشست «هم‌انديشي براي مبارزه با افراطيت؛ چشم‌انداز صلح» در افغانستان

دومين نشست «هم‌انديشي براي مبارزه با افراطيت؛ چشم‌انداز صلح» با برنامه‌ريزي رایزنی فرهنگی ايران در کابل و مشارکت «انیستیتو صلح، رسانه و حکومتداری خوب» افغانستان در سالن اجتماعات دانشکده حقوق دانشگاه کابل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين نشست که برخي مقامات دولتي، علماي ديني، اساتيد دانشگاه‌ها، دانشجویان و فرهنگیان شرکت داشتند، بر این اين نکته تأکید شد که؛ براي مقابله با افراطيت و گروه‌هاي تکفيري، گزينه‌اي بهتر از گفت‌وگو وجود ندارد و علل ايجاد انديشه‌ها و رفتارهاي افراط‌گرايانه را باید در نفوذ فرهنگ بيگانه در جهان اسلام دانست که با تهمت‌افکني در ميان مسلمانان سبب به وجود آوردن جريا‌‌ن‌های افراطی و تکفیری می‌شوند.

در ابتدای این نشست پيام محمد اشرف غنی، رييس جمهوری اسلامی افغانستان قرائت شد و در ادامه محمد اياز نيازی، امام جمعه مسجد وزیر اکبرخان و استاد دانشگاه کابل با تأکید بر اینکه اسلام دین اعتدال است، در علت‌يابی پديده افراطیت گفت: افراط و تفريط تنها در حوزه دين نيست؛ بلکه در هر بعد از زندگی خود می‌توان افراط و تفريط را مشاهده کرد.

نيازي افزود: نبايد در دعوت و رفتار خود، واکنشی و احساسی عمل کنيم؛ بلکه با بررسي و از بين بردن ريشه‌هاي تفريط، بايد ريشه افراط را در جامعه بخشکانيم.

رحیم‌پورازغدی، صاحب‌نظر اسلامی از ایران هم طی سخنانی در این نشست، با تأکید بر اینکه در جهان کنوني نقش رسانه‌هاي جمعي را نبايد در رنگ دادن به  افراط، تفريط و اعتدالِ فراموش کنيم، گفت: لازم است رسانه‌ها همچون چشم و گوش جامعه، در کم‌رنگ‌سازي و از بين بردن انديشه‌هاي افراطي در خط مقدم مبارزه، نقش داشته باشند.

وی تأکیدکرد: کشورهاي غربي از طريق برخي رسانه‌ها به جوامع اسلامي تهمت زدند و آنها را به جان يکديگر انداختند.

ارايه تاریخچه‌ای از شروع جریانات خشونت‌طلب از 40 ساله گذشته با محوریت فعالیت جریان سلفی وهابیت در افغانستان و نیز تأکید بر مطالعه تاریخی مبنی بر همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان مذهب جعفری و حنفی در طول تاریخ و در گستره خراسان بزرگ ـ به نقش رهبران دینی و عقلای قوم در توجه به این نکته در ایجاد آرامش در این کشور به منظور خروج از بحران افراط‌گری، از دیگر سخنان رحیم‌پورازغدی در این نشست بود.

سرور دانش، معاون رييس جمهوري افغانستان نيز در سخنراني خود با تأکيد بر اين که افراطيت را بايد از طريق استدلال عقلي شکست دهيم، به تمامي گروه‌هاي افراطي اينگونه هشدار داد: هر گروهی که افغانستان را با دیدگاه‌های افراطی و متحجرانه اداره کند، افغانستان و مردم را نشناخته است و ناکام خواهد بود.

دانش در ادامه اين نشست با اشاره به اوضاع جاري افغانستان، صلح و گفت‌وگوهاي صلح در اين كشور را يادآور شد و افزود: وضعيت امروز جامعه ما با زمان تشکيل نشست بن (بعد از فروپاشي حكومت طالبان) متفاوت است. امروز اقشار ملت در صحنه حضور دارند و در روند مذاکرات صلح ضمن حفظ ارزش‌ها و بنیادهای نظام و حقوق ملت، بايد همه مردم در این روند شريک باشند؛ زيرا هيچ کسي به تنهايي نمي‌تواند جامعه چندصدايي افغانستان را نمايندگي كند.

انتهاي پيام/ش


١١:٤٩ - 1397/11/23    /    شماره : ٧٢٣٤١٧    /    تعداد نمایش : ٤١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج