English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٦ مهر ١٣٩٨
عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای برنامه‌های فرهنگی است
عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای برنامه‌های فرهنگی است تاریخ ثبت : 1397/08/23
طبقه بندي : ,,
عنوان : عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای برنامه‌های فرهنگی است
مصاحبه شونده : ابوذر ابراهیمی‌ترکمان
مصاحبه كننده : خبرگزاری ایسنا
محل مصاحبه : <#f:3886/>
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

 

ابراهیمی‌ترکمان:
عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای برنامه‌های فرهنگی است


رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای قانون موافقت‌نامه‌ فرهنگی و برنامه مبادلات فرهنگی است چراکه در دنیای امروز گفت‌وگو و تعامل فرهنگی می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ ابوذر ابراهیمی‌ترکمان با تأکید بر این مطلب که یکی از مهمترین سازمان‌های فرهنگی کشور که متولی روابط فرهنگی کشور با دنیا است، قطعا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است اظهار کرد:‌ فرهنگ در هر حوزه‌ای می‌تواند مؤثر باشد و این ظرفیت بزرگی است که باید از آن استفاده کنیم. در دنیای امروز گفت‌وگو یکی از راههایی است که از طریق آن می‌توانیم با جهان تعامل داشته باشیم و فرهنگ خود را به جهانیان منتقل کنیم.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که در حال حاضر با بیش از ۱۰۰ کشور جهان موافقت‌نامه‌ فرهنگی امضاء شده است و به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسیده است، ادامه داد: بعد از امضای این تفاهم‌نامه‌ها که به امضای دولت می‌رسد طرفین برنامه‌های مبادلاتی برای سه تا ۵ سال آینده را امضاء می‌کنند و برنامه‌ها اجرایی می‌شود. عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای قانون موافقت‌نامه‌ فرهنگی و برنامه‌ مبادلات فرهنگی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ما همواره به توسعه روابط فرهنگی اهتمام ویژه‌ای داشته‌ایم و در تلاش هستیم که بتوانیم از حداکثر ظرفیت‌ها استفاده کنیم و با ایرانیان مقیم خارج از کشور و سایر ملت‌ها از بعد فرهنگی ارتباط برقرار کنیم.

وی همچنین، بیان کرد: در صدد بوده‌ایم که هم افزایی‌ها از بین برود و کارهای فرهنگی در خارج از کشور نسبت به گذشته هم از بعد کیفی و کمی پیشرفت بیشتری داشته باشد. بر همین اساس با سازمان‌ها و ارگانهای مختلفی در داخل از کشور هماهنگی داشته‌ایم تا بتوانیم از گروههای متعدد نیروهای مختلف را به خارج از کشور اعزام کنیم. مثلا یکی از فعالیت‌های ما در حوزه‌ گردشگری بوده است که با توافق سازمان گردشگری و میراث توانسته‌ایم به این مهم دست پیدا کنیم و رایزن‌های فرهنگی ما به عنوان نمایندگان افتخاری سازمان میراث و گردشگری، انجام وظیفه می‌کنند.

ابراهیمی‌ترکمان تأکید کرد: در بعد مسائل دینی نیز فعالیت‌های گسترده‌ای داشته‌ایم که از جمله آنها حضور طلاب از سوی ما در کشورهای خارجی بوده است و رابطه بسیار خوبی با جامعةالمصطفی (ص) العالمیه داشته‌ایم. برگزاری مسابقات قرآنی، نمایشگاه قرآن، نمایشگاه کتاب و جشنواره‌های فیلم و عکس از جمله اقداماتی است که در این عرصه به سرانجام رسانده‌ایم. عمده فعالیت ما در موضوعات علوم انسانی و دینی بوده است که خوشبختانه در عرصه‌ مسائل فرهنگی تأثیر بسیار زیادی داشته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: ‌در طول سال‌های گذشته نیز هفته فیلم را در کنار هفته‌های فرهنگی به صورت جداگانه راه‌اندازی کرده‌ایم و فیلم‌های تأثیرگذاری که دارای پیام باشد را با ماهیت انقلابی و دینی با هماهنگی‌های انجام شده اجازه پخش آنها را گرفته‌ایم و حتی در برخی از موارد از کارگردان‌های فیلم‌ها و بازیگران آنها دعوت کرده‌ایم که در اکران فیلم‌ها حضور داشته باشند و در هفته‌های فرهنگی این فیلم‌ها با زیرنویس برای مخاطبان پخش می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: در جهان امروز فعالیت در عرصه‌ فرهنگ می‌تواند بسیار مؤثر باشد و ما درصدد هستیم که از هر فرصتی برای این منظور بهره ببریم. فیلم، نقاشی، عکاسی و ... می‌تواند در این عرصه تأثیرگذار باشد و خوشبختانه با سازمان سینمایی کشور ارتباط خوبی برقرار کرده‌ایم و عمده رایزن‌های ما در خارج در حوزه‌ فیلم و مسائل دینی بسیار فعال هستند.

انتهای پیام/ص

تعداد نمایش : 1302 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.