منو اصلی
اخبار > هیتوشی اوکائیچی: پرستش خانگی در دیدگاه سنتی ژاپن اهمیت دارد‎


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و ژاپن / 7

هیتوشی اوکائیچی: پرستش خانگی در دیدگاه سنتی ژاپن اهمیت دارد‎

رییس پژوهشکده سازمان معابد شینتویی (ایزدکده‌های) ژاپن گفت: خانواده و پرستش خانگی در دیدگاه‌های سنتی و آیینی ژاپن بسیار بااهمیت است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عالی‎مقام هیتوشی اوکائیچی، رییس پژوهشکده سازمان معابد شینتویی (ایزدکده‎های) ژاپن در نخستین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و ژاپن که 20 بهمن‌ماه با موضوع «جایگاه خانواده در اسلام و شینتو» در ژاپن برگزار شد، گفت: ژاپني‌ها هميشه با درك خدماتي زندگي مي‌كنند كه پيشتيبان زندگي آنها است و با چشم قابل ديدن نيست و در خانه و در مقاطع حساس زندگي روزانه، با خانواده دور هم جمع مي‌شوند و با انجام «پرستش خانگي»، قلبي شكرگذارِ خدايان و دلي مهربان مي‌پرورند.

وی در ادامه با اشاره به عبادات خانگی و تقسیم آنان به  دو نوع «پرستش كامي‌دانا» و «پرستش نياكان» گفت: پرستش كامي‌دانا، با گذاشتن طاقچه و قفسه‌اي درون خانه و پرستش خدايان انجام مي‌شود و اُفودای تبرک شده ایزدکده ایسه، اُفودای تبرک شده ایزکده محلی ـ خانوادگی و مانند آن را پرستش می‌کنند.

رییس پژوهشکده سازمان معابد شینتویی (ایزدکده‌های) ژاپن افزود: خانواده‌ها همراه با دعا کردن برای دور بودن خانواده از بلایا و زندگی در آرامش، حس سپاسگزاری خود را نثار خدایان می‌کنند و خدا برای ژاپنی‌ها، هستی‌ای جدای از انسان نیست و به عنوان هستی‌ای نزدیک به آنها درك می‌شود.

اوکائیی همچنین در سخنرانی خود به پرستش نیاکان هم پرداخت و افزود: پرستش ارواح اجداد و نیاکان، مبتنی بر دیدگاه سنتی ژاپنی‌ها نسبت به مرگ و زندگی است. در ژاپن، این اعتقاد وجود دارد که ارواح درگذشتگان تا همیشه مراقب خوشبختی خانواده و فرزندان است؛ بنابراین بعد از مراسم سوگواری هم، در سالگردها و مانند آن، جشن ارواح نياكان برگزار مي‌شود و همراه با يادكردن از درگذشتگان از طريق رفتن سر قبور و مانند آن، براي حفاظت و كمك به خانواده از سوي خدايان دعا و نيايش صورت مي‌گيرد.

وی در ادامه مقاله خود به تشریح جایگاه خانواده و موضوعات مرتبط با آن از دیدگاه شینتو و همچنین قوانین ژاپن پرداخت.

لازم به ذکر است؛ در این نشست، افراد و دیگر مقامات و اساتید همچون حجت‎الاسلام‎والمسلمین حکیم‌الهی استاد دانشگاه، حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی ایران در ژاپن، سانو، استاد دانشگاه ریوکوکو و اسلام‎شناس، کی یوشی شیمیزو، رییس دانشگاه کوگاکان، تاکاشی ماتسوموتو، مدیر گروه مطالعات شینتویی دانشگاه کوگاکان، ماساناری ایتایی، استاد مرکز توسعه آموزشی دانشگاه کوگاکان و معاون رییس، عالی‌مقام هیتوشی اوکائیچی، رییس پژوهشکده سازمان معابد شینتویی (ایزدکده‎های) ژاپن، عالی‌مقام تاتسومی یوشیکاوا از مقامات عالیرتبه ـ مقام نه گی ـ شینتو (ایزدکده) ایسه، هاروئو ساکورائی، استاد تحصیلات تکمیلی دانشگاه کوگاکان و ... به ارایه مقاله و سخنرانی پرداختند.

اولین دور گفت‎وگوی دینی ایران و ژاپن به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با نودمین سالگرد آغاز روابط رسمی دو کشور ایران و ژاپن از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و دانشگاه کوگاکان، مهم‎ترین دانشگاه آموزش و تربیت شینتویی و با حمایت سفارت ایران در ژاپن مرکز گفت‎وگوی ادیان و فرهنگ‎های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معبد ایسه به عنوان مهم‎ترین و مقدس‎ترین معبد شینتویی در شهر ایسه ژاپن صبح امروز شنبه 20 بهمن‎ماه افتتاح شد.

انتهای پیام/ش

 

 

 


١٩:٠٨ - 1397/11/20    /    شماره : ٧٢٣٢٤٩    /    تعداد نمایش : ٧٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج