English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٥ آذر ١٣٩٨
استفاده از ظرفيت‌های بومی در جهت معرفی انديشه‌های اسلامی
استفاده از ظرفيت‌های بومی در جهت معرفی انديشه‌های اسلامی تاریخ ثبت : 1398/02/16
طبقه بندي : ,,
عنوان : استفاده از ظرفيت‌های بومی در جهت معرفی انديشه‌های اسلامی
مصاحبه شونده : عباس خامه‌یار، معاون توسعه روابط فرهنگي و بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
مصاحبه كننده : <#f:3885/>
محل مصاحبه : مصلی امام خمینی (ره) - سی‌ودومين نمايشگاه بين‌المللی كتاب تهران
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

عباس خامه‌یار، معاون توسعه روابط فرهنگي و بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در جریان بازديد از غرفه اين سازمان در سي و دومين نمايشگاه كتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار این سازمان گفت: در حال حاضر ما از نظر بين‌المللي در شرایط ویژه‌اي هستیم كه این شرایط ویژه هم تبعات بسیاری دربردارد. آنچه که مهم است جنگ روانی است که علیه ما اتفاق مي‌افتد. فکر می‌کنم با این محاصره اقتصادی و تحریم‌ها دشمن متوجه پيوست جنگ روانی است. در جنگ رواني همه چيز از جلمه فرهنگ و فعاليت ها و توليدات فرهنگي تحت الشعاع قرار می‌گیرد.  

وي افزود: این نمایشگاه در این شرایط و با این حضور که کاملا مشهود است، علیرغم شرایط سخت اقتصادی غافلگیر کننده بوده است. این نشان دهنده عمق فرهنگي و تمدنی ملت ماست و من فکر می‌کنم بسیاری از آحاد ملت ما کتاب را به عنوان یار همیشگی و دیرینه خود می‌دانند حتی به كتاب اندازه به اندازه نان خود هم قرار مي‌دهند.

خامه‌يار ادامه داد: تا امروز آنچه که دیده شد و فعالیت‌هایی که در این حیطه به انجام رسيد در مجموع بسیار امیدوارکننده بوده است و امیدواریم با گذشت از شرایط فعلی جایگاه فرهنگی خود را بیش از گذشته ارتقا دهیم. رابطه رایزنی‌ها و مدیرهای فرهنگی ما به خصوص در حوزه نشر و مشارکت در فعالیت‌های نمایشگاه‌های بین‌المللی در کشورهای مختلف قابل توجه بوده است.

معاون توسعه روابط فرهنگي و بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با اشاره به مذاكرات با مسئولان نمایشگاه كتاب تهران، عنوان كرد: برای ارتقا بخشی به تعامل در حوزه تبادل کتاب در نمایشگاه‌ها در کشورهای مختلف داشتیم که تصمیمات خوبی گرفته شد و قرار شد که پيگيري هاي لازم در اين زمينه انجام شود. علی‌رغم فشارهای تبلیغاتی و فضای سنگین و ایران هراسی و شیعه هراسی و آنچه که امروز به عنوان فرهنگ‌هراسی مطرح است، ما ظرفیت های بزرگی در خارج داریم.

 وي اضافه كرد: به عنوان يك کارشناس میدانی بايد بگويم که این ظرفیت ها شاید در چهار دهه بعد از انقلاب اسلامي كم سابقه باشد. از این رو ما بايد بتوانیم ظرفیت‌ها را مدیریت کنیم و از ظرفیت‌های بومی و داخلی استفاده کنیم و در معرفی اندیشه‌های تابناک انقلاب اسلامی و ابعاد تمدنی ایران بزرگ بتوانیم موفق شویم این نکته اساسی است. چنین فضاهایی در داخل این امکان را برای ما به وجود می آورد.خارجي هايي که با آنها در غرفه های بین الملل صحبت داشتم از آنچه که در ایران دیده اند و نمایشگاه بوده است شگفت زده شده‌اند و این نشان دهنده بعد تبلیغاتی خارجی ها بر علیه ماست.

خامه‌يار خاطرنشان كرد: البته زمینه های این کار در مناطق مختلف و کشورهای مختلف در مناسبت‌های گوناگون متفاوت است ما بايد برنامه را به گونه ای تنظیم کنیم که با شرایط جغرافیایی و تاریخی و نوع همبستگی کشورها با کشور ما همخوانی داشته باشد. فکر می‌کنم اگر این موضوع را در نظر بگیریم برآیند این همکاری ها را در حوزه نشر فیلم و موسیقی داشته باشیم و آن را بتوان در جاهای مختلف گسترش دهیم.

انتهای پیام/ص

 

تعداد نمایش : 651 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.

 • آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین برگزار شد
  آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین و افتتاحیه ششمین دور (9 مهرماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهور، سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آيت‌الله تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.

 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.