منو اصلی
اخبار > تاكاشي ماتسوموتو: خانواده در ژاپن اهمیت ویژه‌ای دارد


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و ژاپن / 9

تاكاشي ماتسوموتو: خانواده در ژاپن اهمیت ویژه‌ای دارد

مدير گروه مطالعات شينتوي دانشكده ادبيات دانشگاه كوگاكان ژاپن در نخستين دور گفت‌وگوهاي ديني اسلام و شينتو، گفت: در ژاپن جایگاه خانواده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تاكاشي ماتسوموتو، مدير گروه مطالعات شينتوي دانشكده ادبيات دانشگاه كوگاكان در سخنراني خود در نخستین دور گفت‎وگوهای دینی ایران و ژاپن كه روز شنبه با موضوع «جایگاه خانواده در اسلام و شینتو» در ژاپن افتتاح شد، با اشاره به وجود دو کتاب «كوجيكي» و «نيهون‌شوكي» گفت: در این دو کتاب اشاره شده که خدايان زيادي به صحنه مي‌آيند كه در اين بين، خداي بزرگ آماتِراسو كه والاترين خداي است، نياي خاندان امپراتوري به حساب مي‌آيد و ساير خاندان اشرافي هم از اولاد خاندان امپراتوري يا ساير خدايان هستند.

وی افزود: خدايي كه نخستين‌بار بين زمين و آسمان پديدار شد، آمه‌نوميناكانوشي نو كامي (بر اساس «كوجيكي») يا توكوتاچي نوميكوتو (بر اساس «نيهون‌شوكي») بود و در شرح‌هاي شينتويي مربوط به دوران بعد، نام نياي خاندان امپراتوري آمه‌نوميناكانوشي نوكامي و نام نياي افراد كه شامل مردم كشور است، توكوتاچي نوميكوتو ذكر مي‌شود.

وي ادامه داد: به عبارتي هر دو خدا، خدايان متفاوتي نيستند؛ بلكه يك خداي هستند كه بر اساس موقعيت نامشان تغییر كرده است و در نتيجه مي‌شود گفت؛ هم خاندان امپراتوري و هم مردم ارتباط خوني‌ دارند كه از نياي خداي واحدي آغاز مي‌شود.

تاكاشي ماتسوموتو همچنين گفت: در سخنان امپراتوران ادوار مختلف تاريخ، مواردی مانند اينكه ارتباط امپراتور با ملت مانند پدر و فرزند است، زياد استفاده شده و اين درک مشترك وجود دارد كه مهرباني كردن نسبت به ملت، از وظايف امپراتور است. آنچه نخستين امپراتور ژاپن يعني امپراتور جين‌مو گفت که؛ «جهان را متحد و يك خانه كنيم» مي‌توانيم بگوييم، نشان‌دهنده وضعيت كشور آرماني براي ژاپني‌هاي باستان بوده است و اين چنين از قديم‌الايام بينشي وجود داشت كه كشور ژاپن را به واحد مشترك خانوادگي و خوني با محوريت امپراتور در نظر مي‌گرفت.

وی در ادامه با اشاره به جنگ جهاني دوم، بيان كرد: نظام خانواده در ژاپن تغيير كرد و اتخاذ نظريه خانواده‌سالاري ملي هم كم‌رنگ شد؛ اما معنای مهم خانواده به عنوان منبعي براي انديشيدن به ديدگاه خانواده و نسبت به ملت مختص ویژه ژاپن هرگز تغییر نکرد.

گفتني است؛ در این نشست، افراد و دیگر مقامات و اساتید همچون حجت‎الاسلام‎والمسلمین حکیم‌الهی استاد دانشگاه، حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی ایران در ژاپن، سانو، استاد دانشگاه ریوکوکو و اسلام‎شناس، کی یوشی شیمیزو، رییس دانشگاه کوگاکان، تاکاشی ماتسوموتو، مدیر گروه مطالعات شینتویی دانشگاه کوگاکان، ماساناری ایتایی، استاد مرکز توسعه آموزشی دانشگاه کوگاکان و معاون رییس، عالی‌مقام هیتوشی اوکائیچی، رییس پژوهشکده سازمان معابد شینتویی (ایزدکده‎های) ژاپن، عالی‌مقام تاتسومی یوشیکاوا از مقامات عالیرتبه ـ مقام نه گی ـ شینتو (ایزدکده) ایسه، هاروئو ساکورائی، استاد تحصیلات تکمیلی دانشگاه کوگاکان و ... به ارایه مقاله و سخنرانی پرداختند.

اولین دور گفت‎وگوی دینی ایران و ژاپن به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با نودمین سالگرد آغاز روابط رسمی دو کشور ایران و ژاپن از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و دانشگاه کوگاکان، مهم‎ترین دانشگاه آموزش و تربیت شینتویی و با حمایت سفارت ایران در ژاپن مرکز گفت‎وگوی ادیان و فرهنگ‎های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معبد ایسه به عنوان مهم‎ترین و مقدس‎ترین معبد شینتویی در شهر ایسه ژاپن صبح شنبه 20 بهمن‎ماه افتتاح شد.

انتهای پیام/ش

 

 


١٠:١٨ - 1397/11/21    /    شماره : ٧٢٣٢٧٦    /    تعداد نمایش : ٦٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج